"Я зцілила крило метелику на згадку про маму"

Колись покійна мама сказала Ромі Макклоскі: "Побачиш метелика - це буде знак, що я поряд". Ці слова так запали в душу Ромі, що через десятки років вона наважилася на дещо надзвичайне.

Макклоскі повільно наближається до метелика. Його тільце лежить на столі, знерухомлене дротом. Одне крило розгорнуте, тендітна помаранчева мембрана, помережана чорнильно-чорними венами. Інше крило пошматоване й скидається на скибочку швейцарського сиру. Макклоскі здіймає гострі ножиці вишивальниці.

"Гаразд, малий, - каже вона. - Зараз побачимо, чи зможу я тебе врятувати".

Ромі Макклоскі рятує метеликів відтоді, як одного теплого вересневого дня минулого року знайшла у себе в садку кілька гусениць монарха.

Вона виростила їх під сіткою вдома, у вітальні, бо в природі вони мають менше шансів пережити метаморфоз - через пестициди й діяльність паразитів.

"Метелики-монархи - прегарні. Яскраві, помаранчево-чорні в цяточку, з дивовижним чорним пухнастим тільцем, наче вдягнені в шубки. Вони досить тендітні, але водночас і витривалі", - розповідає жінка.

Image caption Метелики з'являються з лялечок

Любов до цієї справи виникла в неї завдяки дитинству, проведеному на органічній фермі в Коннектикуті, де її батьки вирощували різні трави. Вона пам'ятає, як вони з сестричкою гралися в клунях і на полях та дізнавалися більше про пташок, бджіл, метеликів і їхнє призначення на землі.

"Усе, що вирощувала мама, було для чогось потрібне. На сінокосах росли дикі квіти з цікавими назвами, наприклад, рудбекія, деревій, дика морква і молочай", - згадує вона.

"У її дивовижному саду буяла природа. То було її улюблене місце, а я найбільше любила там бувати разом з нею".

Минуло десять років. Ромі вирішила вивчати дизайн костюмів і вступила в коледж у Саванні, штат Джорджія. Але ще на першому курсі дівчина дізналася про те, що її мати Сюзанна знайшла в грудях пухлину і в неї діагностували агресивну форму раку молочної залози.

"Вона була дуже люблячою і терплячою. Мені завжди здавалося, що вона бачить життя крізь рожеві окуляри, навіть усе найгірше, що в ньому було", - каже Ромі.

Невдовзі стало зрозуміло, що Сюзанна невиліковно хвора. І в один з її останніх днів між матір'ю та донькою відбулася душевна розмова.

"Я розповіла мамі, як мене мучить і гнітить думка про те, що її більше не буде на світі. А вона сказала: "Не бійся. Щоразу, як бачитимеш метелика, знай, що це я поряд з тобою. Я дуже тебе люблю".

Сюзанна померла 1998 року, зовсім трохи не доживши до 56 років. Ромі було 24 роки.

"Усе сталося дуже швидко, але я вдячна долі за те, що змогла бути поряд з нею", - розповідає пані Макклоскі.

Image caption Ромі працює художником-костюмером

Але життя тривало. Ромі познайомилася з Джимом, вийшла за нього заміж і народила двох синів - Генрі та Лінуса. Їхня сім'я переїхала в Техас, де жінка влаштувалася на роботу художником-костюмером і вишивальницею. На крихітному задньому подвір'ї свого будинку жінка намагалася вирощувати якомога більше рослин.

А минулого літа пані Макклоскі натрапила на гусінь, яка мала перетворитися на метелика монарха. Пригадавши мамині слова, жінка налаштувалася їм допомогти.

"У мене було таке відчуття, що це доля", - каже вона.

"Мені забракло спеціального корму для гусениць, тому довелося докуповувати його в місцевому розпліднику. А що більше було рослин, то більше вони приваблювали метеликів. І відтоді пішло-поїхало, як снігова лавина з гори".

