Як це - працювати гінекологом на візку

  • Діана Куришко, Оксана Піддубна
  • ВВС News Україна, Київ - Хмільник

Її звичайний день - це приїхати на роботу, прийняти десятки пацієнтів, поспілкуватися з колегами і поїхати додому. Валентина Пугач працює гінекологом у військовому санаторії Хмільника у Вінницькій області.

Вона пересувається на візку і терпіти не може, щоб її жаліли.

Автор фото, Дмитро Русанов для ВВС

Підпис до фото,

Кожного ранку Валентина Пугач, як і решта лікарів, приїздить на роботу до військового санаторію "Хмільник"

Ми спілкувалися з Валентиною Пугач двічі - їздили до неї у санаторій у лютому 2019 року і зідзвонювалися кілька тижнів тому.

У докарантинні часи, у 2019 році, у санаторії було багато людей. Під кабінетом Валентини Пугач черга збиралась з самого ранку - приходили не тільки відпочиваючі, але і жінки з інших областей. Зараз значно менше. У санаторії жорсткі правила і на територію не пускають.

Автор фото, архів Валентини Пугач

Всередині облаштування, як у звичайному кабінеті лікаря-гінеколога - біла ширма для переодягання, автоклав, де стерилізуються інструменти і крісло.

Підпис до відео,

"Після травми майже щодня снилася робота": історія лікарки на візку

Багато років тому жінка пережила падіння з дерева, в результаті - перелом хребта. За роки вона навчилася згадувати про це спокійно.

"Рік була прикута до ліжка, що дві години мене перевертали. Рідні не залишали мене у спокої, старалися, щоб я весь час тренувалась. Потім я змогла сісти".

Бути лікарем була її мрія, майже всі в її родині - медики. Після травми їй часто снилася робота, прийоми, пацієнти, але вона думала, що вже ніколи не працюватиме знову.

"Для гінеколога, здається, ноги не обов'язкові - такі слова мені сказала одна дуже мудра людина, Микола Подрезан. Він теж на візку. Він запитав, а чому я не працюю? Я відповіла - а хто мене таку візьме на роботу? На що він сказав - а ви питали?".

Після цієї розмови Валентина Пугач про роботу запитала, і її взяли. Спочатку кілька років працювала у районній лікарні міста Хмільник, і вже понад 20 років вона - гінеколог у військовому санаторії.

"Найбільше лякало те, як мене сприйматимуть пацієнти, чи будуть довіряти лікарю на візку. Я переживала. Спочатку вийшла на півставки, щоб спробувати. Мій керівник у мене повірив більше, ніж я сама".

Часом пацієнти дивуються, каже лікарка. Їх не попереджають, що лікар буде на візку. Одного разу пані Пугач навіть запитали, якщо санаторій спеціалізується на опорно-руховому апараті, то чому не вилікують її саму.

На роботу лікарку привозить і забирає чоловік, по лікарні вона пересувається сама.

Автор фото, ВВС

Підпис до фото,

Перший поверх санаторію доступний для лікаря на візку. На другий її можуть лише занести

На вході у санаторій є пандуси. Кабінет лікарки на першому поверсі. "По роботі - мені все доступно, можу робити все", - каже Валентина, маневруючи між столом, де лежать медкартки пацієнтів, і гінекологічним кріслом.

Автор фото, Дмитро Русанов для ВВС

Підпис до фото,

Валентина Пугач каже, що у професії все може робити сама

Автор фото, ВВС

Єдиною проблемою називає поїздки на навчання з підвищення кваліфікації, як і будь-які поїздки в цілому. В українських містах мало доступних для візочників місць, зазначає жінка.

Пацієнтів вона приймає самостійно. Час від часу заходить медсестра, прибирає, забирає аналізи.

За день пані Валентина встигає прийняти кілька десятків людей, за рік - понад тисячу. Поки йде запис нашого інтерв'ю, під кабінетом зібралися люди. Вони нервують і питають, чому так довго.

Висока жінка у чорному береті просить пропустити її без черги, вона приїхала з Житомира і має встигнути на автобус назад. Ми пропускаємо всіх.

Окрім періоду, коли був карантин, санаторій працює цілий рік. Неподалік кабінету гінеколога - приміщення, де відпочивальники приймають радонові ванни, тут ходять на фізіотерапію, п'ють лікувальні чаї, від яких у приміщенні пахне травами.

"Люди приїздять до неї здалеку, дзвонять і питають, чи вона є, і спеціально до неї їдуть", - хвалила колегу лікар-терапевт Оксана Шмель. Так було до коронавірусу. Зараз на прийом приходять тільки ті, хто відпочиває у санаторії.

Автор фото, Дмитро Русанов для ВВС

Підпис до фото,

"Вдома я все роблю сама, як звичайні люди"

"Вона боєць, взірець наполегливості і трудоголік. Постійно займається, відновлюється. Вона - молодець", - продовжує пані Шмель.

Щоб відновитися, розробляти тіло, яке весь час перебуває в одному положенні, пані Пугач потрібно регулярно їздити на реабілітацію у спеціалізовані до її травми санаторії - колись це були кримські Саки, зараз - Куяльник в Одесі, але через довгі черги Мінсоцполітики виділяє путівки раз на три або чотири роки.

Автор фото, ВВС

Валентина Пугач каже, що терпіти не може жалості до себе і своє життя вважає повноцінним.

"Вдома я все роблю сама, як звичайні люди - і прибираю і готую. Маю багато спілкування у соцмережах, пацієнти пишуть, дзвонять. У санаторії одна лікарка любить жартувати, що для пацієнтів, які найбільше скаржаться на життя, вона має "удар нижче пояса" і відправляє їх до мене".

Автор фото, фото з особистого архіву Валентини Пугач

За понад 20 років роботи лікарем сотні її пацієнток народили дітей. Якось приходила пацієнтка, щоб показати свою дитину, і сказати: "Це ми після вас".

"Мені подобається моя професія. Я маю сили і хочу працювати, хочу цим ділитися ", - каже пані Валентина.

Чотири місяці, поки був карантин і санаторій був закритий, Валентина Пугач була вдома.

"Щодня вигадувала собі якусь роботу, щоб не сидіти склавши руки. Доглядала за квітами, прослухала багато цікавих лекцій з гінекології, займалась самоосвітою, на що завжди не вистачає часу, а тут його було вдосталь", - каже лікарка.

Автор фото, фото з архіву Валентини Пугач

Санаторій знову відкрили і жінка знову на роботі. Після пубілкацій інтерв'ю пацієнтів у неї побільшало.

"Приходять і кажуть, а ми вас бачили, читали про вас. Прям впізнають", - сміється Валентина Пугач.

Хочете поділитися з нами своїми життєвими історіями? Напишіть про себе на адресу questions.ukrainian@bbc.co.uk, і наші журналісти з вами зв'яжуться.

Стежте за нами в Telegram! Ми щодня надсилаємо добірку найкращих статей.

...