Справа проти голови Українського товариства у Польщі: що відбувається?

  • Віталій Червоненко
  • BBC News Україна
порошенко

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Справу щодо історика Григорія Купріяновича розслідують за заяву, яку він зробив під час вшанування пам'яті загиблих українців у польському селі Сагринь, в якому брав участь Петро Порошенко

Прокуратура польського Замостя почала розслідування щодо голови Українського товариства Любліна та історика Григорія Купріяновича (Grzegorz Kuprianowicz) за звинуваченням у приниженні польського народу.

Йдеться про слова історика, який, на думку люблінського воєводи, порівняв злочини польських підпільників щодо українського населення Холмщини та українських націоналістів проти поляків на Волині під час Другої світової війни. Хоч у дійсності такого порівняння фактично не було.

За даними польських ЗМІ, справу порушили за 133 статтею Кримінального кодексу, яка передбачає три роки позбавлення волі.

МЗС України вже відреагувало на ситуацію - заступник міністра закордонних справ Василь Боднар 16 серпня зустрівся з послом Польщі в Україні Яном Пєклом та закликав припинити кримінальне переслідування історика Григорія Купріяновича.

Сам польський історик українського походження свою вину заперечує та вважає, що дії влади можуть призвести до погіршення польсько-українських відносин.

Це чи не перший випадок переслідування польських істориків українського походження за порушення цієї статті кримінального кодексу.

Але напряму ця справа може не стосуватись нових поправок до закону про польський інститут національної пам'яті, який передбачає до трьох років ув'язнення за "заперечення злочинів українських націоналістів".

Григорій Купріянович у розмові з ВВС News Україна розповів, що поки що правоохоронці з ним не зв'язувались і документів з деталями обвинувачення він не отримував.

У чому суть справи

Як повідомляють польські ЗМІ, окружна прокуратура у місті Замостя Люблінського воєводства відкрила справу через заяву Григорія Купріяновича, яку він зробив під час пам'ятних заходів у польському селі Сагринь.

Виступ був присвячений вшануванню українців, вбитих там під час акцій польського збройного підпілля в 1944 році. На цій події також був присутній президент Петро Порошенко.

Під час свого виступу історик, на думку люблінського воєводи, порівняв події у Сагрині 1944 року з діями українських націоналістів на Волині в 1943 році.

Автор фото, Наукова бібліотека Львівського національного уніве

Підпис до фото,

Григорій Купріянович ще не ознайомився з деталями обвинувачення

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

За словами заступниці окружного прокурора в Замості Еви Кузьніцької, яку цитує "Наш вибір", йдеться про 133 статтю Кримінального кодексу, що стосується публічної зневаги польського народу або Республіки Польща й передбачає позбавлення волі до трьох років.

Скаргу до прокуратури подав люблінський воєвода Пшемислав Чарнек.

Найбільше мали розлютити чиновника такі слова пана Купріяновича: "Шкодуємо, що пам'ять українських православних жертв Холмщини в Сагрині не була пошанована в аналогічний спосіб, як це було у випадку пам'яті польських жертв Волині в Порицьку-Павлівці, у випадку пам'яті українських жертв Землі Перемишльської в Павлокомі чи у випадку пам'яті польських жертв Східної Галичини в Гуті Пеняцькій".

Пшемислав Чарнек впевнений, що голова українського товариства не лише "зневажив польський народ", але порушив закон про інститут національної пам'яті Польщі (ІНП).

Автор фото, Григорій Купріянович

Підпис до фото,

Виступ Григорія Купріяновича за присутності президента України

Видання "Люблінський кур'єр" вказує, що справу щодо висловлювань Купріяновича відкрили 14 серпня, проте поки що офіційних звинувачень не висували.

Прокуратура буде вивчати, зокрема, відео з виступом голови Українського товариства та з'ясовувати усі обставини його висловлювань.

"Це вимагає проведення процесуальних дій, тому було розпочато розслідування, щоб ми могли це з'ясувати", — цитує заступницю голови окружного прокурора Еву Кузьніцьку видання "Простір".

Відповідь історика

Сам Григорій Купріянович у заяві для ЗМІ написав, що дії воєводи можуть призвести до погіршення польсько-українських відносин і вони є спробою залякування української громади в регіоні та перешкоджанням представлення національною меншою власного погляду на історію.

"Я здивований рішенням районної прокуратури в Замості. Я не знаю, в якому місці мого виступу можна знайти підстави для початку розслідування щодо публічної образи польської нації. Якщо причиною цього є історичні факти, про які я згадав у селі Сагринь, то обвинувачення має бути спрямоване проти осіб, що вчинили ці злочини, а не проти мене", - заявив Купріянович виданню Onet.

Автор фото, AFP

Підпис до фото,

Взимку у Польщі схвалили поправки до закону про інститут національної пам'яті, які підвищили градус українсько-польських історичних суперечок

Він стверджує, що найкраща відповідь на звинувачення проти нього - це текст його виступу у Сагрині.

У розмові з ВВС News Україна пан Купріянович розповів, що всю інформацію щодо справи проти нього він дізнається від журналістів, а правоохоронці його не викликали.

"Я ще не дістав офіційної інформації. За останніми даними, справу відкрили 10 серпня, то лист щодо цього мені міг і не дійти ще", - розповів пан Купріянович, додавши, що сам про це прочитав у ЗМІ 14 серпня.

Тому історик не може спростувати чи підтвердити, що відкрита справа може бути пов'язана з оновленим законом про польський інститут національної пам'яті, в якому передбачене покарання за заперечення злочинів "українських націоналістів".

"Я навіть не знаю точно, що написано у заяві про скоєння мною злочину", - додав Григорій Купріянович.