Розвідка США: ми не готові до атак Росії на вибори до конгресу

Директор Національної розвідки США Деніел Коутс Копирайт изображения EPA
Image caption Директор Національної розвідки США Деніел Коутс

Директор Національної розвідки США Деніел Коутс на слуханнях сенатського комітету з питань розвідки заявив, що Москва продовжує атакувати американську політичну систему, і, швидше за все, її наступна головна мета - вибори до конгресу, які відбудуться у листопаді.

Окрім пана Коутса, в слуханнях брали участь директор ЦРУ Майк Помпео і керівник ФБР Крістофер Рей, а також очільники інших головних розвідувальних інституцій: Агентства національної безпеки, Агентства з питань військової розвідки і Національної геопросторової розвідки.

На їхню спільну думку, втручання Росії в президентську кампанію 2016 року було цілком вдалою операцією.

Заяви головних розвідників суперечать думці Дональда Трампа, який не раз скептично говорив про можливість втручання Росії в американські вибори.

Офіційна тема слухань сенатського комітету - світові загрози для Сполучених Штатів. Загрози ці, як стверджується в нещодавно затвердженій військовій доктрині країни, виникають через дії урядів Китаю, Північної Кореї, Ірану та Росії.

Наміри останньої стали предметом для занепокоєння і майже тригодинної дискусії.

За словами представника штату Мен Ангуса Кінга, "США не можуть протистояти цій загрозі (З боку Росії. - Ред.): вона доволі серйозна і залишається без відповіді, яка вимагає участі всього уряду, - а той, своєю чергою, заявляє, що цієї загрози не існує".

Побоювання пана Кінга підтвердив директор Національної розвідки Деніел Коутс, який заявив, що наразі "жодне агентство не несе відповідальності" за те, щоб зупинити російське втручання.

Деніел Коутс також зазначив, що Москва продовжуватиме використовувати пропаганду, ботів і соціальні мережі для втручання в проміжні вибори 2018 року.

За його словами, немає сумнівів, що Росія переслідує свої цілі і, вдало підірвавши довіру до президентських виборів 2016 року, розглядає вибори 2018 року як потенційну мету для розширення свого впливу.

З його оцінкою погодилися керівники всіх інших п'яти розвідувальних агентств.

За словами директора ФБР Крістофера Рея, його відомство вживає "безліч специфічних кроків", щоб протистояти втручанню, але не отримувало "конкретних вказівок від президента".

Водночас керівник ЦРУ встав на захист позиції очільника Білого дому, зазначивши що Дональд Трамп "дуже чітко дав зрозуміти, що є зобов'язання" перед законодавчим органом щодо глибокого розуміння конгресом загрози з боку Росії.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Окрім пана Коутса, в слуханнях сенатського комітету брали участь директор ЦРУ Майк Помпео і керівник ФБР Крістофер Рей, а також очільники інших головних розвідувальних інституцій

Пан Помпео також спростував заяви New York Times і Intercept щодо того, що засекречену інформацію Агентства з національної безпеки нібито викрали росіяни.

NYT писала і про те, що американських розвідників нібито ошукала російська фірма з вельми сумнівною репутацією, якій заплатили 100 тисяч доларів за інформацію, що мала слугувати компроматом на президента Трампа. Майк Помпео категорично спростував те, що розвідувальне агентство заплатило такі гроші - прямо або через посередників.

Директор ЦРУ зауважив, що саме ЗМІ були введені в оману, а не розвідка.

Після засідання сенатського комітету в підкомітеті з питань армії і кіберзагроз розпочалися слухання щодо погроз в інтернеті і соціальних мережах.

Там доповідачами виступили експерти з Гарвардського університету, Університету Цинциннаті, Європейської програми Центру стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS) і приватних компаній.

Їхній загальний вердикт: Росія продовжить втручатися у вибори, і запобігти цьому неможливо. У Америки, на їхню думку, залишилося лише дев'ять місяців, і американці наразі не готові до того, що станеться.

США не має національної стратегії, щоб запобігти загрозі з боку Росії.

На думку керівниці Європейської програми CSIS Хізер Конлі, для протидії втручанню Москви в американські вибори Пентагон має створити спеціальний підрозділ, який буде займатися не лише запобіганням атак в мережі, але і роботою з громадською думкою і освітніми програмами.

Пані Конлі зазначила, що на цьому етапі російське втручання в американські вибори і роботу політичних інститутів потрібно розглядати як загрозу національній безпеці з усіма можливими наслідками і розпорядження щодо вирішення цього питання військовим і розвідувальним агентствам мають надходити виключно з боку уряду США.

Крім цього, за словами експертів, потрібно посилити персональні та фінансові санкції щодо людей, пов'язаних з кіберзлочинами проти США.

За словами керівника компанії Cyber ​​startegies Роберта Батлера, щоб запобігти атакам на американські вибори, розвідувальні агентства мають діяти в тісній співпраці з Національною радою з безпеки, Пентагоном, Національною гвардією і міністерством нацбезпеки, створивши спеціальну міжвідомчу комісію.

Іншими важливими кроками у протидії втручанню має стати паперова система підрахунку голосів (одночасно з електронним голосуванням), обов'язковий аудит і моніторинг процесу виборів, а також дворівневий захист виборчої системи.

Новини на цю ж тему