Повна невизначеність: скільки часу можна проводити перед екраном?

A boy looks at a tablet Копирайт изображения Getty Images

Багато людей переживають через те, що "вдивлятися в екран" шкідливо, — а надто коли йдеться про час, проведений у соцмережах. Але, як виявилося, знайти безпечну "золоту середину" в цій справі доволі непросто.

І заголовки статей можуть рознервувати ще більше.

Тім Кук із компанії Apple нещодавно заявив: він проти того, щоб його небіж мав екаунти в соцмережах. А експерти з дитячого здоров'я написали компанії Facebook листа із застереженням про те, що надмірне використання цифрових пристроїв та соціальних мереж "шкідливе для дітей та підлітків".

І подібних прикладів — безліч.

Негативні переживання в соцмережах — наприклад, внаслідок цькування чи турботи про те, який ти маєш вигляд порівняно з однолітками — справді можуть погано впливати (і впливають) на деяких дітей та молодь.

А втім, це не означає, що користування технологіями в цілому є шкідливим. Важко робити якісь заяви про те, як вони впливають на різних людей.

Власне, деякі дослідження свідчать про те, що користування соцмережами має свої переваги чи ніяк не позначається на нормальному самопочутті людини.

Цього тижня британські парламентарі оголосили про початок опитування. Його мета — з'ясувати, як соціальні мережи та екрани різних пристроїв впливають на здоров'я молоді. Так депутати сподіваються відокремити "зрозумілі занепокоєння від неспростовних доказів".

А наразі всім, хто розмірковує над тим, скільки часу можна проводити перед екраном і в соцмережах без шкоди для здоров'я, доведеться з'ясовувати це на власному досвіді.

Копирайт изображения Getty Images

Замисліться, яку картину змалювали аналітики Unicef щодо наявних досліджень впливу цифрових технологій на психологічний стан дітей — щастя, психічне здоров'я та соціальне життя.

Висновки експертів були неоднозначні. Вони не називають соцмережі шкідливими, а говорять про комплексний вплив.

Зокрема, в цьому звіті Unicef висвітлено дослідження 2017 року, яке провели мої колеги з Оксфордського університету. В межах цього дослідження було опитано 120 000 британських підлітків віком 15 років.

Як з'ясувалося, підліткам, які мало користувалися пристроями та соцмережами, збільшення часу користування технологіями покращувало життя — можливо тому, що вони допомагають підтримувати зв'язок з друзями.

І навпаки, у підлітків, що інтенсивно використовували технології, погіршувалося життя, якщо вони нарощували час, проведений у соцмережах.

На думку дослідників, технології перешкоджають участі цих підлітків в інших важливих видах діяльності.

Межа, за якою використання технологій змінює забарвлення з позитивного на негативне, була різною для кожної категорії, яку розглядали дослідники.

Наприклад, використання смартфона понад дві години в будні дні та понад чотири — у вихідні призводило до погіршення самопочуття.

Однак цей ефект був несуттєвим і лише на 1% позначався на психологічному стані підлітка.

На думку дослідників, позитивний ефект від цього втричі сильніший, якщо підліток регулярно снідає чи добре спить вночі.

Загалом звіт Unicef підтвердив, що певна кількість часу, проведеного перед екраном, може бути навіть корисною для психологічного стану дитини.

"Схоже, цифрові технології позитивно впливають на соціальні зв'язки дітей", — було сказано в ньому. Однак рівень фізичної активності при цьому був "недостатнім".

Копирайт изображения Getty Images

Подібні тенденції впливу технологій на життя простежувалися і серед великої кількості опитаних підлітків у США.

Однак дослідники попередили: користування соцмережами та технологіями негативно позначається на житті підлітка.

І висновки цього дослідження потрапили у заголовки статей.

Одна з авторів, професорка психології Джин Твендж, вважає, що проблема в "надмірному" використанні пристроїв.

Але знову ж таки, наслідки були незначними. Більш значущими були позитивні результати від фізичних вправ.

На відміну від авторів оксфордського дослідження, доктор Твендж радить обмежувати дітям час, проведений перед екраном.

"Півгодини-година на день — це та "золота середина" щодо користування електронними пристроями, яка необхідна для підтримання доброго психічного здоров'я підлітків", — каже психолог.

Ширший погляд на результати інших ретельних досліджень доводить, що чіткості та однозначності в цьому питанні бракує.

Ще в 2013 році вчені дослідили вплив, який справили телебачення та відеоігри в п'ятирічному віці, на життя 11 000 семирічних дітей у Британії.

Це одне з небагатьох досліджень, у якому простежується вплив технологій на поведінку з плином часу.

Згідно з його висновками, діти, які дивилися телевізор більш, ніж три години щодня, в майбутньому мали трохи більше проблем з поведінкою, ніж ті, що в будні дивилися телевізор годину чи навіть менше.

Однак електронні ігри не було названо чинником підвищення ризику гіперактивності чи проблем, пов'язаних із дружбою та душевним станом.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Батькам доведеться самим визначати тривалість допустимого користування пристроями

То скільки ж часу нам і нашим дітям можна проводити перед екраном?

Точно сказати важко. Люди по-різному проводять час в інтернеті.

Хтось полюбляє висіти з друзями в чатах, а дехто із тривогою гортає фото своїх контактів, переживаючи за власне життя. Ці люди по-різному використовують соцмережі.

Але, схоже, палкі дебати, що розгорнулися довкола соцмереж, спрощують дійсність.

Корисним тут може стати порівняння з цукром.

В цілому люди погоджуються, що надмірне споживання цукру шкодить здоров'ю.

Однак його вплив на здоров'я залежить від багатьох факторів: типу цукру (фруктовий чи рафінований), людини, яка його споживає (спортсмен чи діабетик), та кількості (один грам чи багато).

Ми не повіримо тому, хто спробує передбачити, як один грам цукру впливатиме на здоров'я людини.

Те саме можна сказати й про соцмережі. Наслідки користування залежать від багатьох чинників. Можливі лише дуже приблизні прогнози.

Дослідження соцмереж іноді допомагають зорієнтуватися в дебатах. Але стопроцентних доказів наразі не існує.

З появою результатів нових досліджень ця ситуація може значно поліпшитися упродовж наступних років.

Втім, приймаючи рішення про те, скільки часу нам (і нашим дітям) безпечно проводити в соцмережах, поки що доведеться покладатися на здоровий глузд і діяти на власний розсуд.

Про цю статтю

Цей аналітичний матеріал надано експертом сторонньої організації на замовлення BBC.

Емі Орбен — дослідниця з Оксфордського університету, яка вивчає вплив соцмереж на взаємини між людьми. Твітер: @OrbenAmy

Редактор — Данкан Вокер

Також на цю тему

Новини на цю ж тему