Вчені проаналізували, як змінилося обличчя людини за мільйони років еволюції

Черепи Копирайт изображения Rodrigo Lacruz

Пропорції та риси обличчя сучасної людини сформувалися під впливом не тільки природних факторів, на зразок клімату і раціону харчування, але й внаслідок соціальної взаємодії.

Багата міміка забезпечувала нашим пращурам більш ефективну (зокрема, невербальну) комунікацію з родичами і давала більше шансів на виживання - а отже, закріпилася на генетичному рівні в результаті природного відбору.

Такого висновку дійшла міжнародна група вчених, вивчивши історію еволюції обличчя людини за останні 4,5 млн років - від ранніх австралопітеків до сьогодення.

"Ми знаємо, що інші чинники - такі як харчування, фізіологія дихання та клімат, - також зробили внесок у формування обличчя сучасної людини, - зазначив один з авторів роботи, професор Йоркського університету Пол О'Хіггінс. - Однак пояснювати його еволюцію виключно цими факторами - неприпустиме спрощення".

Соціальна тварина

Обличчя - наша найяскравіша ознака. Говорячи про будь-яку людину або почувши згадку про будь-кого, ми насамперед уявляємо собі її обличчя - і трохи губимося, якщо не можемо віднайти в пам'яті і підставити до імені відповідне зображення.

Обличчя людей по всьому світу одночасно схожі один на одного - і водночас унікальні. У всіх нас один й той же набір м'язів обличчя, але міміка може сильно відрізнятися.

Однак ви навряд чи колись серйозно замислювалися про те, що відображення, яке ви щодня бачите в дзеркалі - результат мільйонів років еволюції.

Обличчя сучасної людини сильно відрізняється за зовнішнім виглядом від облич наших первісних предків і тим більше найближчих біологічних родичів, людиноподібних мавп.

У порівнянні з ними у нас досить витончені риси обличчя, які істотно зрушені від центру вниз і розташовуються під об'ємною черепною коробкою. Для багатьох це може прозвучати несподівано, але будь-який художник знає, що на овалі обличчя очі розташовані майже посередині.

Щоб зрозуміти, чим зумовлені такі особливості нашої зовнішності, вчені вивчили, як в ході еволюції змінювалися пропорції та риси обличчя наших предків. Дослідження сягає сивої давнини у 4,4 млн років - саме тоді в Східній Африці жили ардіпітеки, яких вважають найдавнішими пращурами сучасних людей.

В результаті вчені дійшли висновку, що важливу роль у формуванні нашої зовнішності зіграли соціальні чинники - а саме здатність нашої міміки забезпечувати більш ефективну комунікацію.

"Ми можемо зобразити на своєму обличчі понад 20 різних категорій емоцій тільки шляхом скорочення або розслаблення тих чи інших м'язів, - говорить професор О'Хіггінс. - Практично неможливо уявити собі, щоб наші далекі предки могли настільки ж вміло поводитися зі своєю мімікою, оскільки їхні обличчя відрізнялися від наших і формою в цілому, і розташуванням конкретних м'язів".

Копирайт изображения University of York
Image caption Професор Пол О'Хіггінс з Йоркського університету

Масивна надбрівна дуга давніх людей в ході еволюції розгладилася, поступившись місцем широкому лобу і двох окремим бровам, здатним передавати значно більшу гаму переживань.

Риси обличчя в цілому стали більш витонченими, що дає нам можливість висловлювати найширший спектр емоцій, в тому числі ті, які ледь відрізняються один від одного - наприклад, впізнавання та симпатію.

Особливо швидко зовнішність наших предків стала змінюватися в останні 100 тисяч років: сильно стиснулася в розмірах нижня частина обличчя.

В першу чергу це пов'язано зі зміною в харчуванні: приготовлена ​​їжа вимагала менше жувальних зусиль - і потужні щелепи перестали бути необхідністю.

Водночас необхідність дедалі більш ефективної комунікації зросла - і природний відбір віддав перевагу тим рисам обличчя, які краще допомагали висловлювати емоції.

Хочете отримувати головні новини у месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему