Міста-мільйонери: скільки найбільші міста України заробляють на рекламі

Реклама Копирайт изображения GENYA SAVILOV/AFP/Getty Images

Тема зовнішньої реклами в містах часто зосереджується навколо її засилля та закликів звільнити центри міст від рекламних конструкцій.

Багато говорять про те, що зовнішня реклама псує зовнішній вигляд міст і необхідно впроваджувати жорсткіші правила її розміщення.

У деяких містах активісти говорять про непрозорість схем продажу рекламних місць.

BBC News Україна вирішили розібратись у вартості причини розбрату - скільки ж грошей приносить міським бюджетам зовнішня реклама.

Мільйони для бюджету

Рекордсменом за прибутками від реклами, очікувано, є місто Київ.

За укладання договорів на розміщення реклами та отримання плати по них в Києві відповідає комунальне підприємство "Київреклама".

Доходи столиці від реклами більші за сукупні доходи інших чотирьох найбільших міст України.

У січні-липні 2018 року бюджет Києва отримав від реклами 93 млн грн.

Копирайт изображения Getty Images

На другому місці за рівнем прибутків від реклами місто Харків.

Там за рекламу відповідає КП "Міський інформаційний центр". У першому півріччі 2018 року місто отримало 18,2 млн грн.

Таким чином, різниця між їхніми прибутками більше ніж у п'ять разів.

Головний експерт групи Муніципальний розвиток громадської платформи "Реанімаційний Пакет Реформ" Олександр Пліва в коментарі BBC News Україна пояснює таку перевагу Києва тим, що тут розташовані центральні офіси найбільших компаній.

Відповідно вони й виступають "найбільшими замовниками реклами".

За словами експерта, понад 50% рекламних конструкцій України також сконцентровані саме в Києві, усі ці фактори сукупно й призводять до такої переваги над іншими містами України.

При цьому цікаво, що тарифи за використання рекламних конструкцій у столиці не мінялись з 2013 року, попри зміну вартості землі, на якій вони розташовані.

Третя в рейтингу доходів від реклами - Одеса, яка у січні-липні 2018 року отримала майже 16,6 млн грн.

Місто Львів отримало за той самий період майже 15 млн грн.

Доходи міст від реклами (млн грн) 2016 2017
Київ 176 156
Харків 38 37
Одеса 29 28
Львів 24 26

За даними ГО "Всеукраїнська рекламна коаліція", у першому півріччі 2018 року ринок зовнішньої реклами України зріс на 35%, а до кінця року зростання складе 25%.

При цьому якщо подивитись на показники міст зі списку, то обсяг доходів від реклами майже не змінюється або навіть скорочується.

Експерт РПР Олександр Пліва пов'язує це зі зростанням кількості соціальної реклами, за розміщення якої кошти до міських бюджетів не платяться.

Іншими причинами, на його думку, може бути тінізація ринку, коли все більша частина реклами розміщується на нелегальних рекламних конструкціях.

Пан Пліва також вважає неефективною систему продажу рекламних місць, яка існує в більшості міст України, і наголошує на необхідності внесення змін до профільного закону і запровадження відкритих конкурсних процедур.

"Особливий" Дніпро

На тлі інших міст-мільйонерів виділяється ситуація з рекламою у Дніпрі.

За розміщення реклами там відповідає комунальне підприємство "Земград", яке почало працювати з червня 2017 року.

З червня 2017 по серпень 2018 року КП перерахувало в бюджет міста 1,3 млн грн.

Копирайт изображения UNIAN

Тобто прибутки Дніпра за більш ніж рік у 10 разів менші за доходи Львова та у 70 разів менші за доходи Києва тільки за 6 місяців цього року.

Керівниця ГО "Асоціація розповсюджувачів реклами" Тетяна Суворова в коментарі BBC News Україна пояснила, що в місті укладається мала кількість договорів на розміщення реклами.

За її словами, більшість коштів, які надходять від реклами, не перераховуються в міський бюджет, а використовується на потреби самого комунального підприємства.

У відповіді міської влади Дніпра на запит BBC News Україна з приводу доходів від реклами, говориться, що плата за використання рекламних конструкцій почала надходити до міського бюджету саме з червня 2017 року.

Тетяна Суворова відзначила, що до червня 2017 року КП "Земград" знаходився в стані створення, а попереднє підприємство, яке відповідало за рекламу в місті, КП "Адміністративно-технічне управління" з січня 2016 року знаходилося в стані ліквідації.

При цьому передачі документів від одного підприємства до іншого не відбулося і довгий час жодних нових договорів на рекламу в місті не укладали.

Виплати надходили тільки від укладених раніше договорів про рекламу. Пані Суворова не знає на рахунок якого підприємства потрапляли ці кошти.

BBC News Україна звернулася до міської ради Дніпра та КП "Земград" із проханням назвати причини, чому доходи міста від реклами складають таку незначну суму, проте вони відмовились це коментувати.

Хочете отримувати найважливіші статті в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему