Онколог: запобігти дитячому раку неможливо

діти Копирайт изображения unian

15 лютого є всесвітнім днем онкохворої дитини. Про те, скільки дітей в Україні хворіють на рак, які є найпоширеніші його форми і чи можливо цьому запобігти, розповів головний лікар Національного інституту раку України Андрій Безносенко.

ВВС Україна: Яка ситуація з захворюванням дітей на рак в Україні, чи збільшувалась кількість хворих за останні роки?

Андрій Безносенко: В усіх країнах світу, у тому числі в Україні, статистика захворювання на рак поступово зростає у всіх вікових категоріях, у тому числі у дітей.

Якщо те, що дорослі частіше хворіють на рак, пов'язано зі старінням населення на планеті, то зростання дитячої захворюваності - з іншими факторами. Нині більше народжується дітей з проблемами. У випадках, коли жінки раніше не могли завагітніти, тепер народжуються недоношені діти. Раніше у таких дітей було менше шансів вижити, зараз їх виходжують. Поступово збільшується кількість онкологічних захворювань у них.

За даними інституту раку, 2015 року в Україні на рак захворіли 1078 дітей віком до 18 років, у 2016 році - 1100 дітей. З них протягом року 270 дітей померли. Є поступове зростання. Це дані без Криму і непідконтрольних територій.

Якщо брати процентне співвідношення кількості хворих до дитячого населення, то такі дані схожі і в сусідніх країнах.

Копирайт изображения unian

ВВС Україна: Які форми раку у дітей найбільш поширені в Україні ?

Андрій Безносенко: Найчастіше зустрічаються пухлини нирок, нейробластоми, лейкемія, рак кісток, пухлини головного мозку. Такі пухлини найпоширеніші серед дітей і у всьому світі.

ВВС Україна: Яка основна причина захворювання на рак у дітей? У дорослих відомо, що можна уникати факторів ризику, не палити, уникати тривалого перебування у солярії і можна зменшити ризик захворювання. А чому хворіють діти?

Андрій Безносенко: Якби я знав відповідь на це питання, я жив би у Монако. Дуже багато онкозахворювань у дітей є від народження. Ще з пологового будинку можуть забирати дітей на операції. Є генетично обумовлені пухлини. Але найчастіше причини захворювання на рак у дітей, на жаль, невідомі. Запобігти їм так само неможливо. Батьки запитують, чому саме наша дитина, якщо ми не пили, не курили, вагітність проходила нормально, але відповіді на це питання немає.

Копирайт изображения unian

ВВС Україна: Що треба знати батькам, на що звертати увагу, як запобігти, вчасно помітити захворювання?

Андрій Безносенко: Запобігти раку в дітей неможливо. Щодо тих найпоширеніших форм захворювання, які я назвав, немає чітких факторів ризику, уникнувши яких, можна запобігти хворобі. Єдине, що можна, це вчасно пройти обстеження. Якщо є запаморочення, ніжка болить - йти до лікаря.

Онконастороженість у батьків повинна бути. Бо дуже часто звертаються вже з запущеними формами раку в дітей. Лікування від раку дороге і тривале. У дитячій онкології найбільша плинність кадрів. Лікарі, медсестри, санітарки не витримують психологічного навантаження при такій роботі і йдуть.

Якщо не брати дитячі випадки, дорослим варто уникати факторів ризику, які призводять до раку - куріння, алкоголю, іонізуючого випромінювання, шкідливого виробництва.

Новини на цю ж тему