Звільнення Богдана. Що зміниться для України і яку владу матиме Єрмак

Андрій Богдан та Єрмак Копирайт изображения УНІАН
Image caption Андрій Богдан (ліворуч) протримався на посаді менш як дев'ять місяців. Чому його замінили на Андрія Єрмака (в центрі) і яку він матиме владу

Володимир Зеленський сьогодні звільнив очільника Офісу президента Андрія Богдана і призначив на цю посаду свого помічника Андрія Єрмака.

Кілька місяців Андрія Богдана називали людиною, яка має найбільший вплив у новому керівництві країни, соцмережі палко реагували на фотографії, на яких він щось шепоче на вухо Володимиру Зеленському, і навіть створювали меми на цю тему.

Українські політологи та соціологи розповіли BBC News Україна, що могло призвести до відставки Богдана і які наслідки матиме призначення Єрмака для управління країною та перемовин з Росією.

Image caption Соціолог, директор Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва

По-перше, кількість скарг на Богдана перейшла в якість ставлення до нього. Очевидно, Зеленському просто набридло слухати скарги.

По-друге, я не вважала, що вплив Богдана на Зеленського - це вплив Коломойського, скоріше за все, це не так. Просто Богдан дуже скандальна фігура, яка псувала відносини з оточенням Зеленському, і президенту набридло слухати їхні скарги.

Водночас ця подія слугуватиме для остаточного припинення підозр у впливі Коломойського на Зеленського, і саме так це будуть доносити до міжнародних партнерів.

Я не думаю, що для України це щось якісно змінює. Нещодавно сам Зеленський зізнавався, що йому важко довіряти людям не зі свого оточення. З самого початку, він оточений людьми, яким особисто довіряв, або людьми, яким це оточення довіряло.

Зараз це трохи змінюється, є намагання якихось об'єктивних призначень. Проте, поки що найближче оточення - це ті, кому Зеленський особисто довіряє, з якими пов'язаний давніми дружніми або робочими відносинами.

Ця ситуація не дуже відрізняє його від попередників. Будь-кого з них оточували свої люди з політиків, і це не так впадало в очі. А коли призначають людей, які не мають відношення до політики, це навпаки впадає в очі.

Анатолій Октисюк

Експерт Дому демократії

Відбулося перезавантаження на рівні довірених осіб.

Перша причина - бажання перезапустити мінський процес, чим і займається Єрмак.

Друга причина - демонстрація Зеленського західним партнерам, що він йде від Коломойського, звільняється від токсичних людей.

Третя причина - більша концентрація влади в руках найближчого оточення. Єрмак - довірена особа президента. Зеленський з політика, який обіцяв бути відкритим, трансформується в політика, який дедалі більше занурюється в теплу ванну.

Відставка Богдана означає, що Єрмак буде ще більше займатися зовнішньою політикою, Офіс президента стане тіньовим МЗС. І водночас Єрмак займатиметься бізнесовими питаннями.

В Україні збільшуватиметься роль неформальної політики. Ми повертаємося в часи Кучми, коли ухвалення рішень було закритим, з консультаціями з олігархами.

І основний ризик надалі - зближення з Росією. Ми не знаємо, що Єрмак обіцятиме в обмін на модифікацію мінських угод.

Image caption Аналітик Українського незалежного центру політичних досліджень

Очевидно, були різні кулуарні протистояння на рівні Офісу президента. Я не знаю подробиць, але, ймовірно, ці конфлікти стали настільки глибокими, що президент вирішив їх розв'язати таким чином.

Можливо, у рішенні замінити Богдана на Єрмака зіграла роль і попередня співпраця, і питання більшої довіри. Єрмак вже багато разів озвучував, що є людиною, особисто відданою Зеленському.

Також, ймовірно, відбувся відхід від ототожнення Зеленського з впливом Коломойського.

Подивимося, які це матиме наслідки з точки зору функціонування Офісу президента.

Богдан був людиною більш адміністративно зануреною, а Єрмак, принаймні у масовій свідомості, не асоціюється з командною роботою.

Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!

Також на цю тему

Новини на цю ж тему