У "Сховищі Судного дня" зібрали мільйон видів насіння
- Гелен Бріггс
- BBC

Автор фото, Getty Images
Всесвітнє сховище насіння відкрили на Шпіцбергені 26 лютого 2008 року
Відоме в усьому світі сховище насіння сільськогосподарських культур отримало в понеділок нові зразки генетичного матеріалу, які збільшили його колекцію до одного мільйона культур.
У понеділок Всесвітньому сховищу насіння, яке розташоване у колишній норвезькій шахті на острові Шпіцберген, виповнилося 10 років.
До колекції, яка зберігається в підземних холодильних камерах, пожертвували понад 70 тисяч нових культур.
Серед них - насіння рису, пшениці, кукурудзи, унікальний сорт естонської цибулевої картоплі, а також ячмінь, який використовується для виготовлення ірландського пива.
Одна з трьох камер сховища зараз майже вщерть заповнена пакетами насіння. Кількість одиниць зберігання досягла 1 млн 59 тисяч 646.
"Кілька років тому ми не могли собі уявити, що колись досягнемо цієї позначки, - каже Ханнес Демпенвольф, голова наукового відділу міжнародного фонду Crop Trust, створеного з метою збереження різноманітності культур, які використовуються в сільському господарстві.
Що таке Всесвітнє сховище насіння
Всесвітній банк-сховище насіння створили 2006 року під егідою ООН. Це зробили, аби зберегти посадковий матеріал всіх сільськогосподарських рослин, що існують в світі. Проект фінансувала Норвегія і коштував він їй 9 млн доларів.
Банк насіння також називають "Сховищем Судного дня", оскільки його завдання - не допустити знищення рослин в результаті можливих глобальних катастроф, таких як падіння астероїда, ядерна війна чи глобальне потепління.
Власний відсік у цьому банку рослин отримала кожна країна. Місця всередині достатньо для 4,5 млн зразків насіння.
У червні 2017 року Україна передала до сховища на довічне зберігання унікальні сорти миронівської селекційної пшениці.
Сховище розташоване на 120-метровій глибині на висоті 130 м над рівнем моря в селищі Лонгйір. Банк обладнаний вибухостійкими дверима і шлюзовими камерами.
Збереження матеріалів забезпечують холодильні установки, які можуть працювати на місцевому вугіллі, а також у вічній мерзлоти. Навіть якщо обладнання вийде з ладу, має пройти принаймні кілька тижнів до підвищення температури на 3 °C.
Насіння зберігається в запечатаних конвертах, які в свою чергу запаковані в пластикові чотиришарові пакети, поміщені в контейнери, що стоять на металевих полицях.
Низька температура (-18 °C) і обмежений доступ кисню забезпечують низьку метаболічну активність і уповільнюють старіння насіння.
Автор фото, Ireland Department of Agriculture, Food
Уряд Ірландії надав фонду зразки насіння ячменю, який використовується для варіння традиційних сортів ірландського пива
Шпіцберген був обраний для банку-зерносховища через вічну мерзлоту і невелику тектонічну активність в районі архіпелагу.
Генетична різноманітність
З 26 лютого 2008 року в роботі фонду беруть участь 73 організації з різних країн світу.
За цей час з колекції зробили тільки одне вилучення.
Сирійські дослідники попросили передати їм насіння сортів пшениці, вівса і деяких трав, яке можна використовувати у посушливих умовах.
Зазвичай агрономи з усього Близького Сходу брали зразки в насіннєвому фонді міста Алеппо. Йдеться про Міжнародний центр досліджень агрономії посушливих районів, який раніше постачав насінням весь регіон.
У 2012 році через громадянську війну в Сирії його запаси зазнали великої шкоди, і центр переїхав в Бейрут.
Для екстреного поповнення цих запасів вчені і попросили повернути їм 130 ящиків з насінням (з 325-ти, відправлених центром на зберігання до Норвегії ще до війни). Керівництво зерносховища задовольнило прохання дослідників.
У минулому році сховище постраждало від повені через погану погоду. Однак вода не проникла в холодильні камери, де зберігаються зразки.
Відтоді камери отримали новий шар гідроізоляції, а сховище в цілому зміцнюють для підготовки його до більш вологої і теплої погоди, яку очікують в майбутньому.
Біологи вважають, що в світі існує близько 2,2 млн різновидів сільськогосподарських культур, які зрештою будуть зібрані на Шпіцбергені.