Нестатусні добровольці: як визнати добробати?

Добровольці

Багато добровольців, які воювали у неофіційних добробатах на Донбасі в 2014-2015 роках, до цього часу залишаються невизнаними.

Їхня кількість, за різними підрахунками, може сягати трьох тисяч.

Держава передбачила можливість оформити статус учасників бойових дій (УБД) тим добровольцям, чиї підрозділи з часом легалізувалися в ЗСУ чи Нацгвардії. Для поранених є можливість отримати статус і допомогу для "інвалідів війни", а родинам вбитих - "членів сім'ї загиблого" (хоча це й вимагає пройти складний процес пошуку документів).

Утім, для бійців підрозділів, які так і не стали офіційними "силами АТО" (як наприклад, "Батальйон ОУН", "Добровольчий український корпус Правого сектору" чи "Добровольча українська армія"), можливості отримати допомогу від держави - мінімальні.

Добробати

Image caption 19 квітня під парламентом пройшов мітинг за визнання добровольців

Колишній командир "Окремої добровольчої чоти "Карпатська Січ" (не слід плутати з батальйоном МВС "Січ") Олег Куцин розповідає ВВС News Україна, що його підрозділ з літа 2014 року воював під Дебальцевим, потім - у Пісках біля Донецького аеропорту, на Свтілодарській дузі та захищав шахту Бутівка.

За цей час через його добробат пройшло близько 570 людей. Згодом 150 з них легалізувалися у 93-й механізованій бригаді й отримали статус УБД.

"Відповідно, близько 400 наших бійців такого статусу не мають", - каже Олег Куцин.

Копирайт изображения УНІАН
Image caption Олег Куцин був командиром добровольців у "Карпатській Січі", а потім командував штурмовою ротою в 93-й бригаді після легалізації "січовиків"

Він додає, що для 16 загиблих з "Карпатської Січі" добитися визнання УБД вдалося лише після двох років судів.

Частина добробатів, які з точки зору Мінських угод фактично можна вважати "незаконними групами", після 2015 року увійшли до складу ЗСУ, й таким чином їхні бійці отримали офіційний статус.

Решті ж, щоб отримати посвідчення УБД, необхідно звертатися до спеціальної комісії й надавати докази своєї участі у боях на Донбасі, наприклад, нотаріально завірені свідчення інших бійців, командирів офіційних підрозділів та фото чи відео.

Але це не дає гарантії - від багатьох вимагають додаткові докази і документи.

"Згоден, що, можливо, не усім треба цей статус давати. Дехто не витримав випробування війною і повернувся. Але більшість - реально брали участь у бойових діях", - відзначає екс-очільник "Карпатської Січі".

Колишній командир іншого неофіційного формування - "Батальйону ОУН" - Микола Коханівський нарікає, що чиновники ігнорують звернення його бійців.

Копирайт изображения УНІАН
Image caption Микола Коханівський

"Нам ніхто не відмовляє - всі чиновники Міноборони кивають головою… Ми ведемо переписку, подаємо списки, які стають все меншими, бо деякі люди гинуть, деякі - переходять у ЗСУ. Але у відповідь - ігнор", - каже пан Коханівський.

Він додає, що 47 "оунівцям", а це менше ніж третина "батальйону", вдалося отримати довідку від Антитерористичного центру, що вони воювали на Донбасі, але і їм статус УБД не дали.

У Міноборони ж наполягають, що присвоєння статусу має відбуватися за чітко встановленою процедурою, обхід якої може призвести до появи самозванців.

Історії бійців

Image caption Марлен Місіратов з Криму пройшов бої у ДАП, Іловайську та Дебальцевому

Кримський татарин Марлен Місіратов воював у складі ДУК ПС в Донецькому аеропорту (за його словами, він став одним з прототипів персонажу фільму "Кіборги" з позивним "Гід").

Розповідає, що двічі був у полоні - вперше потрапив туди під Іловайськом, вдруге - під Дебальцевим.