Image caption Флокі уважно спостерігає за метеликами під сіткою

Перед тим, як вдарили перші морози, Ромі встигла забрати знадвору вісім яєць і помістила їх в інкубатор. Вона спостерігала за тим, як усі гусениці на останній стадії трансформації утворюють м'які нефритово-зелені лялечки. Втім, не менш пильно за процесом стежив і Флокі, кіт Ромі.

"Мої розплідники вкриті подвійною сіткою. Одного дня я міняла корм і забула повернути на місце сітку. А Флокі вирішив лапою перевірити одну лялечку на міцність".

Image caption Пошкоджене крило метелика

Від удару в затвердлій лялечці утворилася тріщина, і Ромі занепокоєно чекала, що ж буде далі.

"Коли метелик з'явився на світ, праві крила (переднє й заднє) не відокремилися від лялечки й порвалися.

"У крилі залишилася велика дірка, наче хтось пожбурив у повітряного змія каменюкою і прорвав його наскрізь".

Для польоту метеликам потрібен баланс крил. Серце Ромі краялося від думки про те, що доведеться зробити йому евтаназію. Але подруга скинула їй лінк на відео з інструкцією, як відновити крило монарху. Ромі багато разів переглядала цю делікатну процедуру, перш ніж сама наважилася взятися до справи.

Image caption Перед операцією метелика треба знерухомити>

Петлею, зробленою з дротяного вішака, вона пришпилила метелика до рушника і обережно обрізала пошкоджену ділянку крила ножицями. За її словами, це те саме, що волосся стригти - зовсім не боляче.

"Для пересадки я взяла частину крила в іншого метелика, самиці, але мертвої. Переднє й заднє крила допасовувала до міліметра. На щастя, в мене така професія, що потребує філігранної роботи з дрібними елементами".

Крила донора Ромі приклеїла крихітними краплинами контактного клею за допомогою зубочистки. І насамкінець, щоб метелик не приклеївся ненароком до якоїсь поверхні, присипала крило тальком.

"Я помістила його в клітку, щоб відпочивав, і поставила йому власноруч приготований нектар - з меду, води й спортивного напою".

Image caption Метелик (угорі ліворуч) з відрізаним пошкодженим крилом

Наступного дня Ромі винесла пацієнта надвір, щоб перевірити, чи зможе він літати.

"Погода була ідеальна: легкий вітерець, на небі - ані хмаринки. Чудовий погожий техаський день.

"Я посадила його на руку і сказала: "Ну що, малий, спробуєш?". І він підійнявся у повітря, трохи покружляв у моєму садку й сів на кущ.

Ромі звикла до того, що випущені метелики випурхують із садка, тож вирішила, що це знак - її метелик ще нездужає.

"Та коли я простягнула до нього руку, він пурхнув і полетів кудись високо вгору, аж до сонця. Цю радість годі передати словами".

На думку Ромі Макклоскі, навряд чи їй колись доведеться лікувати крила іншим метеликам.

Image caption Метелики їдять фрукти

"Таке трапляється лише раз у житті. Деякі метелики мають крила, деформовані через паразитів, але на волю таких не випустиш, бо треба зупинити поширення інфекції.

Однак на згадку про маму Ромі й далі збирається вирощувати метеликів-монархів. Своє хобі вона передала й синам - тепер вони завжди поспішають зі школи додому, коли хочуть побачити останню стадію перетворення.

"Я вже виростила й випустила зо тридцять метеликів. І запаслася насінням молочаю. Цього року вирощуватиму п'ять видів", - каже вона.

Image caption Метелик з підклеєним крилом сидить на кущі

Ромі сподівається на те, що надалі їй вдасться наклеювати на крила метеликам крихітні мітки, щоб отримувати дані про збереження біологічного виду.

"Я шкодую, що не приклеїла мітку тому метелику з вилікуваним крилом. Цікаво, а якщо його хтось знайшов, що ця людина могла подумати?"

Новини на цю ж тему