У "Сховищі Судного дня" зібрали мільйон видів насіння

  • Гелен Бріггс
  • BBC
Шпіцберген

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Всесвітнє сховище насіння відкрили на Шпіцбергені 26 лютого 2008 року

Відоме в усьому світі сховище насіння сільськогосподарських культур отримало в понеділок нові зразки генетичного матеріалу, які збільшили його колекцію до одного мільйона культур.

У понеділок Всесвітньому сховищу насіння, яке розташоване у колишній норвезькій шахті на острові Шпіцберген, виповнилося 10 років.

До колекції, яка зберігається в підземних холодильних камерах, пожертвували понад 70 тисяч нових культур.

Серед них - насіння рису, пшениці, кукурудзи, унікальний сорт естонської цибулевої картоплі, а також ячмінь, який використовується для виготовлення ірландського пива.

Одна з трьох камер сховища зараз майже вщерть заповнена пакетами насіння. Кількість одиниць зберігання досягла 1 млн 59 тисяч 646.

"Кілька років тому ми не могли собі уявити, що колись досягнемо цієї позначки, - каже Ханнес Демпенвольф, голова наукового відділу міжнародного фонду Crop Trust, створеного з метою збереження різноманітності культур, які використовуються в сільському господарстві.

Що таке Всесвітнє сховище насіння

Всесвітній банк-сховище насіння створили 2006 року під егідою ООН. Це зробили, аби зберегти посадковий матеріал всіх сільськогосподарських рослин, що існують в світі. Проект фінансувала Норвегія і коштував він їй 9 млн доларів.

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Банк насіння також називають "Сховищем Судного дня", оскільки його завдання - не допустити знищення рослин в результаті можливих глобальних катастроф, таких як падіння астероїда, ядерна війна чи глобальне потепління.

Власний відсік у цьому банку рослин отримала кожна країна. Місця всередині достатньо для 4,5 млн зразків насіння.

У червні 2017 року Україна передала до сховища на довічне зберігання унікальні сорти миронівської селекційної пшениці.

Сховище розташоване на 120-метровій глибині на висоті 130 м над рівнем моря в селищі Лонгйір. Банк обладнаний вибухостійкими дверима і шлюзовими камерами.

Збереження матеріалів забезпечують холодильні установки, які можуть працювати на місцевому вугіллі, а також у вічній мерзлоти. Навіть якщо обладнання вийде з ладу, має пройти принаймні кілька тижнів до підвищення температури на 3 °C.

Насіння зберігається в запечатаних конвертах, які в свою чергу запаковані в пластикові чотиришарові пакети, поміщені в контейнери, що стоять на металевих полицях.

Низька температура (-18 °C) і обмежений доступ кисню забезпечують низьку метаболічну активність і уповільнюють старіння насіння.

Автор фото, Ireland Department of Agriculture, Food

Підпис до фото,

Уряд Ірландії надав фонду зразки насіння ячменю, який використовується для варіння традиційних сортів ірландського пива

Шпіцберген був обраний для банку-зерносховища через вічну мерзлоту і невелику тектонічну активність в районі архіпелагу.

Генетична різноманітність

З 26 лютого 2008 року в роботі фонду беруть участь 73 організації з різних країн світу.

За цей час з колекції зробили тільки одне вилучення.

Сирійські дослідники попросили передати їм насіння сортів пшениці, вівса і деяких трав, яке можна використовувати у посушливих умовах.

Зазвичай агрономи з усього Близького Сходу брали зразки в насіннєвому фонді міста Алеппо. Йдеться про Міжнародний центр досліджень агрономії посушливих районів, який раніше постачав насінням весь регіон.

У 2012 році через громадянську війну в Сирії його запаси зазнали великої шкоди, і центр переїхав в Бейрут.

Для екстреного поповнення цих запасів вчені і попросили повернути їм 130 ящиків з насінням (з 325-ти, відправлених центром на зберігання до Норвегії ще до війни). Керівництво зерносховища задовольнило прохання дослідників.

У минулому році сховище постраждало від повені через погану погоду. Однак вода не проникла в холодильні камери, де зберігаються зразки.

Відтоді камери отримали новий шар гідроізоляції, а сховище в цілому зміцнюють для підготовки його до більш вологої і теплої погоди, яку очікують в майбутньому.

Біологи вважають, що в світі існує близько 2,2 млн різновидів сільськогосподарських культур, які зрештою будуть зібрані на Шпіцбергені.