Як підвищити креативність? Сім способів

Ліпка з глини

Звідки береться креативність і чому не всім вона притаманна? Пропонуємо кілька порад, як розкрити свій творчий потенціал.

1. Тримайте під рукою папір з ручкою

На курсах з творчого письма наголошують, як важливо мати при собі ручку і записник, щоб фіксувати свої спостереження і думки. Регулярно пишіть про те, що вам відомо, створюйте нових персонажів, наділяючи їх рисами знайомих вам людей.

Коли нам нема чого робити, а під рукою є папір з ручкою, ми несвідомо починаємо малювати.

Вчені дослідили, що фігурки, рисочки і закарлюки, намальовані спонтанно, гармонізують емоційний стан і розвивають креативність.

2. Ваш телефон - ваш друг

Копирайт изображения Getty Images

Цікавитесь фото? Щоб спробувати свої сили, не потрібен дорогий дзеркальний фотоапарат. Для початку достатньо камери на мобільному телефоні.

Розміщуйте свої роботи у соціальних мережах. І нехай Instagram стане вашим онлайн-портфоліо.

Деякі люди привернули до себе увагу, демонструючи свою творчість за допомогою онлайн-фото. Існують навіть окремі конкурси на найкраще фото в Instagram.

3. Приберіть усе, що вас відволікає

Існує думка, що музика - особливо класична - є ключем до творчого поштовху. Однак дехто наголошує, що лише тиша й усамітнення допоможуть вашій творчій уяві засяяти новими фарбами.

Англійський дитячий письменник Роальд Даль писав книги у маленькій хатині, облаштованій в його саду. Всередині стояло велике зручне крісло. Далеко не всім дозволялося заходити до його "творчої хатини", тобто у письменника було місце, де він міг зосередитись на своїй роботі.

Джонатан Франзен, який здобув світову популярність завдяки роману "Поправки" (2001), працював у повній тиші. На очі він одягав пов'язку, на вуха - навушники зі звукоізоляцією, а текст на клавіатурі набирав наосліп.

4. Співпраця - ключ до успіху

Копирайт изображения Getty Images

Гарний спосіб стимулювати творчість - бути в оточенні інших людей, які займаються тим самим, що і ви.

Співпраця дозволяє обмінюватися ідеями, отримувати та пропонувати конструктивні відгуки, а також вчитися у людей, які мають більше досвіду.

Еллен Мара де Вахтер каже, що "спільне мистецтво" допомагає зрозуміти роль співпраці у суспільстві.

"Співавтори, спільна творчість яких була успішною, зазвичай визнавали і цінували ті відмінності, що були у групі. Ключ до успіху - не боротися з особистими відмінностями, а цінувати їх як невід'ємну частину творчого процесу".

5. Навчіться робити інакше

Копирайт изображения Getty Images

Деякі вчені вважають, що люди часто проявляють креативність, навіть не задумуючись про це.

Доктор Чарльз Лімб з університетської школи медицини Джонса Хопкінса каже: "Якщо ви згадаєте свою щоденну поведінку, то зрозумієте, що здебільшого вона є неспланованою та імпровізованою. Ви насправді не плануєте кожну секунду свого життя".

Але якщо ви відчуваєте, що креативності вам все ж бракує, існують наукові теорії, які стануть вам у нагоді.

Психолог д-р Сімона Ріттер з Університету Неймегена виявила, що зміни у ваших щоденних звичках - наприклад у тому, як ви звикли робити бутерброди - можуть стимулювати вашу творчість.

Вона каже, що люди мають бути відкритими до нових способів вирішення проблем і постійно прагнути отримати новий досвід.

6. Медитуйте та тренуйтеся

Фізичні вправи можуть допомогти мозку продукувати творчі ідеї. Доктор Рекс Юнг з Університету Нью-Мексико зауважив, що коли люди займаються творчістю, у лобових частках мозку спостерігаються чіткі зміни.

Доктор Юнг каже, що оригінальна ідея швидше за все виникне у вас тоді, коли в лобових частках буде менше активності.

Біг або медитація можуть цьому допомогти, адже завдяки ним знижується активність в лобових частках, що дозволяє продукувати більше ідей.

Копирайт изображения Getty Images

7. Будьте чуйними до себе і отримуйте задоволення!

Один з найважливіших способів підвищити свою креативність - не концентруватися на цьому аж занадто.

Професор Беріс Гаут з Університету Сент-Ендрюс вважає, що ключовий момент для творчості - радіти тому, чим ви займаєтесь: "Якщо ви обираєте заняття, яке вам подобається, а не те, що ви змушуєте себе робити, то задоволення стає винагородою, яка в свою чергу мотивує вас на подальшу креативність".

Важливо також розуміти, що невдачі - життєво важливий аспект творчості - багато художників і фахівців у галузі стверджують, що невдалі проекти ставали стимулом для виникнення успішних майбутніх ідей.

Як сказав колись Семюел Беккет: "Ви пробуєте. Ви програєте. Неважливо. Спробуйте ще раз. Програйте ще раз. Але програйте краще".

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!

Новини на цю ж тему