Книга року ВВС-Есеїстика: інтерактивний путівник

До Довгого списку премії Книга року ВВС - Есеїстика-2019 увійшли 8 видань. Ось коротка інформація про кожне з них.

КАТЕГОРІЯ КНИГА РОКУ ВВС - ЕСЕЇСТИКА

 • Василь Ґабор

  Про що думає людина

  До цієї книги Василь Ґабор йшов майже п'ятнадцять років, збираючи для неї нові слова, образи і враження. Адже довкола відбувається так багато цікавих подій і живе так багато людей з дивними й сумними долями, що у автора з'явилося непереборне бажання розповідати саме про них. Йому захотілося розповісти друзям і землякам про те, чим він живе і про що думає. Книга народилася буквально за декілька місяців, і автор вирішив нічого не змінювати в ній і з легким серцем запропонувати своїм друзям і читачам.

  ПОДИВ - це молода циганка. У теплу літню зливу без стуку відчинилися двері, і ти побачив на порозі дівчину - циганку. Вона була трохи старшою за тебе, мала великі палаючі очі, а мокрі пасма чорного волосся змійками вилися і спадали на її плечі й обличчя. Легке плаття дівчини було мокрим й тісно облягало її тіло: засмаглі ноги, тонкий стан і тугі, мов яблука, груди. І ти вперше поглянув на дівчину як на звабливу жінку і, мов загіпнотизований, не міг відірвати очей від неї і її пазухи вишневого цвіту. Вона бачила, що приворожила тебе, і, грайливо усміхаючись, попросила дати їй замість їжі грошей, і ти з легкістю віддав їй усі гроші, які мама залишила, щоб купив хліба".

 • Єлізавета Гончарова

  (Не)воля

  Ця книга про пошук волі, а точніше - пошук виходу з неволі дуже різними людьми у непростих життєвих обставинах. Усі події тут розгортаються на сході України, де найбільша в країні кількість тюрем, а останні кілька років до цього додалися й інші зони несвободи: населені пункти, розташовані на лінії фронту, і незаконні місця утримання полонених на окупованих територіях. Герої репортажів гостро прагнуть волі, тому що відчувають її нестачу.

  ..свобода країни - це й можливість відчувати себе вільним для кожного члена суспільства, незалежно від того, у яких умовах цю боротьбу за волю людина змушена вести: під час революцій, війн, потрапивши за ґрати або просто народившись у не дуже сприятливих умовах. І парадокс у тому, що неможливо здобути волю окремо для себе, як певні пільги чи преференції. Тільки - виборюючи її для всіх".

 • Андрій Любка

  У пошуках варварів

  Нова книжка Андрія Любки - це розповідь про землі й народи між Одесою та Трієстом, про краї, де починаються й не закінчуються Балкани. Чому серби не люблять хорватів, а словенці не вважають себе балканцями, як Дунай не лише ділить, а й сполучає Європу, де й коли македонські даїшники видурюють хабарі, в яку дівчину з Бухареста автор міг би закохатися, скільки можна випити ракії в Сараєві й узо в грецькій таверні.

  У моїх подорожах ніщо не наближається так швидко, як пиятика".

 • Василь Махно

  Околиці та пограниччя

  У збірку "Околиці та пограниччя" Василя Махна увійшли есеї, опубліковані впродовж 2011-2018 років в українських журналах "Критика", "ШО" та інших виданнях, а також новий есей "Сім листівок з Америки". Есеїстику Василя Махна було номіновано на премію імені Юрія Шевельова, а книжки перекладів виходили у Польщі та Сербії.

  Я нічого ще не розумів, бо вірив дідовим пророцтвам, що колись ми будемо курми, мурахами і рибами, і наша пам’ять буде легка як повітря власного дому".

 • Костянтин Москалець

  Стежачи за текстом

  Есеї, вміщені у цій книжці, - про вміння жити тут-і-тепер, шукати, віднаходити й усвідомлювати себе, плекати власну неперервність і, попри плинність часу, цінувати кожну мить буття.

  Твій Стус і твій Зеров, твої Гессе й Курціус, а через них усі двадцять шість століть європейської літератури щомиті відкриті для доступу. Смисл цієї гри більший за поодинокі сумніви й хорові вироки культурі, тому що Гра ця, на відміну від випадкового існування, не закінчиться ніколи. Ось чому наш чин називається подоланням абсурду засобами Гри в бісер".

 • Тарас Прохасько

  Так, але...

  Тарас Прохасько у своєму ні з ким не сплутувальному стилі написав серію есеїв. Про одне й те саме: про майбутнє, яке було давно, і про все, що вже є, але не знати, як довго ще буде. А також про те, що спати треба уважно, снідати - по-своєму, а дивитися - зміщуючи візир. Так, але не це тут головне. Бо головний тут - тип оповіді, в якому рефлексії стають елементами сюжету.

  Проявляйся таким, як тобі написано. І давай проявлятися всьому, що того чекає. Вписуйся. Редагуй і коректуй. Комбінуйся, рекомбінуйся і мутуй. Бо кожен волос, кожен голос, кожну піщинку, кожен звук і буквосполучення пораховано. Якщо вдасться їх проявити".

 • Ірина Славінська

  Мої запасні життя

  "Мої запасні життя" - дебют Ірини Славінської в есеїстиці. Авторка розмірковує про особисту історію, історію родини, збирає докупи пазли спогадів з дитинства, навчання, подорожей, робочі ситуації з перекладацької і журналістської справ.

  Радіо - найшвидше з медіа. Поки ти в ефірі наживо, можеш ротом, губами, язиком, зубами, піднебінням, горлом, зв’язками, подихом, мовчанням озвучити будь-яку історію, одночасно з тим, як вона відбувається. Радіо не має кордонів, адже його можна зловити хоч на дріт, аби лиш тільки вміти щось таке скрутити. Світ ловив радіо і таки спіймав. Радіо також є медіа з найдовшою пам’яттю".

 • Марія Титаренко

  Комунікація від нуля

  Ця книжка - про комунікацію, але цілком із незвичного ракурсу. Авторка робить несподівані відкриття, порівнюючи спілкування дорослих і дітей. Це книжка про відновлення комунікації від нуля, підкріплена цікавими історіями і прикладами відомих спікерів, авторськими знахідками й помилками, а також жартами, грою слів і уяви. Для усіх, хто бажає переосмислити свою комунікацію і повернути втрачене.

  Доцю, а притули - но своє вушко сюди. Чуєш, як стукає мамине серце: стук - стук, стук - стук?— Чую, мамо, чую! Стукає! А давай ми йому відкриємо!?"

Перейдіть за цим посиланням, якщо не бачите інтерактивної панелі.

Хочете знати більше про інші номінації Книги року ВВС?

Над матеріалом працювали:

Дизайн: Олеся Волкова. Розробка: Ольга Космиліна, Фелікс Стівенсон, Олександр Іванов, Стівен Коннор.

Текст і фото: Максим Єрмаков, Яна Грибовська.

Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!

Новини на цю ж тему