Вегани: які бувають, що їдять, чи носять одяг з вовни

зелень Копирайт изображения Getty Images

У січні люди шукають в Google інформацію про веганство набагато частіше, ніж зазвичай. Дієти, в основі яких рослинна їжа, дуже популярні на початку року, коли люди намагаються влаштовувати "веганський січень" або, англійською, Veganuary (тобто Vegan January). Так що не дивно, що саме у цю пору року виникає так багато питань про веганство.

Веганство - сувора форма вегетаріанства, повністю виключає споживання продуктів тваринного походження.

Існують інші близькі до вегетаріанства дієти й життєві філософії:

  • Пескетаріанство - відмова від вживання в їжу м'яса теплокровних. Допускається вживання в їжу риби, крабів і молюсків.
  • Поллотаріанство - це харчування, що виключає вживання в їжу червоного м'яса. При цьому допускаються м'ясо птиці, риба, а також яйця і молоко.
  • Флексітаріанство - переважно рослинна дієта, яка допускає вживання м'яса. Флексітаріанці прагнуть їсти якомога менше м'яса, але повністю не виключають його зі свого раціону.
  • Фріганізм - стиль життя, який заперечує принципи споживацтва. Як джерело харчових продуктів та інших матеріальних благ фрігани використовують звалища, сміттєві контейнери та інші місця, де можна знайти відходи цивілізації.
  • Фрукторіанство - харчування плодами рослин, переважно сирими - як фруктами і ягодами, так і овочами, без додавання горіхів, бобових, зернових і насіння. Фрукторіанці їдять тільки ту їжу, заради якої рослини не потрібно знищувати.
  • Лакто-ово-вегетаріанство (походить від латинських слів: lacto - молоко, ovo - яйце, vege - рослинність). Дієта допускає вживання в їжу молока і молочних продуктів, яєць і будь-яких продуктів рослинного походження. Виключаються м'ясо, птиця, риба або морепродукти.

Пропонуємо вам відповіді на найпопулярніші питання про веганство.

Чому веганів називають веганами?

Копирайт изображения Getty Images

Веган - це людина, яка утримується від використання і вживання в їжу товарів і продуктів тваринного походження.

Цей термін ввели в обіг в сорокові роки 20 століття з ініціативи засновника Британського товариства веганів Дональда Вотсона як слово, яке описує немолочних вегетаріанців.

"Більшість термінів, таких як пескетаріанец, фріган і лакто-ово-вегетаріанець, створені для того, аби ідентифікувати спосіб харчування, в той час як веганство пов'язане не тільки з їжею, це принцип життя, спрямований на скорочення будь-якого виду експлуатації тварин", - пояснює Рауль з The Vegan Corner, першого професійного каналу кулінарії на YouTube, повністю присвяченого рослинній кухні.

"Поширена помилка - думати, що веган - це просто той, хто не вживає продукти тваринного походження, оскільки в реальності все складніше", - говорить він.

Як вегани отримують кальцій і білок?

Копирайт изображения Getty Images

З юних років нам кажуть, що кальцій робить наші кістки міцнішими.

Зазвичай кальцій асоціюється з продуктами тваринного походження, наприклад, з молоком або йогуртом.

Якщо ви плануєте перейти на рослинну дієту, вам потрібно запастися такими продуктами як салат, рукола, петрушка і капуста, а також тими, які ви зазвичай не купуєте: боби едамаме або сушений інжир.

Ті, хто пробує вегетаріанство часто хвилюються з приводу того, чи достатньо в їх раціоні білка.

Але зараз є великий вибір продуктів, які містять білок, наприклад, горіхи, насіння або протеїнові батончики.

Не забувайте про продукти з цільного зерна: ви можете придумати смачне білкове меню, поєднуючи коричневий рис з бобовими, такими як нут і сочевиця.

Копирайт изображения Getty Images

У наші дні ви зможете навіть приготувати пасту з сочевиці. Бобові всіх видів також можуть бути хорошим джерелом білка, а ще - соєві продукти, такі як тофу і темпі. Варіантів багато.

Але вегани ризикують недоотримати необхідні поживні речовини, яких потребує організм - наприклад, вітамін B12, який міститься тільки в продуктах тваринного походження. Тому так важливо планувати свій раціон.

Як вегани ставляться до домашніх тварин?

Копирайт изображения Getty Images

На це питання немає однозначної відповіді.

Емі Кеннеді, 21-річна веган з Ессексу поділилася в інтерв'ю BBC: "Я думаю, що домашні тварини - це дуже розмита сфера для веганства, причина в тому, як саме їх отримують. Я особисто проти домашніх тварин, яких купують через зоомагазини".

"Якщо ви рятуєте тварину і володієте всіма необхідними засобами та здібностями, аби утримувати її щасливою і здоровою, то я не бачу проблем", - говорить вона.

Рауль з The Vegan Corner каже, що не вірить веганським кампаніям проти домашніх тварин, але все залежить від того, як з ними поводяться.

"Наприклад, тримати пташку або хом'яка в маленькій клітці цілодобово для власного задоволення я особисто не вважаю правильним. Зараз у мене немає домашніх тварин, але раніше були собаки. І я завжди намагався, аби нам добре жилося разом".

Як вегани готують торти й пироги?

Копирайт изображения Getty Images

Яйця, молоко, борошно, цукор, масло, шоколад.

Всі ці звичні інгредієнти для приготування пирогів є веганськими або доступні в веганській формі. Крім яєць.

Багато веганів люблять використовувати замінники яєць, які легко приготувати в домашніх умовах. Типові замінники - банани, насіння льону, яблучне пюре або насіння чіа.

Вегани проти вовни?

Копирайт изображения Getty Images

За словами Рауля, багато веганів виступають проти використання вовни тварин, тому що її отримують шляхом розведення овець з єдиною метою: стригти.

Емі каже, що вона проти одягу з вовни. "Тому що це недобре - носити пальто, по суті зроблене з тварини", - говорить вона.

"Якщо ви вирішили стати веганом і у вас є речі, які містять продукти тваринного походження - їх краще передарувати комусь, аби не гаяти корисну для когось річ", - радить вона.

Вегани більш здорові?

Копирайт изображения Getty Images

Згідно з даними недавніх досліджень, які порівнюють здоров'я вегетаріанців і веганів зі здоров'ям м'ясоїдів, перші мають більш міцне здоров'я.

Автори дослідження дійшли висновку, що у веганів нижче ризик розвитку серцево-судинних і онкологічних захворювань.

При цьому рослинне харчування не означає, що ви неодмінно проживете довше.

24-річна Софі Блейклі з Селфорда розповіла BBC, що з січня практикує вегетаріанство і тому краще усвідомлює, що вона їсть. Вона робить це, тому що спосіб життя без м'яса і продуктів тваринного походження, на її погляд, етичніший.

"Я думаю, що деякі веганські дієти корисніші, наприклад, сира веганська дієта і чиста веганська дієта. Але навколо як і раніше багато нездорової їжі, яка підходить для веганів, так що раціон дійсно залежить від уподобань людини", - підсумовує вона.

Стежте за нами в Telegram! Ми щодня надсилаємо добірку найкращих статей.

Новини на цю ж тему