Чому Путін розлютився на Польщу

  • Віталій Шевченко
  • BBC Monitoring
путін, шойгу
Підпис до фото,

В останніх заявах російський лідер посилив тиск на Польщу

У підсумкових заявах про 2019 рік у висловлюваннях Володимира Путіна вирізнялася одна тема: Польща та її роль у Другій світовій війні.

За останні сім днів президент Росії згадував про це щонайменше п'ять разів на ключових нарадах — деякі з них мали мало спільного з історією чи зовнішньою політикою.

У незвичному емоційному спалаху на колегії Міністерства оборони 24 грудня Путін назвав посла Польщі в нацистській Німеччині "сволотою та антисемітською свинею".

Через дві години російський президент знову підняв цю тему на зустрічі з лідерами парламенту. Спікер Держдуми В'ячеслав Володін подякував Путіну і зажадав вибачень від Польщі.

Наступного дня президент Путін провів традиційну підсумкову зустріч з ключовими російськими бізнесменами.

За даними російського видання журналу Forbes, він також "здивував усіх тим, наскільки глибоко він занурився в історичні матеріали, що стосуються початку Другої світової війни та позицій Польщі".

Він також планує написати статтю на цю тему. Але чому раптом це стало цікавити Росію?

Підпис до фото,

Зустріч з бізнес-лідерами відбувалася у великій залі Кремля

Путінській критиці Польщі передувала резолюція Європейського парламенту. Документ звинуватив і Радянський Союз, і нацистську Німеччину у розв'язанні Другої світової війни.

Для російського президента порівняння цих двох держав є "вершиною цинізму", і він знову вдався до улюбленої практики використати ситуацію на свою користь, звинувативши когось іншого, а саме - Польщу.

Радянський Союз часто звинувачували у намірах поділити Польщу разом із нацистською Німеччиною після підписання пакту про ненапад з Гітлером (відомого як пакт Молотова-Ріббентропа).

Але чому Путіна обурюють звинувачення проти країни, якої вже не існує?

Підпис до фото,

Угоду між Німеччиною та СРСР, відому як пакт Молотова-Ріббентропа, підписали у 1939 році

Це також ключова можливість для президента Путіна узаконити себе як наступника радянської імперії та свою експансіоністську зовнішню політику.

Тож Кремль сприймає будь-яку критику того, що в Росії називають Великою Перемогою, як напад на себе.

Звичайно, жодне з цих пояснень не є достатньою підставою для того, щоб Польща прийняла звинувачення на свою адресу, які вона назвала "фальшивим наративом".

Ця тема є дуже чутливою у Польщі. З 2018 року звинувачення польського народу та Польщі у співучасті у злочинах нацистів є кримінальним правопорушенням.

Після протестів закон пом'якшили, змінивши кримінальне правопорушення на цивільне.

Перемога СРСР у Другій світовій війні — один із найшанованіших стовпів російської державної ідеології. І вже понад 70 років її щороку відзначають з великою помпезністю і пафосом.

Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!