Що відбувається в медуніверситеті Богомольця

Ось так у понеділок виглядав медуніверситет ім. Богомольця Копирайт изображения ВВС
Image caption Замок на дверях - ось так у понеділок виглядав медуніверситет ім. Богомольця

В українському медуніверситеті імені Богомольця з 26 лютого оголосили страйк, навчання зупинили на невизначений час.

Повідомлення про акцію з'явилося на офіційній сторінці у Facebook медуніверситету. Організатором там значиться страйковий комітет, до якого, як йдеться у заяві, входять і викладачі, і студенти.

Проте страйк у виші підтримують не всі викладачі і студенти.

У МОЗ заявили, що студентів і викладачів до страйку примушують, і закликають не зривати навчальний процес.

Дозволили не ходити на заняття

З понеділка навчання та наукова діяльність в Національному медичному університеті імені Богомольця зупинились, всі приміщення вишу закрили, за винятком клінік, де лікуються пацієнти. Про це заявили у страйковому комітеті університету. Причиною страйку назвали "брутальне та незаконне втручання" Міністерства охорони здоров'я у самоврядність вишу.

Також серед звинувачень, які в університеті висувають міністерству, є зловживання владою. Зокрема йдеться про нібито письмові вказівки від МОЗ "під загрозою розправи звільненням, здійснити розтрату бюджетних коштів в особливо великому розмірі в обхід передбачених законом обов'язкових тендерних процедур".

"МОЗ вирішив поставити весь університет на коліна, заблокувавши виплати стипендій студентам та заробітних плат трудовому колективу, незаконно відібравши право банківського підпису у законно обраного керівництва вишу", - заявили у страйкомі.

Вимоги страйкарів - повернення на посаду ректора Катерини Амосової і "проведення у відповідності до вимог законодавства України інтегрованого ліцензованого іспиту КРОК1. Стоматологія".

Страйкарі також просять президента і прем'єра втрутитися у ситуацію, "створити комісію з розслідування зловживань керівництвом МОЗ" і відсторонити "на час розслідування" в.о. міністра охорони здоров'я Уляну Супрун і її заступників.

Копирайт изображения unian
Image caption Пані Амосова раніше заявляла, що активні студенти підтримують протест

До страйкового комітету, як йдеться у заяві, увійшли представники Студентського парламенту, студентської ГО "Студентська довіра", студентський профком, та студентський актив. З боку трудового колективу вишу - декани та проректори, профспілковий комітет університету.

У МОЗ заявляють про маніпуляції

У МОЗ закликають студентів та викладачів не піддаватися "на провокації та маніпуляції" і не зривати навчальний процес.

У міністерстві заявили, що до них звертаються занепокоєні викладачі та студенти через те, що їх "примушують" розпочати страйк.

У МОЗ назвали неправдивою інформацію про блокування стипендій та зарплат, зазначивши, що університет самостійно проводить виплати, а керівництво університету має усі повноваження на це.

Право на мирні зібрання університету чиновники поважають, але нагадують, що основне завдання цього вишу - це "підготовка кваліфікованого лікаря".

Перевірка університету триває, а пані Амосову звинувачують у тому, що вона "систематично не з'являється на засідання комісії, незважаючи на запрошення".

Скандали у медуніверситеті

Гостра фаза конфлікту між МОЗ і університетом Богомольця почалась 20 лютого.

У МОЗ повідомили, що через відсутність договору між медуніверситетом та Центром тестування студенти третього курсу стоматологічного факультету не змогли скласти обов'язковий для продовження навчання іспит. Тоді ж Мінохорони здоров'я відсторонило Катерину Амосову від посади ректора медуніверситету, пояснивши це зривом ліцензійного іспиту.

Катерина Амосова, донька відомого лікаря-науковця Миколи Амосова, назвала звільнення "розправою" за те що вона відмовилася розірвати угоду про безоплатне отримання послуг від центру тестування.

Також пані Амосова була невдоволена призначенням в. о. ректора професора університету Богомольця Михайла Захараша, з яким у неї півроку триває відкритий конфлікт.

Студенти минулого тижня організували акції протесту біля вишу і не пропускали пана Захараша на його робоче місце.

Всі ці події у медуніверситеті Богомольця відбуваються на тлі скандалу з самогубством студентки з Туркменістану, яка навчалась у цьому виші на факультеті стоматології. Першокурсниця Мукаддас Насирлаєва стрибнула з мосту Патона 30 січня.

Копирайт изображения unian
Image caption Друзі студентки Мукаддас Насирлаєвої обурювалися, що в універі прибирали квіти, які приносили в пам'ять про неї

Як заявили адвокати дівчини, у неї були труднощі із продовженням дозволу на проживання в Україні. Керівництво університету звинуватили у доведенні дівчини до самогубства.

В університеті заявили, що віза студентки була прострочена, тому її відрахували. Її тіло досі не знайшли.

Що кажуть викладачі і студенти

Викладачка університету, яка попросила не називати її ім'я, розповіла ВВС Україна, що напередодні телефонувало керівництво і просило не приходити на роботу. Станом на ранок понеділка, всі корпуси вишу зачинені, крім фізико-хімічного корпусу, де розміщено страйковий комітет.

"Висять замки, нікуди зайти не можна, викладачі із студентами зайшли у фіз-хім корпус погрітися...Тобто адміністрація, яку ніби відсторонили, перекрила входи до навчальних приміщень і кабінетів викладачів...розійшлися по домівках - на вулиці -15", - розповіла викладач. За її словами, табелі на зарплату минулого тижня не підписали, тому викладачі хвилюються, чи буде в кінці місяця зарплата.

Ідею страйку викладачка не підтримує: "Не розумію - є рішення МОЗ про перевірку, є тимчасовий в.о. В чому проблема пустити комісію і в.о. якщо все добре у ВНЗ? Постає питання - значить не все добре і прозоро, як нам кажуть".

Водночас декан медичного факультету Наталя Літвинова заявила, що викладачі не визнають призначеного МОЗ в.о ректора, бо ректора має обирати конференція трудового колективу.

Копирайт изображения facebook.com/pg/amosova.k.m/

В соцмережах студенти пишуть як про підтримку страйку, так і висловлюються проти.

"Зрозуміло лише одне - грають чиїсь дуже високі амбіції", - пише у Facebook про події в універі студентка вишу Анастасія Небеськая.

"Хочеться, аби це все припинилось, аби завтрашній страйковий день був першим і останнім...Оголилось дуже багато проблем… якщо для привернення уваги до них потрібен страйк, то я готова його підтримати", - зазначає вона.

У страйковому комітеті завили, що студентам дозволили пропускати заняття, зазначивши, що "причина пропуску…на період страйку буде вважатися поважною". Пропуски дозволять відпрацювати пізніше. Студенти у соцмережах хвилюються через стипендії і те, як треба буде відпрацьовувати ці пропуски.

"Я навчаюсь на контракті! Який страйк? Чому це вирішили за мене? Це створена тільки видимість підтримки від студентів. Я хочу нормально продовжити навчання і отримати свій диплом!", - пише у Facebook студентка Софія Нишпора.

Копирайт изображения UNIAN

Новини на цю ж тему