Гнап і гроші: чи зніме екс-журналіст свою кандидатуру

Гнап
Підпис до фото,

Гроші Дмитро Гнап поки не повернув. Каже, що не отримав від колег реквізитів для переказу.

Колишній журналіст-розслідувач, а нині політик Дмитро Гнап опинився у центрі скандалу, пов'язаного з грошима, які його журналістський проект "Слідство.Інфо"отримав у вигляді премії у 2015 році й пообіцяв віддати на потреби армії.

Політик, якого 20 січня партія "Сила людей" висунула кандидатом у президенти, підтвердив, що кошти на допомогу армії витрачені не повністю, а близько 9 000 євро досі лежать у нього в банку.

Ці кошти він пообіцяв віддати "Слідству.Інфо".

8 лютого Центральна виборча комісія офіційно зареєструвала Дмитра Гнапа кандидатом у президенти України від партії "Сила людей".

Ввечері того ж дня партія "Сила людей" оприлюднила заяву, у якій закликала його зняти свою кандидатуру з перегонів.

Партія вважає, що це він має зробити задля "демонстрації політичної зрілості та відповідальності", а також забезпечення повернення грошей застави на рахунок партії.

2,5 мільйони гривень застави, які Дмитро Гнап вніс у ЦВК як кандидат у президенти, партія обіцяє повернути "кожному за особистою заявою", а залишок використати на проведення передвиборчої кампанії до Верховної Ради.

Дмитро Гнап відмовився зніматись з перегонів, написавши ввечері у п'ятницю, що вимога зняти кандидатуру йде від політради партії, а його висували рішенням з'їзду.

"Зніматися з президентських перегонів на мою думку не правильно. Адже багато людей повірили в те, що ми можемо зруйнувати цю систему", - сказав політик.

Він додав, що ці люди пожертвували на його кампанію гроші.

"То ж чи варто здаватися після першої атаки на нас? Думаю, ні", - написав Дмитро Гнап.

Він додав, що "станом на цю хвилину... не отримав від екс-колег зі "Слідство.Інфо" реквізити для переказу коштів", які пообіцяв повернути.

У чому суть справи?

У 2015 році проект журналістів-розслідувачів "Слідство.Інфо", керівником якого був тоді Дмитро Гнап виграв премію за внесок у розвиток журналістики у Східній Європі.

До премії додавалася грошова винагорода у розмірі 15 000 євро.

Тоді сам Гнап написав у Facebook, що журналісти проекту вирішили віддати кошти премії на "потреби наших бійців на фронті".

Вчора журналістка проекту Анна Бабінець написала у Facebook, що була впевнена, що "приз дійсно пішов на армію", але при перевірці виявила, що це не так.

За її словами, у 2015 році на момент виплати суми премії "Слідство.Інфо" не мало свого окремого банківського рахунку, а тому кошти надійшли Дмитру Гнапу і частина цих грошей досі перебувають у нього.

У відповідь сам Дмитро Гнап у Facebook розписав на що витратили кошти премії: 2 000 євро - передали роті розвідників під Бахмутом через волонтерку Олену Козаченко, а ще 3 917 євро витратили на поточні потреби проекту "Слідство.Інфо".

Залишок коштів у 9 083 євро Дмитро Гнап пообіцяв перевести на рахунок проекту, заявивши, що вони знаходяться у нього у депозитній скриньці в банку.

Керівник Агенції журналістських розслідувань "Четверта влада" Володимир Торбіч підтвердив, що 1 000 євро з грошей премії витратили на одяг для військових, а ще 1 000 євро - на покриття половини вартості тепловізора.

Він заявив, що має підтвердження цього у вигляді чеків і фотографій.

Через цю ситуацію Дмитра Гнапа, який збирав 2,5 мільйона гривень на свою заставу як кандидата в президенти шляхом відкритого збору коштів від небайдужих громадян, почали критикувати.

Двоє депутатів Верховної Ради Остап Єднак та Наталія Веселова з партії "Сила людей" назвали ситуацію навколо Дмитра Гнапа "неприйнятною".

"Ми припиняємо підтримку Дмитра як кандидата. Закликаємо Дмитра зняти кандидатуру", - заявили вони.

Поки сама партія жодної офіційної заяви не зробила.

Гроші на "чорний день"

У четвер ввечері сам Дмитро Гнап провів лайв у Facebook у якому виклав дещо розширене пояснення ситуації, давши таким чином свою відповідь на критику.

Підпис до фото,

2,5 мільйона гривень, необхідних для застави у ЦВК, Дмитро Гнап зібрав через краудфандингову кампанію

Чому не все витратили на армію

Він сказав, що спочатку дійсно збирався витратити гроші на потреби армії, але не зробив цього через необхідність фінансування проекту "Слідство.Інфо".

За словами Дмитра Гнапа, тодішній керівник "Громадського", з яким працювало "Слідство.Інфо", Роман Скрипін у кінці 2015 році заблокував рахунки проекту і вони протягом декількох місяців не мали фінансування.

"Щоб проект не зупинився, він продовжив виходити щотижня - довелося використовувати частину цієї премії", - сказав Дмитро Гнап.

Це політик назвав фінансуванням "кешем", при цьому він не уточнив, чи йде мова про так звану виплату зарплат "у конвертах".

"Ви знаєте, як це робиться, не приємно про це говорити, але часом доводиться у нас, в нашій країні, якісь потреби закривати "кешем", - сказав він.

У коментарі BBC News Україна Роман Скрипін сказав, що звинувачення Гнапа у блокуванні рахунків - "неправда".

За його словами, у "Слідства.Інфо" на той час не було своїх рахунків, які "можна було б блокувати".

"Було внутрішнє процедурне питання підписання платежів... Платежі по проекту "Слідство.Інфо" були призупинені. Це тривало максимум два тижні", - сказав журналіст.

Чому не повернув проекту

Гнап сказав, що це його "лажа".

"Колись не вистачало часу, колись я думав, нехай полежать", - сказав політик.

Він сказав, що його "здивувала" позиція журналістів "Слідство.Інфо", які, за його словами, знали про те, що залишок премії залишився у Гнапа у депозитній скриньці.

"Я нагадував, що у нас є залишок тих коштів, тієї премії і що ми його будемо витрачати, якщо нам знову буде погано".

Він додав, що після першого ж дзвінка з нагадуванням погодився повернути гроші.

Дмитро Гнап відзначив, що сьогодні взяв гроші з депозитної скриньки і перерахує їх у вигляді благодійного внеску "Слідству.Інфо".

Чому немає у декларації

При подачі документів для реєстрації кандидатом у президенти обов'язково необхідно подати декларацію про майновий стан.

Дмитро Гнап таку декларацію за 2017 рік подав, проте залишок коштів від премії не вказав.

Підпис до фото,

Дмитро Гнап не вказав залишок коштів від премії у своїй електронній декларації

Екс-журналіст пояснив, що не вказав кошти навмисно.

"Ці гроші були публічні, ми про них публічно заявили. Люди знали, що вони у мене, але це не мої особисто гроші - тому я не вносив їх у декларацію", - сказав він.

BBC News Україна звернулись до Нацагентства з питань запобігання корупції, яке відповідає за перевірку декларацій кандидатів у президенти, з проханням прокоментувати цю ситуацію.

Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.