Гончарук в центрі скандалу: чи піде прем'єр у відставку через таємні записи

Володимир Зеленський та Олексій Гончарук Копирайт изображения Getty Images

Експерти й політики, у тому числі близькі до влади, кажуть про те, що "злиті" в інтернет аудіозаписи нібито з голосом Олексія Гончарука, які компрометують президента Володимира Зеленського і самого прем'єра, можуть означати початок відкритої боротьби за його усунення з посади.

Наскільки імовірно, що Олексій Гончарук піде? Пояснюємо коротко.

Серйозних підстав для відставки ближчим часом немає. Але останні події навколо уряду - привід для прогнозів про непрості часи для прем'єра і його Кабінету в майбутньому. Голову уряду ніхто не може відправити у відставку впродовж року після затвердження програми дій уряду, тобто, до початку жовтня 2020 року.

Звільнення можливе лише у разі, якщо прем'єр сам напише заяву про звільнення, а парламент її впродовж десяти днів розгляне і задовольнить.

Ще увечері в середу в соцмережах "гуляла" інформація про те, що Олексій Гончарук нібито написав заяву та поніс її президенту. Але на ранок четверга сам прем'єр у відеозверненні жодним словом навіть не натякнув на таку можливість.

Кому Гончарук каже: "Нас не залякати"?

Ключовий меседж у цьому зверненні - "нас не залякати" - це не лише про уряд, а загалом про "команду президента". Не виключено, що своє відеозвернення Олексій Гончарук записав після спілкування із Володимиром Зеленським.

Прем'єр-міністр лише натякає на когось, хто намагається усунути його з посади. Але його натяки не складно розгадати. "Злив" аудіозаписів активно просувають депутати, яких пов'язують із бізнесменом Ігорем Коломойським - Олександр Дубінський та Максим Бужанський.

Ці депутати, обрані в мажоритарних округах під брендом партії "Слуга народу", публічно закликають Гончарука написати заяву про відставку.

На нараді у прем'єра, аудіо з якої "злили" в youtube, були присутні керівники Нацбанку України, які також неодноразово ставали об'єктом критики з боку Ігоря Коломойського. А Нацбанк звинувачував бізнесмена у наклепах з допомогою названих депутатів.

Відставку керівника Кабміну навряд чи підтримала б переважна більшість фракції "Слуга народу". По-перше, із вказаних вище причин вони не хочуть "грати" за сценарієм тих, хто цей скандал затіяв. По-друге, слова Гончарука вони не вважають крамолою і образою, а в ЗМІ активно нівелюють слова про "порожнє місце у голові" й "профана в економіці".

Тому у найближчі дні цей скандал може згаснути. Про моральність і компетентність дискусія може ще тривати, але коли в Україні це ставало причиною відставок?

Невипадкові збіги

"Злив" аудіозаписів стався на тлі скандалу, пов'язаного з урядом - виплат величезних премій міністрам та їхнім заступникам. А також перед інвестиційним форумом у Давосі.

Навряд чи це випадковість: очевидно, це були, з одного боку, намагання посилити невдоволення керівником Кабінету Міністрів у суспільстві, з іншого - виставити у непривабливому світлі керівників України перед інвесторами.

Частково ці цілі досягнуті. Багато експертів кажуть, що у разі, якщо промисловість і далі падатиме (а цей процес триває із кінця 2019 року), а ситуація з бюджетом не покращиться, то ці скандали можуть стати додатковим аргументом для відставки уряду.

Найважливіші новини ви завжди можете отримувати у свій месенджер. Для цього достатньо підписатися на наш Telegram або Viber!

Новини на цю ж тему