Скромне життя шведських депутатів: крихітні квартири, громадський транспорт і кава за свій рахунок

Пер-Арне Хаканссон Копирайт изображения Jonas Esbjörnsson
Image caption Парламентарів на кшталт Пер-Арне Хаканссона можна побачити у звичайній парламентській їдальні

Кар'єра члена парламенту в багатьох країнах обіцяє солідний заробіток, але тільки не у Швеції. Політична культура цієї країни передбачає сувору економію, якої повинні дотримуватися всі народні обранці.

Замість розкішних зарплат і різноманітних привілеїв шведські депутати обмежені суворими рамками, коли справа стосується коштів платників податків.

"Ми звичайні громадяни. Немає сенсу надавати особливі привілеї парламентарям, оскільки наша робота — представляти інтереси громадян і ту реальність, в якій вони живуть", — розповів BBC News Brasil депутат Соціал-демократичної партії Швеції Пер-Арне Хаканссон.

"Ми можемо сказати, що для нас привілей — робити цю роботу і мати можливість впливати на розвиток країни", — додає Хаканссон.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Прем'єр-міністр Швеції Стефан Левен — єдиний політик у країні, якому надається службовий автомобіль

Шведські парламентарі мають право на безкоштовний проїзд у громадському транспорті, але при цьому в їх розпорядженні немає службових автомобілів з водіями.

У розпорядженні парламенту є лише три автомобілі Volvo S80, і їх використовують тільки голова парламенту і три його заступники на офіційних заходах.

"Ми не надаємо послуги таксі. Наші машини не відвозять людей додому або на роботу", — говорить представник парламенту Рене Поедке.

Прем'єр-міністр — фактично єдиний посадовець, який має право на службовий автомобіль.

Копирайт изображения Camilla Svensk/Sveriges Riksdag
Image caption Зарплати у шведських депутатів набагато нижчі, ніж у їхніх колег з багатьох інших країн

Надбавка на скромний обід

Зарплата члена шведського парламенту — близько 6 900 доларів на місяць, що становить приблизно половину зарплати конгресмена США (14 тисяч доларів).

Середня місячна зарплата у Швеції становить приблизно 2 800 доларів на місяць.

Ті члени парламенту, чиї виборчі округи знаходяться за межами Стокгольма, мають право на надбавку за ті дні, які вони проводять у столиці.

Який же розмір цієї надбавки? Близько 12 доларів на день — за ці гроші в Стокгольмі можна дозволити собі хіба що дуже скромний обід.

Копирайт изображения Ingemar Edfalk/Sveriges Riksdag
Image caption Депутати шведського парламенту почали отримувати зарплату лише в 1957 році

До 1957 року шведські парламентарі взагалі не отримували зарплати й розраховували лише на фінансову підтримку своєї партії.

Введення зарплат стало якоюсь гарантією того, що в жодного громадянина не буде перешкод для заняття політикою. Однак для шведів важливо, аби зарплата не була аж надто спокусливою.

Дешеві меблі та односпальне ліжко

Як і чиновникам з багатьох інших країн, шведським парламентарям надаються субсидії на житло. Однак це стосується тільки тих депутатів, які не живуть у Стокгольмі.

Житло чиновників складно назвати розкішним: наприклад, Пер-Арне Хаканссон живе у квартирі площею всього 46 квадратних метрів.

Копирайт изображения Claudia Wallin
Image caption Державні квартири дуже скромно обставлені, а родичі депутатів повинні платити за проживання в них

Деякі державні квартири це взагалі крихітні студії площею у 16 квадратних метрів.

Крім того, в цих квартирах немає пральних або посудомийних машин і у всіх є лише односпальні ліжка.

Гроші платників податків витрачають тільки на утримання чиновників — їх партнери й родичі повинні платити за проживання в цих квартирах, навіть якщо проводять там усього одну ніч.

Копирайт изображения Claudia Wallin
Image caption Депутати мусять самі платити за свою каву

Якщо ж депутат хоче жити разом з кимось, то йому необхідно оплачувати половину вартості оренди квартири.

"Ми не маємо наміру платити за кого-небудь, крім парламентаря, який живе в цій квартирі", — пояснює співробітниця парламенту Анна Аспегрен.

При цьому депутат може жити в будь-якому іншому місці й використовувати житлову субсидію для оплати оренди. Однак вона обмежується 820 доларами на місяць, що вкрай мало для оренди житла в центральних районах Стокгольма.

Копирайт изображения Claudia Wallin
Image caption Кабінети шведських парламентарів складно назвати розкішними

До 1990-х років економія була ще жорсткішою: чиновникам не надавали квартири й частенько вони спали у своїх кабінетах площею в середньому 15 квадратних метрів.

"Волонтерська робота"

Крім цього, депутатам заборонено наймати особистих помічників або радників. Замість цього представлені в парламенті партії отримують допомогу для наймання групи співробітників, які працюють для всіх депутатів від кожної партії.

У регіональній політиці заходи економії ще жорсткіші.

Політичне представництво вважається додатковим навантаженням до основної роботи. Приблизно 94% членів місцевих рад працюють безкоштовно. Виняток становлять політики з виконавчих комітетів, які отримують зарплати за повний або неповний робочий день.

"Це волонтерська робота, яку можна прекрасно виконувати в наш вільний час", — пояснює член міської ради Стокгольма Христина Елффорс-Сьодін.


В Україні депутати місцевого рівня не отримують заробітну плату, проте можуть суміщати свою діяльність з основною роботою й отримувати компенсацію за пропущені робочі дні.

Депутати Верховної Ради не мають право суміщати свою діяльність з іншою роботою, а тому отримують заробітну плату. Рядовий депутат має оклад у трохи більше ніж 19 тисяч гривень (близько 710 доларів), а голова комітету — понад 20 тисяч.

При цьому вони мають право на помічників, загальний фонд оплати праці яких складає близько 48 тисяч гривень.

Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!Ми щодня надсилаємо добірку найкращих статей.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему