Сталін, Черчилль і Гітлер: 10 рукостискань, які змінили історію

трамп

Автор фото, Getty Images

Саміт Кім Чен Ина і Дональда Трампа став першою зустріччю чинних лідерів Північної Кореї і США. Знімки їхнього рукостискання облетіли світ. Але чому цей простий жест демонстрації дружби настільки важливий?

Не кожне потискання рук високопоставлених осіб стає знаковим, але деякі з них дійсно ознаменували поворотні моменти в історії.

BBC зібрала 10 найбільш значущих рукостискань.

1. Чемберлен і Гітлер

Автор фото, Getty Images

22 вересня 1938 року німецький диктатор Адольф Гітлер тисне руку британському прем'єр-міністру Невіллу Чемберлену в готелі Годесберг неподалік від німецького міста Бонн.

Гітлер і Чемберлен зустрілися обговорити німецьку окупацію Судет, частина території яких тоді входила до складу Чехословаччини. Чемберлен повернувся до Британії в повній впевненості, що домігся миру. Через рік почалася Друга світова війна.

2. Черчилль, Трумен і Сталін

Автор фото, Getty Images

23 липня 1945 року президент США Гаррі Трумен (у центрі) обмінюється рукостисканнями з британським прем'єром Вінстоном Черчиллем (зліва) і радянським диктатором Йосипом Сталіним на Потсдамській конференції.

Троє лідерів зустрілися, щоб обговорити долю Європи - і Німеччини зокрема - після закінчення Другої світової війни. Президента Франції Шарля Де Голля на цю зустріч не запросили.

3. Джонсон і Лютер Кінг

2 липня 1964 року президент США Ліндон Джонсон потиснув руку доктору Мартіну Лютеру Кінгу під час підписання закону про цивільні права в Білому домі у Вашингтоні.

Автор фото, Getty Images

Цей закон заборонив сегрегацію в громадських місцях і дискримінацію на роботі через расу, колір шкіри, релігії, статі та етнічного походження.

4. Мао і Ніксон

21 лютого 1972 року лідер комуністичного Китаю голова ЦК КП Мао Цзедун потискує руку в Пекіні президенту США Річарду Ніксону.

Автор фото, Getty Images

Це сталося під час першого візиту Ніксона до Китаю - через 23 роки після розриву відносин між двома державами.

Нові контакти не тільки поклали край рокам ворожнечі та недовіри, а й відкрили дорогу десятиліттям торгових відносин між країнами.

5. Горбачов і Рейган

Автор фото, Getty Images

У листопаді 1985 року голова президії Верховної ради СРСР Михайло Горбачов і президент США Рональд Рейган крокують назустріч один одному під час першого саміту між лідерами двох держав у швейцарській столиці Женеві.

Холодна війна наближалася до кінця.

6. Тетчер і Мандела

4 липня 1990 року прем'єр-міністр Великої Британії Маргарет Тетчер потисла руку президенту Африканського національного конгресу Нельсону Манделі на сходинках своєї резиденції в Лондоні на Даунінг-стріт, 10.

Автор фото, Getty Images

У минулому Тетчер назвала АНК Мандели "типовою терористичною організацією".

Через чотири роки Нельсон Мандела став президентом ПАР.

7. Рабин і Арафат

13 вересня 1993 року палестинський лідер Ясір Арафат і прем'єр-міністр Ізраїлю Іцхак Рабин потиснули один одному руки на галявині Білого дому у Вашингтоні.

Автор фото, Getty Images

Багаторічні політичні супротивники зустрілися для підписання "Декларації про принципи" між Ізраїлем і Організацією звільнення Палестини. Підписання декларації ознаменувало завершення переговорів під егідою Норвегії, відомих як "угоди в Осло".

Метою угод було мирне врегулювання на Близькому Сході. Документ підписали в присутності президента США Білла Клінтона, а після підписання Арафат і Рабин потиснули один одному руки.

8. Королева і лідер ІРА

27 червня 2012 року під час візиту до Північної Ірландії королева Великобританії Єлизавета ІІ потиснула руку Мартіну Макгіннессу - заступнику першого міністра Північної Ірландії.

Макгіннесс був членом партії, яка виступала за відділення Північної Ірландії від Британії.

Автор фото, Getty Images

Крім того, раніше він був одним з лідерів Ірландської республіканської армії (ІРА), яка вела терористичну боротьбу проти британських силових відомств.

Рукостискання в Белфасті тривало всього кілька секунд, але сам факт того, що воно відбулося, мав велике значення.

Згодом Макгіннесс зазначив, що ця зустріч була можливістю окреслити "нові відносини між Британією та Ірландією, і між самими ірландцями".

9. Обама і Кастро

21 березня 2016 року потиснули руки президенти США і Куби - Барак Обама і Рауль Кастро зустрілися у Палаці революції в кубинській столиці Гавані.

Це був перший за майже століття візит президента США в цю комуністичну країну - попередній відбувся в 1928 році, коли Кубу відвідав Калвін Кулідж.

Автор фото, Getty Images

Візит Обами ознаменував собою поворот в американо-кубинських відносинах, в тому числі часткове зняття санкцій.

Зустріч пройшла в теплій дружній атмосфері, проте президент Кастро підкреслив свою незгоду з довгостроковою економічною блокадою Куби з боку США.

Кубинський лідер заявив, що для нормалізації відносин між країнами, блокада повинна припинитися.

10. Сантос і Тимоченко

23 червня 2016 року президент Колумбії Хуан Мануель Сантос потиснув руку лідеру повстанського угрупування ФАРК, відомому під псевдонімом Тимоченко (походить від прізвища радянського маршала Семена Тимошенка).

Автор фото, Getty Images

Сантос і Тимоченко підписали мирну угоду в кубинській Гавані в присутності президента Куби Рауля Кастро.

Остаточне перемир'я стало одним з найважливіших кроків на шляху до завершення збройного конфлікту довжиною в півстоліття.

Ця 52-річна криза була однією з найдовших громадянських воєн в історії Латинської Америки.