Сергій Кривонос: спецназівець у РНБО, який "каратиме щурів"

Кривонос Копирайт изображения Прес-служба Сергія Кривоноса
Image caption Сергій Кривонос командував обороною Краматорського аеродрому, а потім допомагав українським воякам виходити з оточення

Колишній заступник командира та один з ідеологів створення Сил спецоперацій української армії Сергій Кривонос у вівторок був призначений президентом у керівництво Ради національної безпеки.

На новій посаді заступника секретаря РНБО він фактично замінить звільненого через корупційні скандали Олега Гладковського.

Ще кілька тижнів тому Сергій Кривонос був одним з кандидатів у президенти, але досить несподівано зняв свою кандидатуру.

Хто ж такий новий заступник секретаря РНБО?

Оборона Краматорського аеродрому

Копирайт изображения Прес-служба Сергія Кривоноса
Image caption Через специфіку служби та засекреченість фотографій Сергія Кривоноса часів АТО 2014 року не так і багато

Сергій Кривонос народився 1970 року у місті Кременчук.

У 18 років був призваний до збройних сил, і з того моменту почалася його військова кар'єра.

Був солдатом, сержантом, потім вступив до Київського загальновійськового командного училища.

А з 1994 року служив у частинах спеціального призначення та у силах спецоперацій української армії.

На початок війни на Донбасі у 2014 році був начальником штабу Високомобільних десантних військ.

З травня 2014 року - у зоні АТО. Керував обороною Краматорського аеродрому, який близько 47 днів був у оточенні сепаратистів.

"Провели понад 16 боїв, пережили близько 60 обстрілів. З нашого боку вбитих не було, лише один поранений та четверо контужених. У ворога втрати були значно більшими", - згадував Сергій Кривонос у розмові з BBC News Україна.

"Після деблокади Краматорська працював за питаннями пошуку і порятунку пілотів, яких збили над ворожою територією. А також - виведенням з оточення наших офіцерів та солдат", - додав він.

Похід у президенти

Рішення стати кандидатом у президенти полковника з ССО Сергія Кривоноса стало неочікуваним для багатьох його товаришів по службі.

Копирайт изображения Прес-служба Сергія Кривоноса

У розмові з BBC News Україна минулого тижня, ще до того, як знятися з перегонів, він пояснив своє рішення піти у політику.

"Коли починалася війна й восени 2014 року були вибори до Верховної Ради, друзі та волонтери пропонували йти у політику. Але тоді я чітко розумів, що військовим треба воювати, а політики в тилу підуть правильним шляхом… На жаль, з часом вийшло не так, як хотілося б. Останні роки бачу, що у певний момент почалася деградація ЗСУ", - розповів Сергій Кривонос.

"Розуміючи, що політика має більше можливостей, щоб перемогти у цій війні та зробити нашу державу міцною, я вирішив піти на це", - відзначає він.

Він нарікає, що "мотивовані люди, які активно захищали нашу незалежність, почали звільнитися зі Збройних сил".

"Історичних прикладів, коли офіцери сил спецоперацій йшли у політику, достатньо. Починаючи від ізраїльського прем'єра Нетаньяху - він починав свою службу у силах спецоперацій та достатньо успішно воював", - наводить аналогії Сергій Кривонос.

Він також зізнавався, що його керівництво у армії було "не дуже раде, що я став кандидатом": "Але конфліктів не було. Після того, як зареєструвався, я фактично не спілкувався зі своїми начальниками".

"А з боку моїх побратимів бойових товаришів та спецслужбовців була сильна підтримка. Адже вони розуміють, чому і навіщо я це зробив", - додав Сергій Кривонос.

Висунула його партія "Воїни АТО".

Копирайт изображения Прес-служба Сергія Кривоноса

Вона ж допомагала зібрати 2,5 млн грн на заставу.

"А левову частку внесла "Українська асоціація виробників зброї", тому що один з пунктів моєї програми - це право на власність зброї у кожного громадянина, у тому числі й короткоствольної зброї", - додав Сергій Кривонос.

На час виборчої кампанії він брав планову відпустку до початку квітня.

Але зізнавався, що після цього планує звільнитися зі служби, "якщо не почнеться війна та відкрита агресія".

У медіа писали про конфлікт Кривоноса з начальником Генштабу Віктором Муженком, через який полковник нібито не очолив новостворені Сили спецоперацій, концепцію яких він розробляв.

Копирайт изображения Прес-служба Сергія Кривоноса

Сам Сергій Кривонос казав не стільки про конфлікт, скільки про "нерозуміння": "У нього інше бачення розвитку Сил спецоперацій. Але він не служив у нашій системі. Він цього не розуміє, а сприймає як загальновійськовий командир. А дивився на те, як це сприйматимуть мої люди".

Водночас скандал з корупцією в оборонці він оцінив так: "Якщо це підтвердиться, то за таке треба не тільки руки відрубати, а й ноги. Адже мова йде про втрату іміджу України на світовому рівні, втрату довіри зі сторони партнерів. Але найголовніше - втрату довіри до уряду зі сторони народу. Це бізнес на крові".

Вихід з перегонів

У розмові з BBC News Україна минулого тижня Сергій Кривонос не критикував напряму Петра Порошенка як президента і головнокомандувача: "Я зможу його оцінити тоді, коли сам стану головнокомандувачем. Судити у повному обсязі може той, хто побував на такій самій посаді".

Але додавав: "У мене немає питань до нього як до головнокомандувача. У мене багато питань до команди, яка його оточує".

Сам Сергій Кривонос запланував передвиборчий тур, але потім насподівано скасував усі зустрічі.

У медіа писали, що це сталося після особистої зустрічі з президентом (вже пізніше сам Кривонос це підтвердив).

Зрештою 6 березня на своєму Facebook він написав, що знімається з перегонів.

"Я не маю морального права дозволити собі бути дешевим популістом та забивати людям голову пустими обіцянками, як це роблять деякі інші кандидати… Тому, поки йде війна і вірогідність відкритої агресії зі сторони нашого головного ворога Російської Федерації є занадто великою, мені довелося прийняти зважене та дуже непросте рішення щодо зняття своєї кандидатури з подальшої гонки за посаду президента України", - йшлося у дописі.

Сергій Кривонос додав, що фактично знявся на користь Петра Порошенка: "Вважаю сьогодні в тих умовах, яких перебуває держава, недоцільним зміну верховного головнокомандувача Збройних сил України".

Покарати "щурів"

Копирайт изображения Адміністарція президента

12 березня Петро Порошенко оголосив про призначення Сергія Кривоноса заступником секретаря РНБО. У керівництві Радбезу існувала вакансія після звільнення Олега Гладковського, якого журналісти звинуватили у причетності до корупційних схем в оборонній промисловості.

"Буквально зараз є величезний суспільний запит на це призначення", - пояснив Петро Порошенко своє рішення щодо Сергія Кривоноса.

Копирайт изображения Адміністрація президента

Серед завдань, які президент поклав на нового заступника секретаря РНБО - активне переозброєння армії, розвиток військово-технічного співробітництва та співпраці з НАТО, а також координація підрозділів тероборони.

Сам Сергій Кривонос так прокоментував своє призначення: "Докладу максимум зусиль, щоб унеможливити прояви корупції, мародерства в армії. Ті підлі щури, які намагалися, або намагаються розкрасти армію, впевнений, будуть покарані".

Стежте за нами в Telegram! Ми щодня надсилаємо добірку найкращих статей.

Новини на цю ж тему