Людина без слідів у соцмережах: як їй жити

Цифровий відтиск Копирайт изображения Getty Images

33-річний Фелікс живе без соцмереж, онлайн-банків і взагалі без смартфона. Як йому це вдається?

Ні Facebook, ні Twitter, ні Instagram, ні онлайн-банку, ні навіть смартфону.

Тільки доступ до електронної пошти з найближчої бібліотеки і найпростіша модель стільникового телефону - Nokia 3210 1999 року з ліхтариком, яка знову увійшла в моду.

Садівник Фелікс (ні, це не його справжнє ім'я) вважає, що соціальні мережі, без яких люди не мислять свого часу, "пожирають його життя".

Копирайт изображения Getty Images

Феліксу не звикати йти проти течії.

У 2018 році це може звучати як політична заява - свого роду "ідеологія луддитів" для новітнього часу, але, за словами чоловіка, йому просто була нецікава така технологія.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів
Cambridge Analytica стверджує, що має психологічну оцінку кожного дорослого американця

"Я обійшовся без соцмереж, як, наприклад, без гри на тромбоні", - говорить він.

Але за якісь 15 років поголовної інтернетизації Фелікс опинився у статусі живої аномалії.

За його словами, люди ставляться до нього із деяким захопленням і одночасно збентеженням і, коли нові знайомі вперше бачать його телефон, "вони втрачають дар мови".

"Більшість людей думає, якщо ти живеш без смартфонів, ти молодець, але більшість не захотіла б так жити", - говорить він.

"Не викидати у відро для сміття"

Але Фелікса не варто записувати у ретрогради - він знає про сьогоднішні технології, які використовують інші його однолітки.

"Я зроду не стверджував, що ви повинні викинути Alexa у відро для сміття, - каже він. - Але легше взаємодіяти із зовнішнім світом природньо, по-людськи, без технологій, які радше перешкоджають цьому".

Він все ж користується інтернетом в бібліотеці приблизно протягом години двічі на тиждень.

Як правило, шукає номери, адреси або інформацію про нові групи, музика - його пристрасть. Дуже рідко він заходить у Facebook або у Twitter.

Копирайт изображения Getty Images

"Коли Facebook тільки з'явився, мене він зацікавив. Тому я глянув на профіль друга, щоб побачити, як він працює - цього було достатньо для мене. І потім я не торкався його протягом 10 років", - говорить він.

Тепер він зрідка дивиться анонси публічних заходів, які рекламуються у соцмережі, або прокручує стрічку Twitter, хоча і не відчуває необхідності створювати власний обліковий запис.

"Життя без Кім Кардашьян"

На запитання про те, що він робить у той час, який економить, уникаючи соціальних мереж, він сміється і називає це "цікавим питанням".

"Соцмережі - це не фундаментальна людська потреба. Я просто не певен, що у 1995 році люди аж так шкодували, що їм немає звідки дізнатися, що Кім Кардашьян їла на сніданок", - говорить Фелікс.

Він живе з батьками на південному сході Англії. У нього вдома немає ані комп'ютера, ані підписки на Netflix - тільки телевізор.

"Мене не особливо цікавлять нові речі. Якщо я не побачу "Гру престолів" зараз, я можу подивитися її коли завгодно. Це все страх "не встигнути за паровозом", - знизує плечима садівник.

"Аналоговим" речам він довіряє більше: так, Фелікса не бентежить, що його ім'я є в телефонній книзі, а ось лондонська транспортна карта - Oyster - вже здається йому занадто цифровою, оскільки дані про переміщення нею обробляються і можуть зберігатися на серверах.

Відстеження переміщень в інтернеті - неприємне для садівника явище сучасності, і він намагається уникнути публічності, де тільки можливо.

Копирайт изображения Getty Images

При цьому чоловік не вважає себе параноїком, але навіть це інтерв'ю для ВВС викликало у нього відчуття дискомфорту.

"Мені не до ваших цифрових проблем", - говорить він.

На тлі останнього скандалу з Facebook Фелікс вважає, що соцмережа повела себе особливо нечесно тому, що позиціонувала себе як компанію, завжди дружню до користувачів.

Витік персональних даних як такий його не дивує, а сам він радий, що інформація про нього не потрапила нікому до рук.

Єдине, про що він шкодує, - це те, що він не бачить весільних фотографій, які викладаються в особистих облікових записах у соціальних мережах.

Його старший брат при цьому поводиться в онлайн-світі як "будь-яка людина нашого часу".

Різні моделі поведінки

Копирайт изображения Getty Images

Не всі люди, котрі йдуть із соцмереж, залишають їх з тієї ж причини, що й Фелікс.

"Я пішов із соцмереж, бо вони символізують кінець моєї приватності", - сказав ВВС військовий інженер Баррі Хей.

Хочете отримувати найцікавіші матеріали в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram!

Новини на цю ж тему