Україна каже, що Іран не хоче говорити про компенсацію за збитий літак. Тегеран спростовує

  • Оксана Тороп
  • BBC News Україна
Літак МАУ

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Літак МАУ 8 січня збила іранська ракета. В результаті цього загинули 176 пасажирів і членів екіпажу, серед них - 11 українців.

Іранська сторона не йде на переговори з Україною про виплату компенсацій, заявили у Міністерстві закордонних справ. Там додали, що комунікація дуже непроста, багато заяв Тегерана українська сторона чує хіба зі ЗМІ.

8 січня в Ірані збили літак української авіакомпанії МАУ. Загинули 176 пасажирів і членів екіпажу, серед них - 11 українців.

Іранська сторона спочатку спростовувала інформацію про ракетний удар, а вже за кілька днів таки визнала, що літак збили.

Минуло пів року і поки що не чути про суттєве просування розслідування, "чорні скриньки" лише планують передати Франції в кінці липня, а переговори про виплату компенсації родичам загиблих та українській авіакомпанії навіть не почалися.

В українському МЗС кажуть: роблять все, аби процес пришвидшити, вся проблема - в позиції іранської сторони.

Заступник міністра закордонних справ Євген Єнін в інтерв'ю ВВС News Україна розповів, як просувається розслідування та коли родичі загиблих отримають компенсацію.

Згодом іранська сторона відреагувала на це інтерв'ю.

Що з "чорними скриньками"

Пан Єнін пояснив, що робота ведеться по кількох напрямках - дослідження "чорних скриньок", розслідування кримінальних справ та переговори на політичному рівні.

Автор фото, Facebook Євгена Єніна

Підпис до фото,

Євген Єнін каже, все залежить від політичної волі Ірану

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

"Як ми знаємо, іранська сторона висловила обіцянку 20 липня відправити "чорні скриньки" до Франції. Я вважаю, це був би хороший результат - з огляду на необхідність використання в цьому процесі найфаховіших спеціалістів та відповідного устаткування".

За його словами, Франція володіє передовими технологіями, а тому є всі підстави довіряти її висновкам. До того ж у вивченні "чорних скриньок" будуть брати участь українські фахівці.

"Наразі ми узгодили список з двох людей. Ці обмеження пов'язані з ситуацією через пандемію, з урахуванням цього французька сторона висунула доволі суворі умови і обмеження, які мають супроводжувати цей процес", - каже дипломат.

За його словами, вивчення скриньок триватиме кілька днів і якщо справді 20 липня їх доставлять до Франції, то до 25 липня вже можуть бути результати.

"Поки самописці зберігатимуть у належному стані, небезпеки втратити дані немає", - так експерт сайту Flightradar24 Ян Петченік відповів на питання Перської служби ВВС про те, чи може затримка з розшифровкою даних призвести до втрати інформації. Хоча, додав експерт, краще це зробити якомога швидше.

Ян Петченік також нагадав, що під загальною назвою "чорні скриньки" розуміють два різні бортові самописці. Один з них фіксує усі параметри польоту, інформацію за межами літака, - і усі ці дані записуються на бортовому накопичувачі.

Є також окремий мовний самописець, нагадує експерт, який фіксує усі голосові комунікації всередині та навколо кабіни пілотів. Записи розмов у кабіні пілотів при цьому зберігаються лише за останні дві години польоту.

Іран не готовий до переговорів

За словами Євгена Єніна з українського МЗС, Іран сьогодні не йде на переговори з Україною для вирішення питань компенсації. Хоча Тегеран раніше заявляв, що готовий виплатити компенсацію родинам загиблих.

У ЗМІ лунала інформація, що Тегеран готовий розпочати комунікацію, МЗС України одразу відправило ноту з пропозицією почати ці переговори, а у відповідь приходила відмова.

"Буквально сьогодні (розмова відбулася 7 липня - Ред.) ми отримали комунікацію з Тегерану про те, що іранська сторона не готова прийняти пропозицію Києва щодо переговорів".

Саме тому, за його словами, поки що рано говорити про якісь суми компенсації.

"Річ у тім, що визначення суми є результатом дуже комплексної експертизи, до уваги беруться абсолютно всі обставини справи", - каже він.

За словами заступника міністра, сьогодні все залежить від політичної волі іранської сторони.

"Ми над нею (над політичною волею - Ред.) працюємо і щиро сподіваємося, що іранська сторона все ж таки під впливом низки чинників зголоситься якомога швидше розпочати переговорний процес".

Автор фото, Getty Images

Чи піде Україна в суд ООН?

Нещодавно в ЗМІ лунала інформація, що суперечка з Іраном через збитий літак МАУ може завершитися позовом до Міжнародного суду ООН.

Євген Єнін каже: поки що цей варіант в МЗС не розглядають.

"Насамперед ми налаштовані на конструктивний і максимально швидкий переговорний процес з іранською стороною. Саме на це ми покладаємось на даному етапі і не більше", - пояснює він.

Київ закликає іранську сторону якомога швидше розпочати переговорний процес, а також провести прозоре і об'єктивне розслідування цієї трагедії.

"Ми, безумовно, будемо намагатися використати саме цей напрямок (дипломатичний - Ред.) по-максимуму, саме про це ми говорили з іншими постраждалими країнами".

"На сьогоднішній момент звернення до міжнародного суду ООН не розглядається. Є відповідний алгоритм і звернення до суду є крайнім засобом захисту наших інтересів. Я дуже хотів би вірити, що ми досягнемо результатів у позасудовому порядку з іранською стороною", - сказав дипломат.

Що каже Іран?

Після публікації BBC News Україна інтерв'ю пана Єніна офіційний Тегеран прокоментував звинувачення Києва, запевнивши, що ніколи не намагався уникнути перемовин.

А на всі ноти України відповідав належним чином офіційними нотами або під час перемовин з офіційними представниками Києва.

Відповідне звернення направило МЗС Ірану до посольства України в Ірані.

"Ісламська Республіка Іран ні приховує щось, ні шукає причини, щоб не співпрацювати з Україною", - йдеться в заяві, яку цитує агентство "Інтерфакс-Україна".

Тегеран заявив, що "готовий розпочати двосторонні переговори, починаючи з 20 липня" і тепер чекає бажаної дати від української сторони.

В Ірані також зазначили, що їхні звернення до української сторони "досі залишалися без відповіді".

Ви завжди можете отримувати найважливіші новини в месенджер. Достатньо лише підписатися на наш Telegram або Viber!