Чому Путін розлютився на Польщу
- Віталій Шевченко
- BBC Monitoring

Автор фото, SPUTNIK/AFP
В останніх заявах російський лідер посилив тиск на Польщу
У підсумкових заявах про 2019 рік у висловлюваннях Володимира Путіна вирізнялася одна тема: Польща та її роль у Другій світовій війні.
За останні сім днів президент Росії згадував про це щонайменше п'ять разів на ключових нарадах — деякі з них мали мало спільного з історією чи зовнішньою політикою.
У незвичному емоційному спалаху на колегії Міністерства оборони 24 грудня Путін назвав посла Польщі в нацистській Німеччині "сволотою та антисемітською свинею".
Через дві години російський президент знову підняв цю тему на зустрічі з лідерами парламенту. Спікер Держдуми В'ячеслав Володін подякував Путіну і зажадав вибачень від Польщі.
Наступного дня президент Путін провів традиційну підсумкову зустріч з ключовими російськими бізнесменами.
За даними російського видання журналу Forbes, він також "здивував усіх тим, наскільки глибоко він занурився в історичні матеріали, що стосуються початку Другої світової війни та позицій Польщі".
Він також планує написати статтю на цю тему. Але чому раптом це стало цікавити Росію?

Автор фото, EPA
Зустріч з бізнес-лідерами відбувалася у великій залі Кремля
Путінській критиці Польщі передувала резолюція Європейського парламенту. Документ звинуватив і Радянський Союз, і нацистську Німеччину у розв'язанні Другої світової війни.
Для російського президента порівняння цих двох держав є "вершиною цинізму", і він знову вдався до улюбленої практики використати ситуацію на свою користь, звинувативши когось іншого, а саме - Польщу.
Радянський Союз часто звинувачували у намірах поділити Польщу разом із нацистською Німеччиною після підписання пакту про ненапад з Гітлером (відомого як пакт Молотова-Ріббентропа).
Але чому Путіна обурюють звинувачення проти країни, якої вже не існує?

Автор фото, Getty Images
Угоду між Німеччиною та СРСР, відому як пакт Молотова-Ріббентропа, підписали у 1939 році
Це також ключова можливість для президента Путіна узаконити себе як наступника радянської імперії та свою експансіоністську зовнішню політику.
Тож Кремль сприймає будь-яку критику того, що в Росії називають Великою Перемогою, як напад на себе.
Звичайно, жодне з цих пояснень не є достатньою підставою для того, щоб Польща прийняла звинувачення на свою адресу, які вона назвала "фальшивим наративом".
Ця тема є дуже чутливою у Польщі. З 2018 року звинувачення польського народу та Польщі у співучасті у злочинах нацистів є кримінальним правопорушенням.
Після протестів закон пом'якшили, змінивши кримінальне правопорушення на цивільне.
Перемога СРСР у Другій світовій війні — один із найшанованіших стовпів російської державної ідеології. І вже понад 70 років її щороку відзначають з великою помпезністю і пафосом.