Телескоп NASA "Кеплер" вийшов на пенсію. Що він встиг зробити?

  • Микола Воронін
  • Кореспондент з питань науки та технологій
"Кеплер" на орбіті

Автор фото, EPA/NASA HANDOUT

Телескоп "Кеплер", запущений NASA в березні 2009 року для пошуку нових світів, остаточно припинив роботу. Його паливний бак спорожнів, зв'язок з ним назавжди втрачено.

Паливо фактично закінчилося ще на початку жовтня - тоді телескоп сильно втратив у "гостроті зору", але ще майже місяць надсилав вченим дані своїх останніх спостережень.

"Кеплер" відкрив людству ворота для дослідження космосу", - стверджує Вільям Борукі, який сам вже вийшов на пенсію, але колись очолював розробку цього проекту NASA.

За дев'ять з половиною років роботи на орбіті телескоп знайшов понад 2500 планет, розташованих за межами нашої Сонячної системи. І ще більше - потенційних кандидатів, природу яких ще належить встановити.

Серед виявлених планет є ті, що за розміром схожі з Землею. Там теоретично можливе існування життя.

"До "Кеплера" ми взагалі не знали, наскільки часто або рідко в нашій галактиці зустрічаються планети, - говорить керівник астрофізичного підрозділу NASA Пауль Герц. - Завдяки йому змінилося саме розуміння нашого місця у Всесвіті".

Як це можливо?

На відміну від зірок, планети не випромінюють світла, тому шукати їх набагато складніше. Доводиться дивитися на зірки та чекати "затемнення", точніше - транзиту.

Транзит - це коли зоряний диск перетинає інше небесне тіло, наприклад, комету або астероїд, і воно трохи затуляє джерело світла. Тоді той майже невловимо тьмяніє - приблизно на одну десятитисячну долю.

Автор фото, NASA

Підпис до фото,

Транзит - це коли зоряний диск перетинає інше небесне тіло, наприклад, комету або астероїд, і воно трохи затуляє джерело світла

Саме такі "затемнення" шукав "Кеплер". Якщо транзит відбувається регулярно, з однаковою періодичністю, можна зробити висновок, що це не просто небесне тіло, що випадково пролетіло повз, а планета, що обертається навколо материнської зірки.

Тоді починаються розрахунки. Знаючи точну тривалість транзиту та масу самої зірки, можна обчислити довжину орбіти, а за зміною яскравості - розмір відкритої планети.

На підставі цих даних та з урахуванням температури материнської зірки можна розрахувати і температурні характеристики супутника, а також відповісти на головне питання: чи може на планеті існувати вода в рідкому вигляді, тобто чи може вона, хоча б в теорії, бути придатною для життя.

Основні відкриття "Кеплера": як це було

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

20 грудня 2011 року вчені NASA оголосили про те, що "Кеплеру" вдалося відшукати першу екзопланету розміром з Землю. Точніше, відразу дві такі планети: Kepler-20e і Kepler-20f.

Тоді ж оголосили, що на відстані тисячі світлових років від Землі існує щонайменше 30 тисяч планет, потенційно придатних для життя.

А в цілому, припускають астрономи, наша галактика Чумацький шлях налічує не менше 50 млрд планет, з яких як мінімум 500 млн можуть бути придатними для життя.

Пізніше спостереження телескопа дозволили уточнити ці цифри: навколо зірок Чумацького шляху обертається в цілому не менше 160 млрд планет. А в кінці 2012 року була знайдена перша "екзосонячна система" з чотирьох планет.

У квітні 2013 року "Кеплер" зробив своє найгучніше відкриття: відразу три екзопланети, які можна порівняти за розміром із Землею і знаходяться в так званій зоні Золотоволоски - не дуже близько до материнської зірки, але й не дуже далеко від неї, щоб там могла існувати рідка вода - а значить, можливо, і життя.

Автор фото, NASA

Підпис до фото,

Зліва направо: Kepler-22b (відкритий трохи раніше), Kepler-69c, Kepler-62E, Kepler-62f і Земля

Втім, трохи пізніше з'ясувалося, що Kepler-69c більше схожий на Венеру, і життя на цій планеті, скоріше за все, неможливе.

Через місяць, в травні 2013 року "Кеплер" ледь не довелося списати.

З незрозумілих причин зламалося обладнання, і телескоп було неможливо направляти в потрібну сторону. Однак апарат продовжував надсилати вже зібрані дані, а через рік інженерам вдалося частково відновити його роботу.

Нова місія отримала назву K2, і до січня 2015 роки кількість виявлених телескопом екзопланет перевищила тисячу.

А в травні того ж року "Кеплеру" по-справжньому пощастило - йому вдалося побачити повний цикл народження наднової зорі: до, під час і після вибуху.

У травні 2016 року вчені NASA оголосили, що з 1284 відкритих екзопланет сто схожі на Землю, а дев'ять з них розташовані в "зоні життя". Наступного року "Кеплер" відшукав "екзосонячну систему" з восьми планет - подібну до нашої. Сталося це після того, як Плутон перевели до категорії карликових планет.

Але головне - телескоп підтвердив, що теоретично придатні для життя планети обертаються навколо приблизно кожної третьої зірки, яку можна побачити на нічному небі.

А значить, пошуки тривають.

Хочете отримувати головні статті в месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram.