З Буковини до Африки: як українська весільна сукня мандрує світом

  • Діана Куришко, Жанна Безп'ятчук
  • BBC News Україна

В українських весільних сукнях виходять заміж у ПАР, Австралії, США та Європі. Як живе найбільший весільний регіон України, де сотні підприємств створюють сукні, які потім продаються по всьому світу, дізнавалась BBC News Україна.

Автор фото, bridalsecret.co.za

Підпис до фото,

Фото з сайту "The bridal secret", весільного салону у ПАР

Наречена у весільній сукні кремового кольору з золотою вишивкою прогулюється парком у Межигір'ї. Це фото з реклами весільного салону The Bridal Secret, що у столиці Південно-Африканської республіки Преторії.

І модель, і сукня на ній - українські. За останні два роки лише в одному магазині цього африканського міста продали понад 200 весільних строїв, які пошили в Україні.

"Весільні сукні на експорт"

Шифонові й атласні, з мереживом і паєтками, виготовлені в Україні весільні сукні продаються у магазинах по всьому світу - від Австралії і Нової Зеландії, до США, Катару, Японії, Британії, Чехії і Польщі.

"Українські весільні сукні більш доступні, ніж сукні з інших країн. Вони унікальні і дуже гарні", - розповіла ВВС News Україна власниця магазину у Преторії пані Рушель.

Автор фото, Фото надане салоном "The bridal secret"

Підпис до фото,

Фото з весілля у ПАР. Наречена у сукні українського виробника Elena Morar

"Мені подобається їхня якість і ціна. Наші наречені дуже задоволені", - поділилась враженнями Колін з салону Perfect Bride, що в Окленді, Нова Зеландія.

Сукні для цих салонів пошили у буковинському селі Коровія, яке разом з селом Волока та містом Чернівці стало весільним центром України.

Підпис до відео,

Цілий Чернівецький регіон перетворився на "весільну столицю" України та навіть Європи

Звідси за кордон щороку їдуть тисячі весільних суконь. Порахувати точні об'єми експорту складно, весільне вбрання не має окремого коду, а дрібні виробники, яких досить багато, часто відправляють сукні поштучно, вони не обліковуються.

Офіційно у Чернівецькій області, за даними від 2016 року, працює понад 500 малих та 10 великих підприємств, які шиють одяг. Неофіційно учасники ринку кажуть, що їх в рази більше.

Час від часу фіскальні органи звітують про викриття нелегальних цехів з пошиття весільних суконь.

Автор фото, ВВС

Підпис до фото,

Весільний салон "Укршик" в центрі Чернівців, до якого за сукнями приїздять наречені з Польщі, Румунії, Італії

За даними представників кількох підприємств, з якими спілкувалась ВВС News Україна, залежно від об'ємів виробництва одна фабрика за рік може відправити за кордон від однієї до семи тисяч весільних суконь.

У цьому регіоні про весілля нагадує все - десятки магазинів з тканинами і мереживом, біл-борди з нареченими за кожним поворотом, сотні весільних салонів, шоу-румів та фабрик, де шиють весільне вбрання.

При цьому тут не виготовляють жодного з елементів вбрання нареченої - тканини, нитки, мережева, аплікації, перли імпортують з Індії, Туреччини, Китаю, шиють на Буковині, щоб потім знову відправити за кордон.

У Чернівцях є руки і є інфраструктура, каже Максим Клецько, директор підприємства "Укршик", одного з найбільших виробників весільних суконь на західній Україні.

Більша частина їхньої продукції йде на експорт.

Засекречене виробництво

Просторе приміщення зі швейними машинками, на столах - рулони тканин і мережива світлих відтінків, поруч одягнуті у корсети манекени. Дівчина одним рухом ножиць відрізає поділ сукні.

Автор фото, ВВС

Підпис до фото,

Фабрика весільних суконь Elenа Morar

Це - цех з пошиття весільних суконь Еlena Morar, єдине місце з десятки фабрик у регіоні, куди нас пустили знімати.

Виробники побоюються конкуренції й крадіжок ідей, тому не дозволяють фільмувати весь процес створення весільного вбрання, лише його частину.

Автор фото, ВВС

Тут має бути чисто, відвідувачі одягають бахіли, всі працівники перевзуваються.

На вішаках 130 суконь різних відтінків і фасонів чекають на відправку за кордон.

