Чому запуск Falcon Heavy важливий - думки науковців

ракета Копирайт изображения Getty Images
Image caption Falcon Heavy - на сьогодні найпотужніша ракета, яка може виводити вантажі у космос

Запуск нової ракети Falcon Heavy компанії Ілона Маска SpaceX вже називають проривом у космічній галузі.

Нова ракета може виводити на навколоземну орбіту 64 тонни вантажу - понад удвічі більше, ніж попередня найпотужніша ракета Delta IV Heavy (з тих, які використовують зараз).

Водночас старт Falcon Heavy значно дешевший, і його прискорювачі, як планується, зможуть повертатися на Землю для повторних запусків, що і є одним із факторів нижчої вартості ракети.

Українські науковці розповіли, чому вчорашня подія має визначне значення.

Надважка ракета

Копирайт изображения SpaceX
Image caption Порівняння вантажопідйомності сучасних (окрім "Шаттлу") ракетоносіїв у тоннах

"Є небагато держав, які вміють запускати важкі ракети. Тому такий запуск належить до перших кроків із освоєння Місяця й Марса", - розповідає керівник Головної астрономічної обсерваторії НАН України Ярослав Яцків.

Із ним погоджується директор Інституту космічних досліджень Національного космічного агентства України Олег Федоров: "Надважка ракета - це вирішення проблеми доставки вантажів на великі відстані, зокрема на Місяць і Марс".

Він додає, що технічно це важливий крок ще й тому, що Falcon Heavy - якісно новий ракетоносій із багатьма складовими, які зараз вдалося синхронізувати.

Здатність запускати на земну орбіту і далі більші вантажі відкриває шлях для того, щоби сформувати "сузір'я супутників" для широкосмугового зв'язку, про що раніше говорив Ілон Маск, або ж будувати великі орбітальні обсерваторії.

На 2019 рік, наприклад, заплановане виведення в космос наступника "Хаббла" - телескопа "Джеймс Вебб".

Щоби поміститися у ракету (за планами це буде європейський носій Ariane 5) його змушені будуть скласти спеціальним чином. Існує загроза, що його можуть пошкодити при подальшому монтуванні.

Копирайт изображения NASA / Northrop Grumman
Image caption Майбутній телескоп "Джеймс Вебб" (малюнок)

Ракети на зразок Falcon Heavy зможуть у майбутньому розв'язати ці проблеми.

"Є багато проектів NASA і Європейського космічного агентства із запуску нових обсерваторій. SpaceX тут є конкуруючою організацією, яка прагне більш модерново і дешевше налагодити такі пуски. Як науковець я тільки вітаю такі ініціативи", - відзначає Ярослав Яцків.

Здешевлення

Зменшення вартості космічних стартів - іще один принциповий момент, на який звертають увагу науковці.

Як стверджує Ілон Маск, запуск Falcon Heavy коштував SpaceX лише 90 млн доларів.

Це у понад чотири рази дешевше за запуск згаданої ракети-носія компанії Boeing - Delta IV Heavy.

Копирайт изображения NASA/Dimitri Gerondidakis
Image caption Запуск Delta IV Heavy коштував суттєво дорожче від Falcon Heavy, каже Ілон Маск

Олег Федоров відзначає, що SpaceX - не єдина інстанція, яка працює над пошуком дешевших механізмів космічних польотів.

Зрештою, додає експерт, зменшити витрати на доставку орбітальних вантажів була покликана і програма космічних "Шаттлів", яка, утім, не стала надто ефективною з економічної точки зору.

"А те, що пропонує Маск, - це реалізована річ. У космонавтиці дуже важливе суміщення ідеї та інженерної реалізації. А також залучення фінансів, щоб цей шматок заліза полетів".

Ідеологія

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Діяльність компанії Ілона Маска спонукає конкурентів у галузі до нової "космічної гонки"?

Директор українського українського Інституту космічних досліджень зізнається, що успіхи Ілона Маска "справляють враження на всіх, хто працює у галузі, спонукають шукати нові рішення".

"Тут є криза ідей, адже, наприклад, США протягом останніх 15 років тричі змінювали філософію розбудови своєї космічної програми. Тому така діяльність приватної фірми спонукає всіх шукати нові шляхи, причому не лише в ракетобудуванні та двигунах", - звертає увагу Олег Федоров.

За його словами, йдеться ще й про ідеологічний прорив компаній Ілона Маска (окрім SpaceX він має стосунок і до виробника електромобілів Tesla та компанії SolarCity, яка спеціалізується на використанні сонячної енергії):

"Його світоглядна позиція - визначення пріоритетів людства. Він працює за тими напрямками, які, з його точки зору, відповідають проривним напрямкам розвитку інженерії для всього людства".

Сам Ілон Маск після запуску Falcon Heavy зізнався: він радує, що його ініціативи підбурюють інші компанії та країни до конкуренції в космосі: "Нам потрібні нові космічні перегони. Космічні перегони - захопливі!"

Також на цю тему

Новини на цю ж тему