Як канцлер Австрії створює з ультраправими "популістську вісь" в Європі

  • Бетані Белл
  • BBC News, Відень
Курц

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Себастіан Курц став наймолодшим канцлером Австрії завдяки антиміграційній платформі

В недавньому інтерв'ю невдовзі після прибуття до Берліна новий посол США у Німеччині Річард Гренелл розповів сайту альтернативних правих Breitbart News, що він є "великим шанувальником" молодого канцлера Австрії від консервативної Народної партії.

Він не єдиний у цьому.

Жорстка антиміграційна позиція Себастіана Курца отримала схвалення виборців Австрії, і зараз він поширює її на європейський рівень.

31-річний канцлер-мілленіал з зализаним назад волоссям та розкішними костюмами, який створив коаліцію з ультраправою партією Свободи, заявив, що боротьба з нелегальною міграцією є пріоритетом президентства Австрії в ЄС, яке розпочалося 1 липня.

Пан Курц хоче змістити увагу з суперечливих проблем переміщення шукачів притулку всередині ЄС на захист зовнішніх кордонів Європи, в чому, як він стверджує, між країнами ЄС існує набагато більше згоди.

Він є прихильником створення центрів обробки притулку за межами ЄС та значно жорсткішого мандата для агентства Frontex, що захищає кордони ЄС.

Автор фото, EPA

Підпис до фото,

У 2015 році Себастіан Курц розкритикував рішення Ангели Меркель прийняти сотні тисяч біженців

Він став на бік Християнського соціального союзу (ХСС) Баварії, що повстав проти міграційної політики канцлера Німеччини Ангели Меркель, і знайшов союзників у новому популістському уряді Італії.

Пауль Шмідт з Австрійського товариства європейської політики говорить, що жорсткий підхід щодо міграції може ускладнити Австрії головування в Євросоюзі.

"Австрії потрібно буде зробити один крок назад, а не ставити свої власні національні інтереси на порядок денний, - вважає він. - Вони (австрійці - Ред.) мають бути посередниками між різними позиціями".

Під час міграційної кризи 2015-2016 років Австрія прийняла кількість мігрантів, що дорівнює приблизно 1% її населення, але відтоді кількість заяв про надання притулку різко скоротилася.

Це пов'язано, зокрема, із закриттям маршруту з Західних Балкан - і це пан Курц вважає своїм досягненням. Ймовірно, ще більш серйозну роль зіграла угода про біженців, яку канцлер Німеччини Ангела Меркель уклала з Туреччиною в 2016 році.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Тисячі біженців перейшли австрійський кордон в містечку Нікельсдорф у вересні 2015 року

Але, попри різке зменшення кількості шукачів притулку, побоювання щодо напливу мігрантів залишаються дуже значними.

У 2015 році багато біженців та мігрантів потрапили до Австрії через невеличке місто Нікельсдорф на угорському кордоні, на шляху до Відня та Німеччини.

У місті сьогодні думки щодо біженців є неоднозначними, однак існує загальна згода щодо того, що ситуація 2015 року не має повторитися.

"Я думаю, що кожен має право прийти сюди, особливо біженці, але я думаю, що це ніколи не має відбутися знову, як у 2015 році, адже це була дуже неконтрольована імміграція, - каже студентка Ліза. - Це було небезпечно для біженців, це було небезпечно для нас".

Місцевий пенсіонер Вальтер, займає жорсткішу позицію.

"Нікого не можна пускати без контролю, - каже він. - Це закон. Кожен, хто перетинає кордон, має показати свій паспорт".

Популістська "вісь охочих"

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Лідер ультраправої партії Свободи, віце-канцлер Австрії Хайнц-Крістіан Штрахе нещодавно зустрівся із міністром внутрішніх справ Італії Маттео Сальвіні, який також займає жорстку позицію щодо міграції.

Партія Свободи заявила, що метою зустрічі є зміцнення "добровільної осі проти нелегальної міграції". Цей вислів використовує і пан Курц.

Відповідаючи на зауваження, що слово "вісь" стосується нацистського альянсу Німеччини та Італії у Другій світовій війні, пан Курц розповів німецьким ЗМІ, що це частина його нормальної лексики. "Я вважаю невдоволення щодо цього дивним", - сказав він.

Антиміграційна політика роками приносила популістським правим партіям успіх на виборах. Але в наші дні деякі експерти вважають, що пан Курц може далеко зайти вправо у своїй грі.

Політичний аналітик Томас Гофер каже, що деякі популістські політики називають пана Курца "своєрідним взірцем для ультраправих".

"Жорстка позиція (проти мігрантів - Ред.) є стратегією виграшу, особливо в Австрії. Однак існує ризик, ... що пан Курц сприйматиметься як ультраправий політик, яким він ніколи не був", - зазначає він.

"Але, звичайно, посідаючи таку жорстку позицію, існує ризик, що він рухається в тому напрямку. І я не впевнений, що це образ, якого б віе хотів для себе у довгостроковій перспективі", - наголошує пан Гофер.

Хочете отримувати історії звідусіль у месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram.