Білий дім знав про зустріч очільників спецслужб США і Росії?

Білий дім Копирайт изображения Getty Images

Американський конгресмен Чарльз Шумер вимагає від Білого дому пояснень - як і чому троє російських розвідників, двоє з яких перебувають у санкційному списку США, опинилися на території Сполучних Штатів.

Йдеться про таємну зустріч очільників російських і американських спецслужб.

Прес-секретар Держдепартаменту США Хізер Нойерт заявила, що держава може зробити виняток для окремих візитерів задля захисту національних інтересів.

"Попри наші численні розбіжності з російським урядом, маємо сфери, в яких можемо працювати разом, наприклад, боротьба з тероризмом та "ІД", - сказала пані Нойерт.

Російська служба Бі-бі-сі поспілкувалася з колишніми працівниками американського держапарату і з'ясувала, які наслідки може мати цей візит і як російські розвідники отримали дозвіл на в'їзд до США.


Як чиновник із санкційного списку може отримати візу?

Марк Симаковські, колишній керівник апарату міністра оборони США з питань Європи та НАТО, нині експерт "Атлантичного союзу": Очевидно, що про цей запит знали у Білому домі. Я переконаний, що і мета поїздки, і пересування, і маршрути обмежили. Особливо, якщо звернути увагу на те, що людина, про яку йдеться, перебуває у списку санкцій.

Ба більше, якщо йдеться про візит одного з головних розвідників іншої країни, то він був детально спланований американською стороною. Всі маршрути поїздки були ретельно прописані, особливо час і місця зустрічей з американськими чиновниками.


Чому ухвалили таке рішення?

Майк Карпентер, директор Інституту Джо Байдена: Я переконаний, що тут є певна тенденція. Адміністрація заперечує вплив Москви на американські вибори, однак його визнають розвідувальні структури США. Я б не шукав зв'язок між цими подіями та звільненням директора Комі, але очевидно, що адміністрація шукає привід, щоб зайнятися Бобом Мюллером і його розслідуванням.

Республіканці спільно атакують пана Мюллера, особливо ревно прагне цього Девін Нуньєс, очільник комітету з розвідки палати представників. Погляньте на всі ці божевільні обвинувачення щодо записів про неправомірні дії розвідки, котрі його комітет надіслав до Білого дому.

Це все очевидні спроби відвернути увагу від ключового питання - втручання Росії в американські вибори.

Трьох керівників російських розвідувальних служб, які спланували і організували атаку на американські демократичні інститути, запросив американський уряд, аби вони приїхали до США.

Враження гнітюче і жахливе. Це відбувається того ж тижня, коли США вирішили не запроваджувати санкції проти російського розвідувального та оборонного комплексів.

Копирайт изображения Reuters
Image caption За словами Майка Помпео, такі зустрічі із спецслужбами інших країн допомагають захистити інтереси американців

Марк Симаковські: Директор ЦРУ Майк Помпео міг цілком спокійно зустрітися з Сергієм Наришкіним в третій країні, йому не обов'язково було зустрічатися з ним у США. Пан Наришкін був у списку, який оприлюднили того ж дня, коли відбулася зустріч. Це викликало шквал критики на кшталт тої, яку спричинила зустріч Дональда Трампа з Сергієм Лавровим у Білому домі.


Що могло бути головною темою зустрічі?

Майк Карпентер: Троє керівників російських розвідувальних структур одночасно приїхали до Вашингтона, це вже точно не був звичайний візит або візит з обміну інформацією. Такий обмін відбувся б через інші канали. Я переконаний, що була висока політична необхідність для подібного рандеву.

І звісно, це залишиться таємницею до певного моменту. Вони могли обговорювати і "ІД", і Сирію, і Північну Корею, але також може виявитися, що скасують санкції і обговорюватимуть співпрацю між США і Росією.

Який би не був привід для зустрічі, її можуть використати, аби сказати: зараз не найкращий час для запровадження санкцій проти Росії. Але звичайно, ніхто до кінця не знає, як цією зустріччю скористаються.

Марк Симаковські: Я припускаю, що однією з підстав для зустрічі було обговорення боротьби з тероризмом. Однак цей сигнал, особливо з огляду на напругу навколо російського розслідування, є тривожним і суперечливим для США.

Хибний політичний сигнал є контрпродуктивним, особливо в той час, коли США мали оприлюднити доповідь про людей, які є "російською мафією", що працює і у себе на батьківщині, і за кордоном. Це люди, близькі до Кремля.

Це був крок, який дозволив лисиці залізти до курника. Поки що ця адміністрація демонструє бажання програти Москві. З російської точки зору, це виглядає як повернення російсько-американських відносин до стадії співпраці, збору інформації і спільної боротьби з тероризмом.

І це чудовий доказ того, що США не мають жодного наміру суворо поводитися з Росією. Навпаки, виглядає так, ніби Вашингтон планує зміцнювати російсько-американські відносини.


Що буде з російсько-американськими відносинами найближчим часом?

Робб Воттерс, The Madison group, колишній радник міністра торгівлі США: Я переконаний, що президентська адміністрація демонструє: санкцій не буде. І це суперечить політичному курсу Сенату і Палати представників.

Однак адміністрація прагне підтримувати діалог із Москвою, що може сприяти політиці США в Сирії. Це стане зрозумілим у наступні кілька місяців. Те, що санкції не запровадили зараз, не означає, що цього не буде в майбутньому.

Майк Карпентер: Я думаю, що Конгрес поставить незручні запитання про те, чому трьох головних російських розвідників, які спланували і організували атаку на американські вибори, запросили до Вашингтона.

Ця зустріч є дуже неприємним сигналом. Держдеп, імовірно, буде говорити про важливий діалог щодо боротьби з тероризмом.

Копирайт изображения AFP

Марк Симаковські: Відносини між двома країнами залишатимуться дивними, неоднозначними і досить конфліктними. З одного боку, є частина американського уряду, яка називає Росію найбільшою загрозою для американських національних інтересів, ба більше, підкреслює це в американській оборонній доктрині.

Є частина уряду, яка підтримує надання летального озброєння Україні. Є та, яка застерігає і намагається запобігти втручанню Москви в американські вибори 2018 року.

І є інші представники уряду, які не підтримують санкції проти Росії, зустрічаються з російськими розвідниками, цілком можливо розглядають інші майданчики для можливих контактів Трампа і Путіна.

У такий спосіб США надсилають Росії суперечливі сигнали. Від цієї нескоординованої політики Вашингтона виграє лише Москва.

Новини на цю ж тему