Ілля Ємець очолив МОЗ: міністр Януковича і зірковий хірург

  • Діана Куришко
  • BBC News Україна
Ємець

Автор фото, unian

Підпис до фото,

Ілля Ємець був міністром у 2010-2011 роках

Новим міністром охорони здоров'я і наступником Зоряни Скалецької став відомий хірург Ілля Ємець.

Він очолював центр дитячої кардіології та кардіохірургії, а дев'ять років тому був міністром МОЗ за часів Віктора Януковича.

Хірург-зірка

Ілля Ємець народився 21 лютого 1956 року у багатодітній українській родині у місті за полярним колом - у Воркуті. Батько Іллі мріяв, щоб син став скрипалем і відправив його до музичної школи.

У 1972 він навіть став лауреатом престижної премії, проте, як він говорив сам, "душа не лежала". Коли його брат захворів на рак, він пообіцяв собі стати лікарем.

Ілля Ємець у 1979 році закінчив Київський медичний інститут.

Працював в Інституті серцево-судинної хірургії у Києві, в госпіталях у Сіднеї, Мельбурні, Торонто і Парижі.

З 1992 року першим в Україні почав оперувати немовлят зі складними вадами серця; розробив власні методики операцій на серці, автор 16-ти патентів.

Написав понад 300 наукових праць і отримав звання доктор медичних наук.

Автор фото, unian

Підпис до фото,

Ілля Ємець робить унікальні операції на серці дітям

Створив школу серцево-судинних хірургів з лікування критичних та складних вроджених вад серця у новонароджених.

У 1997-2003 роках керував відділенням кардіохірургії та реанімації новонароджених Інституту серцево-судинної хірургії.

Міністр Януковича

За президента Віктора Януковича і прем'єра Миколи Азарова Ємець менше року пропрацював міністром охорони здоров'я з грудня 2010 по травень 2011 року.

Оскільки він обіймав цю посаду недовго і тому не підпадає під люстрацію, то зміг повернутися у МОЗ.

Призначення Ємця міністром перший раз відбувалось досить цікаво. У грудні 2010 року тодішній президент Віктор Янукович відкривав медичний центр дитячої кардіології у Києві.

Сам центр мав запрацювати на повну потужність лише за кілька місяців. Янукович прогулювався напівпорожніми приміщеннями, де не було ні медобладнання, ні персоналу. Але за кілька годин після візиту до медцентру і слів Януковича про те, яка ця установа унікальна і передова, з'явилися укази про призначення директора цього центра Іллі Ємця керівником МОЗ.

Автор фото, unian

Підпис до фото,

Уряд Азарова зразка початку 2011 року. Ємець у другому ряді ліворуч

У 2010-му говорили, що призначення Ємця добивалась голова парламентського комітету з питань охорони здоров'я Тетяна Бахтєєва і тодішня секретар РНБО Раїса Богатирьова.

Проте вже за пів року його з цієї посади звільнили. Як тоді говорили, через те, що він не вибудував стосунки ні з парламентським комітетом, ні за Адміністрацією президента Януковича, ні з прем'єром Миколою Азаровим.

Янукович критикував його через відсутність реформ у медицині, а колеги - через зірковість.

Після відставки з МОЗ Ємець повернувся до медичного центру дитячої кардіології та кардіохірургії.

Отримував ордени і державні нагороди і за президента Віктора Януковича, і за Петра Порошенка.

Ілля Ємець є членом Європейської асоціації кардіоторакальної хірургії (EACTS) та Європейської асоціації дитячих кардіохірургів (ECHSA).

Заснував благодійний фонд "Дитяче серце", який допомагає дітям з вродженими вадами серця в Україні.

У 2019 році відомий хірург Ілля Ємець задекларував кілька земельних ділянок у Києві і Ялті, житлові будинки у Києві і в Ялті, квартири, годинник Patek Philippe, Porsche Macan, зарплату у 590 тис. гривень, дивіденди від Клініки нових технологій.

На банківських рахунках у нового міністра понад 90 тисяч гривень, готівкою понад мільйон гривень і майже сто тисяч євро.

Що говорять про Ємця

"В МОЗ сьогодні потрібен суперменеджер, антикризовий фахівець, який в першу секунду призначення підхопить роботу і буде, пробачте, фігачити", - критикує призначення Іллі Ємця у МОЗ Ольга Стефанишина, депутатка партії "Голос" і член парламентського комітету з питань охорони здоров'я.

Автор фото, unian

За її словами, люди, які працювали з Ємцем 10 років тому у МОЗ, говорять майже одне і те саме: "Він любить свою лікарську справу і не хоче занурюватися в системні речі. За першої ліпшої нагоди тікав в операційну. А тим часом все в міністерстві відбувалося за його спиною".

"Схоже, реформа у нас таки скасовується, а реформатори закінчились", - бідкається ще одна депутатка "Голосу" Олександра Устінова.

"У мене є здивування, навіщо йому це потрібно? Він - прекрасний лікар, професіонал, врятував багато життів", - здивувалась призначенню пана Ємця Тетяна Бахтєєва.

Ексочільниця парламентського комітету з питань охорони здоров'я часів Віктора Януковича пані Бахтєєва обережно оцінює можливості пана Ємця на посаді міністра: "Складно сказати, чи він зможе змінити ситуацію у системі охорони здоров'я".

Вона говорить, що все буде залежати від того, чи зможе він провести свою команду. Проте хвалить його професійні якості видатного хірурга.

Чи продовжить він медреформу?

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Чи буде продовжуватися медреформа за Іллі Ємця у тому вигляді, у якому її почала Уляна Супрун, питання відкрите.

Вже 1 квітня всі лікарні України мали перейти на нову схему фінансування, яка базується на оплаті наданих послуг пацієнтам.

Перед тим, як відправити уряд у відставку, депутати почули від президента Володимира Зеленського, важливий меседж - поспішати з медреформою до 1 квітня не варто.

Президент розкритикував попередницю пана Ємця Зоряну Скалецьку, заявивши, що багато хто до нововведень не готовий: люди бояться закриття лікарень, лікарні бояться звільнень.

"Є великі питання до кадрів, а отже і головне питання: а куди ми поспішаємо, куди ми летимо. Чи не здається нам, що з таким підходом реформа летить у стіну?", - запитав Володимир Зеленський.

Голова держави заявив, що в першу чергу новий міністр має зараз зосередитися на проблемі коронавірусу.

Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!