Турчинов у суді: Росія хотіла відновити владу Януковича

  • Віталій Червоненко
  • ВВС Україна
турчинов

Автор фото, UKRINFORM

Підпис до фото,

Олександр Турчинов вважає, що навесні 2014 року Росія хотіла захопити Київ та відновити на посаді Віктора Януковича

Під час допиту в Оболонському суді Києва секретар РНБО Олександр Турчинов заявив, що метою Росії навесні 2014 року було швидке захоплення Києва з метою відновлення на посаді президента Віктора Януковича.

Олександра Турчинова допитували у суді як свідка у справі щодо державної зради колишнього президента України Віктора Януковича.

З лютого до червня 2014 року Олександр Турчинов виконував обов'язки президента України.

У справі щодо державної зради Віктора Януковича звинувачують у сприянні агресії Росії щодо України та захопленню нею Криму навесні 2014 року.

Оболонський районний суд Києва розглядає справу щодо Віктора Януковича з травня 2017 року.

Дійти до Києва і повернути Януковича

Під час виступу у суді Олександр Турчинов виклав свою версію подій кінця зими та початку весни 2014 року.

Він нагадав, що вночі з 21 на 22 лютого 2014 року Віктор Янукович та більшість його соратників залишили Київ.

У той час була загроза повного хаосу в країні та некерованості, а єдиним легітимним органом залишався парламент.

"Янукович самовільно не виконував обов'язки та самоусунувся. 22 лютого я був обраний головою Верховної Ради", - нагадав він, як почав виконувати обов'язки президента.

За словами Турчинова, тоді у всіх регіонах півдня та сходу країни почались "інспіровані спецслужбами РФ" сепаратистські заходи з гаслами відокремлення від України.

Найскладніша ситуація була в Криму, де "прихована фаза захоплення" почалась ще 20 лютого, коли Віктор Янукович формально був президентом.

На цьому фоні, як вказав пан Турчинов, Росія сконцентрувала поблизу українських кордонів величезну кількість військ.

"Концентрація сил російської армії готувалась для вторгнення на материкову частину України", - стверджує пан Турчинов, додаючи, що цю інформацію передавали у тому числі закордонні партнери.

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Олександр Турчинов вказує, що 28 лютого 2014 року дав військовим у Криму доручення оборонятись із використанням зброї

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

За словами тодішнього керівника країни, небезпека повномасштабного вторгнення Росії ставала ще більш реальною після дозволу парламенту Росії використовувати війська на території України. Це сталось на початку березня 2014 року.

Як стверджує Олександр Турчинов, повна окупація Криму мала завершитись вже на початку березня. При чому у Криму мали загинути цивільні, що мало спровокувати вторгнення на материкову частину України.

"Хотіли скористуватись ситуацією і почати вторгнення в Україну, взяти під контроль південь та схід, встановити контроль над Києвом, щоб відновити маріонеточний режим Януковича", - заявив у суді Олександр Турчинов.

Політичним прикриттям президенту Путіну для вторгнення в Україну мало слугувати звернення Віктора Януковича щодо військової допомоги. Саме це звернення є одним із головним аргументів звинувачення проти Януковича у цьому судовому процесі.

"Всьому світу б показали, що просто відновили владу легітимного з їхньої точки зору Віктора Януковича", - додав пан Турчинов.

Проте опір України та те, що українські частини майже місяць тримались у Криму, нібито завадили планам Росії.

"Янукович пішов на зраду, звернувшись до ворожої держави, щоб шляхом крові та агресії проти власної країни відновити свої повноваження", - вважає Олександр Турчинов.

Втеча Януковича

У відповідь на питання захисту Віктора Януковича пан Турчинов запевнив, що у той час життю відстороненого президента нічого не загрожувало.

Його б затримали та судили "під контролем міжнародної громадськості".

Олександр Турчинов згадав, що Віктор Янукович спочатку поїхав до Харкова, звідти прилетів до Донецька, а звідти дістався до Криму.