"Найскладніше - це вигадувати такі моделі, щоб вони були ходовими і їх захотіли б купити, наприклад, в Британії", - каже власник підприємства Дмитро Морар.

Автор фото, ВВС

Підпис до фото,

Дмитро Морар займається весільними сукнями вже понад 10 років

Влітку, коли починається сезон весіль, на фабриці шиють 100-150 суконь на місяць, вартість яких починається від 9 тисяч гривень і вище.

На Чернівецькому базарі, де працює 600 точок з продажу суконь, ціна на вбрання наречених починається від ста доларів.

Сюди за сукнями приїздять з Румунії, Польщі і Чехії - як оптові покупці, так і самі наречені.

Автор фото, ВВС

Підпис до фото,

Всі сукні на цьому фото поїдуть у магазини за кордон

За даними виробників, за кордоном вартість українських суконь може зростати до п'яти разів - в залежності від купівельної спроможності громадян країни, куди їх відправляють.

Пишні і "рибки", зі шлейфом і "труби", вишиті аплікаціями й 3D-гіпюром: існує десятки різних моделей і фасонів весільних суконь, які шиють на Буковині.

Автор фото, ВВС

"Ми підлаштовуємось під кожного клієнта. Позолота і каміння не підходять для США, скромні і прості наряди не поїдуть до Туркменистану й ОАЕ", - розповідає виробник Максим Клецько.

Чим більше ручної роботи, тим дорожча сукня. Щоб обшити перлами корсет пишної мереживної сукні, майстрині Вірі, яка працює на фабриці у Морарів, треба три години. Вся сукня створюється тиждень.

Швачки - одна з найбільш затребуваних професій у цьому регіоні - у місцевій пресі десятки оголошень про пошук майстринь. Гарних майстринь фабрики переманюють одна в одної.

Власники бізнесу кажуть, що середня зарплатня швачки - 10 тис. грн. Але суми можуть дуже різнитися в залежності від рівня майстерності і складності роботи. За підрізання спідниць платять 6 500 грн, за декорування - значно більше.

"Шиють всім селом"

З усього весільного регіону найбільш відоме село Волока, яке місцеві називають весільною столицею країни. У цьому румуномовному селі, де живе 3 800 людей, зареєстровано близько 300 підприємств, що шиють вбрання для наречених.

Бюджет територіальної громади, який наповнюється податками з цих підприємств, складає понад 30 млн гривень.

У Волоки на роботу приїздять люди з Чернівців і навколишніх сіл, на кількох підприємствах для них побудували гуртожитки.

Автор фото, ВВС

Підпис до фото,

Село Волока відоме сукнями і пишними будинками

Оздоблені ліпниною і вежами пишні особняки в селі зустрічаються часто, а ще тут є футбольні поля зі штучним покриттям, свої пекарні, сім весільних магазинів та один - під вивіскою "Apple".

Ще у Волоках майже ідеальний асфальт, на який "скинулися" місцеві бізнесмени, "щоб клієнтам було зручно приїздити за сукнями і тканинами", розповідає сільський голова Волок Валентин Глопін.

За його словами, майже кожна родина у Волоках залучена до весільного бізнесу: шиють і жінки, і чоловіки.

Автор фото, ВВС

Сім'я Унгурян - мешканці села, дохід яких повністю залежить від весільного бізнесу.

З Маріном Унгуряном ми спілкуємось у триповерховому, оздобленому під мармур магазині, в центрі Волок. Це "Весільний світ", де продаються сотні видів тканини і мережив.

Марін Унгурян працює тут, а його дружина Мар'яна шиє весільні сукні вдома і продає їх через Instagram. Також вони продають весільні прикраси, вишиті на швейній машинці.

Автор фото, ВВС

До конфлікту на Донбасі виробники весільних суконь орієнтувалися на Росію, зараз вони більше працюють з європейськими покупцями, їздять на виставки до Польщі, продають сукні у Чехію, Литву і Францію.

"Половина людей у всьому світі одружується у сукнях з Волок", - запевняє сільський голова Глопін.

Село Волока разом з навколишніми селами і Чернівцями вже стало частиною глобальної торгівлі весільними сукнями.

"Ми торгуємо з усім світом", - говорить серед манекенів у сукнях на Чернівецькому ринку продавець Олександр Яворський.

Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.