Там втратив військовий квиток, який отримав ще до 2014 року. Коли прийшов відновлювати його, щоб оформити статус УБД, його попросили надати документи з військкомату в Криму.

"Сказав "Слава Україні" і пішов звідти", - каже Марлен Місіратов.

Він додає, що не набагато простіше йому зібрати свідчення командирів підрозділів ЗСУ, разом з якими воювали добровольці - "хтось демобілізувався і поїхав, хтось загинув".

Image caption Юрій Кирикович був медиком у "5-у батальйоні Добровольчого українського корпусу Правого сектору" (ДУК ПС)

Ще один "правосек" - Юрій Кирикович з Рівненщини, який входив до "5-го батальйону ДУК ПС" - розповідає BBC News Україна, що з осені 2014 року він, його дружина та син були на Донбасі, де виконували функції військових медиків.

Дружина Лариса отримала важку контузію під Старогнатівкою.

Однак ніхто з родини статус учасників бойових дій не отримав.

"Всі документи зібрати нереально. Коли їхали на війну, ніякі довідки не збирали. Фотофіксація почалася вже пізніше, та й багато хто був тоді у балаклавах, обличчя не показували", - пояснює чоловік.

Зізнається, що втомилися ходити по кабінетах, а статуси насправді більше потрібні родинам загиблих.

За інформацією Юрія Кириковича, лише на Рівненщині є близько десяти родин загиблих бійців "Добровольчого українського корпусу", які не мають жодного статусу, адже не зібрали необхідні документи.

Законопроекти

Image caption Коли Верховна Рада може розглянути пропозиції щодо надання статусу УБД добровольцям наразі невідомо

У парламенті зареєстровано кілька законопроектів про надання статусу УБД добровольцям.

Один з них - поданий депутатом Юрієм Левченком - вже півроку не може розглянути профільний комітет у справах ветеранів, учасників бойових дій і учасників АТО.

В ньому політик пропонує надавати статус УБД бійцям добробатів, які доведуть, що перебували на фронті не менше 30 днів (за сукупністю), або ж отримали там важкі поранення - незалежно від строку.

Доказами мають стати клопотання командирів добровольчих формувань, а також нотаріально завірені свідчення щонайменше двох інших учасників тих боїв, які вже мають статус УБД.

При цьому, на питання BBC News Україна про те, що й командири добробатів самі можуть не мати якогось офіційного статусу, Юрій Левченко пояснює, що мова йде про загальновизнаних керівників: "Ніхто не буде заперечувати, що Коханівський був керівником батальйону "ОУН", а Дмитро Ярош - керував у "Добровольчому українському корпусі Правого сектору".

"Питання не тільки і не стільки у пільгах. Питання у принципах і честі - як так виходить, що держава, яку вони захищали, не визнає їх", - додає Юрій Левченко.

На початку квітня був зареєстрований ще один законопроект про статус для добровольців, який подав голова згаданого комітету в справах учасників АТО Олександр Третяков.

В його проекті підставами для статусу значаться офіційні довідки, зокрема від Антитерористичного центру (зараз, як зазначалося, вони не є гарантією).

Опоненти такого підходу кажуть, що це - "консервація" нинішніх проблем для добровольців.

Утім, в законопроекті Олександра Третякова вказується, що зазначені довідки не є виключними підставами для надання статусу УБД. Тобто таких підсдав, очевидно, може бути більше, хоча вони й не уточнюються.

Станом на кінець березня статус учасників бойових дій, за даними Держслужби у справах ветеранів і учасників АТО, отримали майже 330 тисяч осіб.

Але екс-командир "Карпатської Січі" Олег Куцин наполягає, що на увагу від держави заслуговують усі добровольці, які пройшли бої 2014-2015 років.

"Особливо з урахуванням того, що війна ще не закінчилася, вона у будь-який момент може вибухнути знову. І потреба у таких мотивованих людях залишається", - резюмує він.

Стежте за нами в Telegram! Ми надсилаємо туди головні новини і добірку найкращих статей.

Новини на цю ж тему