Україна каже, що Іран не хоче говорити про компенсацію за збитий літак. Тегеран спростовує

  • Оксана Тороп
  • BBC News Україна
Літак МАУ

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Літак МАУ 8 січня збила іранська ракета. В результаті цього загинули 176 пасажирів і членів екіпажу, серед них - 11 українців.

Іранська сторона не йде на переговори з Україною про виплату компенсацій, заявили у Міністерстві закордонних справ. Там додали, що комунікація дуже непроста, багато заяв Тегерана українська сторона чує хіба зі ЗМІ.

8 січня в Ірані збили літак української авіакомпанії МАУ. Загинули 176 пасажирів і членів екіпажу, серед них - 11 українців.

Іранська сторона спочатку спростовувала інформацію про ракетний удар, а вже за кілька днів таки визнала, що літак збили.

Минуло пів року і поки що не чути про суттєве просування розслідування, "чорні скриньки" лише планують передати Франції в кінці липня, а переговори про виплату компенсації родичам загиблих та українській авіакомпанії навіть не почалися.

В українському МЗС кажуть: роблять все, аби процес пришвидшити, вся проблема - в позиції іранської сторони.

Заступник міністра закордонних справ Євген Єнін в інтерв'ю ВВС News Україна розповів, як просувається розслідування та коли родичі загиблих отримають компенсацію.

Згодом іранська сторона відреагувала на це інтерв'ю.

Що з "чорними скриньками"

Пан Єнін пояснив, що робота ведеться по кількох напрямках - дослідження "чорних скриньок", розслідування кримінальних справ та переговори на політичному рівні.

Автор фото, Facebook Євгена Єніна

Підпис до фото,

Євген Єнін каже, все залежить від політичної волі Ірану

"Як ми знаємо, іранська сторона висловила обіцянку 20 липня відправити "чорні скриньки" до Франції. Я вважаю, це був би хороший результат - з огляду на необхідність використання в цьому процесі найфаховіших спеціалістів та відповідного устаткування".

За його словами, Франція володіє передовими технологіями, а тому є всі підстави довіряти її висновкам. До того ж у вивченні "чорних скриньок" будуть брати участь українські фахівці.

"Наразі ми узгодили список з двох людей. Ці обмеження пов'язані з ситуацією через пандемію, з урахуванням цього французька сторона висунула доволі суворі умови і обмеження, які мають супроводжувати цей процес", - каже дипломат.

За його словами, вивчення скриньок триватиме кілька днів і якщо справді 20 липня їх доставлять до Франції, то до 25 липня вже можуть бути результати.

"Поки самописці зберігатимуть у належному стані, небезпеки втратити дані немає", - так експерт сайту Flightradar24 Ян Петченік відповів на питання Перської служби ВВС про те, чи може затримка з розшифровкою даних призвести до втрати інформації. Хоча, додав експерт, краще це зробити якомога швидше.

Ян Петченік також нагадав, що під загальною назвою "чорні скриньки" розуміють два різні бортові самописці. Один з них фіксує усі параметри польоту, інформацію за межами літака, - і усі ці дані записуються на бортовому накопичувачі.

Є також окремий мовний самописець, нагадує експерт, який фіксує усі голосові комунікації всередині та навколо кабіни пілотів. Записи розмов у кабіні пілотів при цьому зберігаються лише за останні дві години польоту.

Іран не готовий до переговорів

За словами Євгена Єніна з українського МЗС, Іран сьогодні не йде на переговори з Україною для вирішення питань компенсації. Хоча Тегеран раніше заявляв, що готовий виплатити компенсацію родинам загиблих.

У ЗМІ лунала інформація, що Тегеран готовий розпочати комунікацію, МЗС України одразу відправило ноту з пропозицією почати ці переговори, а у відповідь приходила відмова.

"Буквально сьогодні (розмова відбулася 7 липня - Ред.) ми отримали комунікацію з Тегерану про те, що іранська сторона не готова прийняти пропозицію Києва щодо переговорів".

Саме тому, за його словами, поки що рано говорити про якісь суми компенсації.

"Річ у тім, що визначення суми є результатом дуже комплексної експертизи, до уваги беруться абсолютно всі обставини справи", - каже він.

За словами заступника міністра, сьогодні все залежить від політичної волі іранської сторони.

"Ми над нею (над політичною волею - Ред.) працюємо і щиро сподіваємося, що іранська сторона все ж таки під впливом низки чинників зголоситься якомога швидше розпочати переговорний процес".

Автор фото, Getty Images

Чи піде Україна в суд ООН?

Нещодавно в ЗМІ лунала інформація, що суперечка з Іраном через збитий літак МАУ може завершитися позовом до Міжнародного суду ООН.

Євген Єнін каже: поки що цей варіант в МЗС не розглядають.

"Насамперед ми налаштовані на конструктивний і максимально швидкий переговорний процес з іранською стороною. Саме на це ми покладаємось на даному етапі і не більше", - пояснює він.

Київ закликає іранську сторону якомога швидше розпочати переговорний процес, а також провести прозоре і об'єктивне розслідування цієї трагедії.

"Ми, безумовно, будемо намагатися використати саме цей напрямок (дипломатичний - Ред.) по-максимуму, саме про це ми говорили з іншими постраждалими країнами".

"На сьогоднішній момент звернення до міжнародного суду ООН не розглядається. Є відповідний алгоритм і звернення до суду є крайнім засобом захисту наших інтересів. Я дуже хотів би вірити, що ми досягнемо результатів у позасудовому порядку з іранською стороною", - сказав дипломат.

Що каже Іран?

Після публікації BBC News Україна інтерв'ю пана Єніна офіційний Тегеран прокоментував звинувачення Києва, запевнивши, що ніколи не намагався уникнути перемовин.

А на всі ноти України відповідав належним чином офіційними нотами або під час перемовин з офіційними представниками Києва.

Відповідне звернення направило МЗС Ірану до посольства України в Ірані.

"Ісламська Республіка Іран ні приховує щось, ні шукає причини, щоб не співпрацювати з Україною", - йдеться в заяві, яку цитує агентство "Інтерфакс-Україна".

Тегеран заявив, що "готовий розпочати двосторонні переговори, починаючи з 20 липня" і тепер чекає бажаної дати від української сторони.

В Ірані також зазначили, що їхні звернення до української сторони "досі залишалися без відповіді".

Ви завжди можете отримувати найважливіші новини в месенджер. Достатньо лише підписатися на наш Telegram або Viber!