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Життю Віктора Януковича в Україні нічого не загрожувало, на нього чекав суд, вважає Турчинов

При цьому Турчинов наполягає, що тоді не було команди збивати борт, на якому літав Віктор Янукович.

Як стверджує Олександр Турчинов, 24 лютого він відправляв до Криму групу осіб на чолі з Арсеном Аваковим та Валентином Наливайченком.

Вони нібито мали переконати Януковича добровільно зректись влади, що б "спростило подальші події в Україні та політичну ситуацію".

Відсторонений президент нібито був на території російської військової бази, а тому поспілкуватись з ним не вдалось.

Захоплення Криму

Олександр Турчинов наполягає, що захоплення Криму було чітко спланованою операцією.

"20 лютого почалась прихована стадія операції, а 27 лютого о 4 ранку вона перейшла у відкриту фазу - захопили будівлі Кабміну та парламенту Криму", - згадав секретар РНБО.

Серед головних причин втрати Криму пан Турчинов назвав масовий перехід на бік Росії українських силовиків та військових.

За твердженням Турчинова, 28 лютого 2014 року на засіданні РНБО міністр оборони Тенюх доповів йому, що тоді можна було зібрати тільки 5 тисяч боєздатних військових.

Їх вирішили використовувати для прикриття східних та південних кордонів від вторгнення російських військ на материк.

Олександр Турчинов також заочно відповів деяким попереднім свідкам, зокрема і Ігорю Тенюху, який був міністром оборони наприкінці березня 2014 року.

Пан Тенюх вказував, що нібито пропонував план силового відбиття агресії в Криму.

Натомість Олександр Турчинов заперечив, що таких реальних пропозицій не існувало.

Автор фото, UNIAN

Мобілізацію ж оголошувати тоді було неможливо через фактичне знищення системи військкоматів, які багато де треба було відновлювати заново.

Коли ж її оголосили у березні, то для новобранців не було одягу, зброї та харчування.

Олександр Турчинов стверджує, що 28 лютого дав чітке доручення військовим у Криму захищати місця дислокації з використанням зброї. Але його не виконали.

Він також пропонував на засіданні РНБО 28 лютого оголосити воєнний стан, проте таку пропозицію не підтримали через бажання провести президентські вибори і отримати повністю легітимного керівника України.

Просто під час того засідання РНБО Турчинову нібито зателефонував голова Держдуми РФ Сергій Наришкін і заявив, що Росія вважає легітимним президентом тільки Віктора Януковича.

Співрозмовник нібито погрожував, що у разі загибелі росіян та російськомовних в Україні, армія РФ може легко скинути нову владу.

Суперечки з адвокатами

Як і під час допиту багатьох попередніх свідків, захисники Віктора Януковича на чолі з Віталієм Сердюком наполягали, що дії та бездіяльність тодішньої влади сприяли втраті Криму.

Дуже часто між ним та Олександром Турчиновим виникали перепалки, які часом переходили в особисті образи.

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Адвокат Віктора Януковича Віталій Сердюк

"Шановний суд, а що це за клоун, який заважає мені виступати?", - запитав пан Турчинов у судді, коли адвокат Януковича вперше його перебив. Адвокат заперечував, що Турчинов назвав Януковича "маріонеткою".

У відповідь адвокат постійно вказував, що Олександр Турчинов незаконно отримав посаду у 2014 році, натякаючи, що він прийшов до влади "на крові".

На це секретар РНБО спокійним тоном відповідав фразами на кшталт "не підвищуйте голос - це не цирк".

В якийсь момент, коли, на думку Турчинова, адвокат знову і знову повторював ті самі питання, Олександр Турчинов різко заявив: "Шановний захисник Януковича, в мене враження, що ви погано вчились в школі, бо не розумієте відповідей".

Адвокати Януковича поставили Олександру Турчинову більше півсотні питань. І в якийсь момент на 5 годині допиту суддя визнав, що питання захисту вичерпані, бо постійно повторюються, перервав допит і закрив засідання.