Науковий журнал відкликав скандальну статтю про привабливість жінок на підборах

"Готовність допомогти з боку чоловіків підвищувалася в міру збільшення висоти підбору", - стверджувалося в скандальному дослідженні Копирайт изображения Getty Images
Image caption "Готовність допомогти з боку чоловіків підвищувалася разом зі збільшенням висоти підбору", - стверджувалося в скандальному дослідженні

Головний редактор журналу Archives of Sexual Behavior відкликав опубліковану там майже п'ять років тому наукову статтю під заголовком "Високі підбори підвищують привабливість жінок".

На сайті журналу уточнюється, що статтю французького автора Ніколя Гегана відкликали за запитом Університету Південної Бретані, де він обіймає посаду професора соціальної психології.

"Відомче розслідування дійшло висновку, що в цій статті містяться методологічні недоліки та статистичні помилки. Таким чином, наведені в статті дані не можна вважати надійними", - йдеться в офіційній заяві про відкликання роботи.

Зняття статті кілька років добивалися Нік Браун і Джеймс Хізерс - вчені, відомі своїми викриттями недобросовісних наукових досліджень.

Сам професор Геган не відповів на прохання BBC прокоментувати новину про відкликання своєї роботи.

Під підбором

Висновки статті "Високі підбори підвищують привабливість жінок" ґрунтуються на результатах трьох нібито проведених автором експериментів.

В одному з них жінка просила незнайомих чоловіків відповісти на кілька запитань анкети про гендерну рівність. В другому - зверталася зі схожим проханням не тільки до чоловіків, а й жінок. У третьому - просто йшла вулицею і "випадково втрачала" рукавичку на очах у інших перехожих обох статей.

Кожен експеримент провели тричі: вперше, жінка була в чорних туфлях на плоскій підошві, вдруге - на підборах заввишки п'ять сантиметрів, втретє - дев'ять сантиметрів.

"Готовність допомогти з боку чоловіків підвищувалася зі збільшенням висоти підбору. Однак на поведінку жінок висота підбору ніяк не впливала", - стверджується в роботі.

"Як можливі пояснення наводяться зміни ходи, оцінка розміру ноги і помилкова атрибуція сексуальної привабливості і сексуальних намірів", - підсумовує автор.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Статтю професора Гега використали для написання близько двох десятків інших наукових робіт

Дослідження привернуло увагу аспіранта Університету Гронінгена в Нідерландах на ім'я Нік Браун, який виявив в статті Ніколя Гега кілька суперечливих аргументів, які видалися йому вкрай підозрілими.

Браун закликав на допомогу кількох колег по науковому співтовариству, в тому числі Джеймса Хізерса з Північно-Східного університету в Бостоні та Алана Сокала з Нью-Йоркського університету - автора скандально відомої наукової афери, що отримала його ім'я.

Спільно Браун і Хізерс математично довели неможливість наведених в статті французького професора статистичних даних, про що докладно розповіли журналу Science.

Мовчання автора

Вже після цього з ними зв'язався хтось із колишніх студентів або студенток Ніколя Гегана, які проводили експеримент в рамках одного з його університетських курсів.

"Оскільки ми працювали без жодного нагляду, але при цьому отримували оцінки за курс, багато студентів просто взяли дані експерименту зі стелі. Я можу підтвердити, що особисто вигадав свій експеримент від початку до кінця, і я знаю, що багато вчинили так само", - повідомило неназване джерело.

"Доктор Геган жодного разу не згадував про те, що результати нашої роботи можуть бути десь опубліковані", - запевняє він.

Хізерс і Браун направили результати свого розслідування в Університет Південної Бретані - і в підсумку адміністрація вишу попросила журнал відкликати скандальну статтю.

Копирайт изображения Université Bretagne Sud
Image caption В бібліотеці Університету Південної Бретані

Сам професор Ніколя Геган послідовно відмовлявся від коментарів з цього приводу, хоча різні видання неодноразово зверталися до нього з таким проханням.

На сайті Університету Південної Бретані зазначено, що він як і раніше очолює там одну з лабораторій.

Крім того, судячи з бази даних наукових видань, з часу публікації в листопаді 2014 року статтю професора Гегана використали для написання близько двох десятків інших наукових робіт.

Серед них - "Вигин спини як сигнал сексуального флірту з боку жінок (на підставі напрямку погляду)", "Культурний і естетичний аналіз деяких найбільш зухвалих модних трендів серед знаменитостей" і "Навіщо жінки носять високі підбори: еволюція, вигин попереку і привабливість".

Всі ці статті як і раніше доступні онлайн.

Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш TelegramабоViber!

Також на цю тему

Новини на цю ж тему