Навіщо українській армії американські гвинтівки?

гвинтівка Копирайт изображения barrett.net
Image caption Гвинтівка Barrett M107A1, яку, за даними американської преси, можуть закупити ЗСУ

Вашингтон вирішив дозволити комерційний продаж летальної зброї Україні.

Утім, мова поки йде не про протитанкові ракетні комплекси Javelin чи TOW-2, про які давно говорять у Києві, а про самозарядну й автоматичну вогнепальну зброю калібром до п'ятдесятого (12,7х99 мм). А також - боєприпаси й аксесуари до них: глушники, приціли та приглушувачі спалахів від пострілів.

За даними джерел Washington Post у Білому домі, Україна планує закупити партію самозарядних великокаліберних снайперських гвинтівок M107A1 фірми Barrett.

Обсяг контракту оцінюють у 41,5 млн доларів.

Що це за гвинтівки і навіщо вони українській армії?

Павло Аксьонов, кореспондент Російської служби Бі-бі-сі:

Дозвіл поставок в Україну стрілецької зброї калібром до половини дюйма, тобто аж до великокаліберних гвинтівок і кулеметів, навряд чи сильно змінить баланс сил у зоні протистояння на сході країни.

Гострого дефіциту такої зброї українці не відчувають - військові зацікавилися крупнокаліберними гвинтівками, і, очевидно, це якраз те, чого вони справді потребують.

Ось уже майже півтора року на Донбасі триває позиційна війна, і українські військові не раз говорили, що їм треба: контрбатарейні системи (які за траєкторіями снарядів, ракет або мін відслідковують місце перебування батарей супротивника. - Ред.), протитанкові комплекси, системи радіоелектронної боротьби, безпілотники та прилади нічного бачення.

Нинішнє рішення американської адміністрації, проте, буде сприйняте як демонстрація підтримки з боку США.

Демонстрація, з одного боку, відкрита, але з іншого - досить обережна, оскільки вирішального значення для боєздатності ЗСУ вона не зіграє.

Серж Марко, український військовий оглядач:

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Такі великокаліберні гвинтівки розроблялися у США для операцій на зразок війн в Афганістані чи Іраку, кажуть експерти

Barrett M107A1 - це перероблена гвинтівка Barrett M82.

Задачі, для яких створювалися ці гвинтівки - стрільба по барикадах, по супротивнику, який перебуває за стіною, та по неброньованій техніці. Наприклад, для війни в Іраку. ...

Це "антиматеріальний снайпінг" - специфічний напрямок, він достатньо складний ("антиматеріальні" великокаліберні снайперські гвинтівки" використовуються для вогню по техніці, вогневим точкам чи складам супротивника. - Ред.).

Снайперу треба викластися, прицілитися. Він не може стріляти як кулеметник - голову вниз і кудись "насипати". І по ньому так само можуть "відпрацювати".

В Україні ж іде окопна війна, де їздять не цивільні авто, а БМП, БТР і танки. Лінія зіткнення дуже добре обкопана - це укріпрайони, які мають витримувати набагато білші калібри, ніж 50-й.

А за таких умов ефективнші звичайні снайпери - з калібрами 7,62 мм чи 8,6 мм.

Копирайт изображения Міноборони України
Image caption В АТО снайпери ЗСУ більше використовують легші гвинтівки

Якщо ставляться задачі вразити супротивника на взводному опорному пункті, то ніякий снайпер не братиме з собою 50 калібр - ця гвинтівка важить 13 кілограмів. Тобто з нею не поповзаєш.

А якщо брати з собою боєкомплект і бронежилет, то все це важитиме більш ніж 30 кг.

Уявляєте, що таке навісити на себе 30 кг і поповзти в "зеленку" з півтораметровою гвинтівкою в руках?

50-й калібр - це гвинтівка для снайпера, який лягає на підготовлену позицію і тримає сектор під обстріл. Наприклад, якщо з'явиться підозріла машина.

Але таких задач в АТО досить небагато, і з ними справляються кулемети чи гранатомети.

Снайпери в АТО використовують калібри 308 і 338. Але таких гвинтівок бракує. Навіть у тих, що були закуплені, на четвертий рік війни вже зношуються стволи.

Тому доводиться використовувати СВД (снайперська гвинтівка Драгунова радянського зразка, яких найбільше в ЗСУ, має калібр 7,62. - Ред.).

Новини на цю ж тему