Позов "Газпрому" й України в Стокгольмі: хто все ж таки виграв?

  • Сергій Козловський
  • Російська служба Бі-бі-сі
газонасосна станція

Автор фото, GENYA SAVILOV/AFP/Getty Images

Підпис до фото,

Арбітраж у Стокгольмі зобов'язав "Нафтогаз" виплатити Москві 2,2 млрд доларів

"Нафтогаз України" вдень у п'ятницю заявив про перемогу над "Газпромом" у Стокгольмському арбітражі. Через годину своє трактування рішення суду опублікувала російська компанія - "Газпром" стверджує, що перемогу присудили йому.

Україна виграла арбітраж проти "Газпрому" з приводу контракту на поставки газу з усіх спірних питань, повідомив "Нафтогаз".

"Газпром" же заявив, що арбітраж визнав основні положення контракту на закупівлю газу 2009-2019 року діючими і задовольнив більшу частину вимог російської компанії.

Проміжне рішення зі спірних питань було винесено влітку 2017 року. Нинішнє рішення уточнює, хто кому і скільки винен.

Реальні і віртуальні гроші

Один зі спірних моментів - перегляд ціни на газ в 2011-2014 роках. Київ вимагав переглянути ціну за весь період.

За даними "Нафтогазу", суд знизив ціну газу, отриманого в другому кварталі 2014 року, з 485 до 352 доларів за тисячу кубометрів. У підсумку "Нафтогаз" зекономив 1,8 млрд доларів, йдеться на сторінці компанії в Facebook. Українська організація розцінює це як свою перемогу.

При цьому "Нафтогаз" просив суд знизити ціну контракту з 2011 року. "Газпром" розцінює як свою перемогу відмову арбітражу переглядати ціну за весь спірний період.

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Крім того, суд зобов'язав "Нафтогаз" виплатити "Газпрому" трохи більше 2 млрд доларів простроченої заборгованості, йдеться в повідомленні "Газпрому". Українська компанія замовчує цей факт у своєму прес-релізі.

У кожної компанії свої аргументи, зазначає директор енергетичних програм українського Центру світової економіки і міжнародних відносин Валентин Землянський: "Пам'ятаєте анекдот: скільки буде двічі два? А ми купуємо чи продаємо?"

Експерт вважає, що позиція "Нафтогазу", який заявляє про перемогу, має право на існування - компанія дійсно заощадила 1,8 млрд доларів, які довелося б заплатити, якби суд вирішив не переглядати ціну у другому кварталі 2014 року.

Але це віртуальні гроші, продовжує пан Землянський, тоді як "Нафтогаз" повинен заплатити "Газпрому" реальні 2 млрд доларів простроченої заборгованості. "Якщо ми будемо розглядати з точки зору не віртуальних, а живих грошей, то, безумовно, це програш "Нафтогазу", - резюмує експерт.

Аналітик RusEnergy Михайло Крутіхін, навпаки, вважає, що це не програш - "Нафтогаз" дуже добре розумів, що цей борг йому доведеться виплатити, і це рішення було очікуваним.

Бери або плати

Другий спірний момент - принцип "бери або плати" (take or pay), за яким покупець зобов'язується оплатити певні обсяги поставок незалежно від того, скільки було закуплено. Цей принцип застосовується в багатьох експортних контрактах "Газпрому".

"Нафтогаз" не дотримувався цього принципу в 2012-2016 роках, стверджує "Газпром". Крутіхін нагадує, що концерн виставив штрафів на суму в 47-56 млрд доларів.

У повідомленні "Нафтогазу" йдеться про те, що суд відхилив усі вимоги "Газпрому" за принципом "бери або плати", тобто штрафи Київ платити не буде. Українська компанія уточнює, що сума вимог становила 56 млрд доларів.

"Присудили, що ці гроші "Газпрому" не призначені, - каже Крутіхін. - Це не перемога "Газпрому", це перемога українців. Вони добилися, що ці гроші вони платити не повинні".

"Газпром", у свою чергу, повідомив, що суд "встановив обов'язковість застосування положень "бери або плати" до закінчення терміну дії контракту.

Автор фото, REUTERS/Valentyn Ogirenko/File Photo

Підпис до фото,

"Нафтогаз" добився суттєвого перегляду принципу "бери або плати", за яким "Газпром" вимагав близько 56 млрд доларів

Тобто сам принцип все ж таки залишили в силі. "Нафтогаз" буде зобов'язаний щорічно з 2018 року відбирати й оплачувати 5 млрд кубометрів газу, йдеться в повідомленні "Газпрому".

Обов'язкові обсяги газу різко знижені - раніше мінімальний обсяг був встановлений на рівні 52 млрд кубометрів. Крім того, "Нафтогазу" доведеться попрацювати за принципом "бери або плати" всього два роки - в 2019 році закінчується термін дії контракту, нагадує пан Крутіхін.

Те, що сам принцип "бери або плати" скасовуватися не буде, було зрозуміло давно, каже пан Землянський. Після рішення суду можна стверджувати, що обсяги мінімального газу будуть відкориговані, але з повною упевненістю говорити про точні обсяги можна буде після вивчення рішення суду, вважає експерт.

На думку пана Крутіхіна з RusEnergy, суперечка все ж таки завершилася на користь "Нафтогазу": "На який пункт я не подивлюся, всюди вимоги "Газпрому" не були задоволені. Не випадково "Газпрому" потрібен час, щоб придумати красиві формулювання, щоб довести, що наша поразка - це наша перемога".

Україна не купує газ у Росії з листопада 2015 року.