Моторошні роботи: чим вони загрожують людству?

SpotMini

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Безголовий робот-собака SpotMini - флагманський продукт Boston Dynamics

Навіщо люди провокують роботів, і чим їм це загрожує?

Американська компанія Boston Dynamics знову дивує своїми винаходами. Але тепер її найвідомішому продукту - "технопсу" SpotMini довелося зіткнутися з небанальним випробуванням.

Після презентації "добрих" якостей робота-пса минулого тижня виробник робототехніки вирішив продемонструвати "злі" якості свого флагманського продукту.

Минулого тижня один з роботів SpotMini не зміг відчинити двері в сусідню кімнату, тож йому допоміг інший. Робот, оснащений маніпулятором на "спині", не тільки відчинив "другові" двері, але й притримав їх.

Тепер же колишнє відділення компанії Google, а нині самостійна компанія SoftBank провела тест на здатність SpotMini чинити опір людині, яка активно заважає "залізному псу" відчинити двері. "Пес" розуміє, що йому заважають, але наполегливо робить своє.

"Здатність терпіти невдачі і гідно реагувати на ці перипетії покращує успішну роботу робота", - зауважують в прес-релізі Boston Dynamics.

Щось дивне?

У листопаді 2017 року та ж Boston Dynamics представила робота Atlas, який першим з роботів навчився робити сальто назад.

Російські розробники, втім, не відстають.

Аналог більш ранньої розробки Boston Dynamics з РФ - Big Dog - називається "біоморфний робототехнічний комплекс "Хижак" від науково-виробничого об'єднання "Андроїдна техніка".

Робот ззовні нагадує в'ючну тварину на чотирьох кінцівках, що, на думку розробників, сильно підвищить його прохідність по пересіченій місцевості.

Зразок цієї машини на виставці показав державний науково-технічний центр робототехніки міністерства оборони Росії. З того часу пройшло більше року, але про серійний запуск моделі досі не йдеться.

Один з найдивовижніших роботів - людиноподібна Софія - минулого літа пожартувала про "знищення всього людства".

І хоча антропоморфна героїня прес-конференції згодом чітко дала зрозуміти, що ця ідея її не цікавить, оскільки вона хоче "стати людиною", прихильників позиції про шкоду від використання роботів це тільки заохотило.

Підпис до відео,

Робот Софія хоче кращого майбутнього, але як?

Найбільше багатьох лякає сама можливість витіснення з професії штучним розумом.

І якщо російський бізнес неохоче вкладається в автоматизацію, то з ринками інших країн все інакше - на Заході вже протягом покоління понад дві третини вакансій для людей можуть закритися.

Робо-апокаліпсис

Футурологи-песимісти, крім погроз від спокус, бачать проблему і в роботах, які можуть вийти з-під контролю.

Когось достатньо налякати створінням на зразок "Гепарда" - механічного чотириногого екзоскелета, який бігає по стадіонах і може реагувати на об'єкти за допомогою лазерного сенсора бачення.

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Крім нього, існує ще "Жіноча фігура" - моторошний жінкоподібний об'єкт, схожий на відьму - чи брудну, чи в опіках. Цей робот запрограмований так, щоб розпізнавати обличчя людей, які спостерігають за ним, і підтримувати зоровий контакт з людиною, яка переміщається в одному приміщенні з ним.

Ті ж Boston Dynamics, втім, не були б собою, якби не створили військового робота на ім'я "Ручка" (Handle). Цей плід інженерної думки катається на двох колесах і виконує складні маневри, він може витримувати великі навантаження і, подібно до "Гепарда", навіть перестрибувати через об'єкти на своєму шляху.

Але основне, що бентежить експертів, не самі роботи, а можливість, що вони потраплять до злих рук.

...І знову про песиків

Південна Корея, яка цього року приймає у себе зимову Олімпіаду, успішно розвиває робототехніку. Більшість її жителів тепло ставляться до штучного розуму і, згідно з опитуваннями, населення країни не вірить в "робо-апокаліпсис".

У Південній Кореї існують роботи-помічники для аеропортів, роботи-вантажники і роботи-регулювальники - як на відео вище.

Але особливим успіхом користуються іграшки.

Наприклад, песик CHIP вже не перший рік може грати з дітьми, як невеликий йоркшир-тер'єр. Судячи з реакції дітей, його зовнішній вигляд їх зовсім не лякає, а радше викликає цікавість.

Інтерактивна іграшка навчається від взаємодії з "господарем" і "запам'ятовує" розташування кімнат у будинку, і коштує порівняно не дуже багато - менше 300 євро за штуку.

Але у CHIP є серйозний і досвідчений конкурент: робот Aibo від японського технологічного гіганта Sony 2017 року випуску, який відрізняється набагато більшим функціоналом, ніж попередники.

За 1500 євро його покупцям дістанеться інтерактивний об'єкт, оснащений камерою, мікрофоном і датчиками руху.

При цьому компанія випускає Aibo з 1999 року, і він користується успіхом на батьківщині: так, одну з перших версій цього "песика" купували зі швидкістю 150 примірників за хвилину.