Чи зникають антитіла до Covid-19 і що таке тренований імунітет? Нові дані про коронавірус

  • Микола Воронін
  • Кореспондент з питань науки
Антитіла (Y-подібної форми) атакують коронавірус (комп'ютерна модель)

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Антитіла (Y-подібної форми) атакують коронавірус (комп'ютерна модель)

Коли на початку року з'ясувалося, що збудником загадкової хвороби в Китаї є новий коронавірус, тривога вчених щодо епідемії мало не змінилася відчаєм. Зазвичай представники цієї родини вірусів не формують сильний імунітет: вже за пів року-рік після одужання таку ж інфекцію легко можна підчепити вдруге.

Однак чим більше ми дізнаємося про новий вірус, тим більше переконуємося в тому, що Sars-Cov-2 дуже відрізняється від своїх попередників. А значить, є надія, що імунний захист у пацієнтів, що одужали, триватиме довше - можливо, навіть довічно.

Втім, поки це лише припущення. Ключові запитання, від яких залежить стратегія боротьби з епідемією, як і раніше, залишаються без відповідей.

ВВС розповідає, що вчені дізналися про імунітет до Covid-19 за пів року, що минули від початку пандемії, і чому більшість дослідників вірусу і розробників вакцин до нього налаштовані доволі оптимістично.

Що таке імунітет?

Імунітет - це здатність організму чинити опір інфекції, тобто захищати від тієї чи іншої хвороби, знешкоджуючи її збудника (вірус, бактерію або грибок).

Імунітет може бути вроджений (він дозволяє нам боротися з хворобами загалом) і набутий, тобто формується вже після народження - внаслідок зустрічі з конкретною інфекцією (і захищає лише від неї).

Вперше зустрівшись зі збудником будь-якої хвороби, наш організм формує стратегію боротьби з нею - і під час наступної зустрічі відразу чинить ефективний опір. Фактично це означає, що наше тіло може запам'ятати і за якийсь час впізнати перенесені хвороби.

Нерідко імунна пам'ять - так називають цей феномен вчені - зберігає спогади про події, які давно стерлися з пам'яті звичайної.

Скажімо, самі ви навряд чи пам'ятаєте, як у ранньому дитинстві хворіли на вітрянку чи робили щеплення БЦЖ, а ось ваш імунітет про це пам'ятає - і не дає захворіти вдруге, знешкоджуючи частки вірусу вітряної віспи (або палички Коха), що потрапили у ваш організм.

Скільки "живе" імунітет?

Тривалість імунної пам'яті залежить від захворювання. Вітряна віспа, свинка або кір найчастіше залишають після себе довічний імунітет - але це радше виняток, ніж правило.

Щеплення, що захищають від гепатиту А чи жовтої лихоманки, рекомендують повторювати кожні 10 років.

Всупереч поширеній думці, сезонний грип також формує у пацієнта стійкий імунітет - щоправда, лише до того різновиду (штаму) вірусу, яким той перехворів.

Грип швидко мутує, тому вже за кілька місяців людина може заразитися знову. Однак цього разу хвороба часто перебігає в легкій формі, оскільки частковий захист пацієнту забезпечують антитіла до попередньої інфекції.

Що таке антитіла і як вони працюють?

Ключ до будь-якої нової інфекції організм підбирає шляхом проб і помилок.

Уявіть, що кожна вірусна частка - це кинджал з лезом химерної форми, а ваше тіло - завод з виробництва піхов. Кожен конвеєр на цьому заводі виробляє футляри однакової форми, але разом вони забезпечують майже нескінченну різноманітність розмірів і конфігурацій.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Тестування людей на антитіла - важлива частина боротьби з пандемією

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Щойно якийсь із футлярів підійшов кинджалу за формою і лезо вдалося заховати, усі вільні конвеєри заводу відразу ж починають у промислових масштабах штампувати піхви такої ж форми - і рано чи пізно усі кинджали вдається знешкодити.

У цьому випадку кожен конвеєр - це специфічна клітина крові (так званий В-лімфоцит), а піхви - вироблені цією клітиною білкові молекули (антитіла). Коли одна з молекул підходить за формою до "леза" (шипа на поверхні коронавірусу), вона накриває його собою, змінюючи його форму, - і не дає вірусу потрапити у клітину.

Але за межами клітини вірус не може розмножуватися: щоб штампувати власні копії, йому потрібні її будматеріали. Тому збільшення кількості вірусних частинок сповільнюється.

Водночас організм отримує сигнал, що якесь з антитіл зуміло знешкодити загарбника, і запускає молекули аналогічної форми "у масове виробництво". Коли шипи на всіх вірусних частках вдається заблокувати, людина одужує.

Автор фото, CHRISTOPH BURGSTEDT/SCIENCE PHOTO LIBRARY

Підпис до фото,

Атака антитіл на вірус на мікроскопічному рівні виглядає приблизно так

Чи будуть антитіла всіх хворих однаковими?

Зовсім не обов'язково, адже один і той самий кинджал можна вкласти у різні піхви.

Скажімо, футляр не може бути значно коротшим за лезо або мати надто вузький отвір. Але при цьому піхви цілком можуть бути трохи довшими, а отвір - трохи ширший за лезо.

У крові хворих на Covid-19 вчені знайшли понад 250 видів антитіл, які організм виробив, щоб зупинити зараження. 28 з них боролися з хворобою (тобто знешкоджували вірус) найбільш ефективно.

Що відбувається після одужання?

Незатребувані футляри "йдуть на склад": антитіла залишаються в крові й продовжують патрулювати організм на випадок повторного зараження. Саме тому їх можна знайти у пацієнтів, що одужали, через тижні, місяці і навіть роки.

Частина B-лімфоцитів перетворюється на так звані клітини пам'яті. Під час повторної зустрічі з інфекцією вони активізуються і знову запускають вже налагоджений конвеєр, забезпечуючи швидку імунну відповідь.

Однак це не означає, що така людина захищена від повторного зараження. Сила імунної відповіді залежить від багатьох факторів, найперше - від важкості перенесеної хвороби та часу, що минув від моменту одужання.

Зазвичай, чим важче протікає захворювання, тим сильнішим буде захист від повторної інфекції. А чим більше часу минуло після одужання, тим менш ефективною буде імунна відповідь.

Чи правда, що імунітет до вірусу може бути у людей, які не хворіли на Covid-19?

Теоретично, так. Антитіла до коронавірусу (як і до інших захворювань) можуть бути різної форми. Деякі з них можуть виявитися ефективними у боротьбі не з однією, а з кількома інфекціями.

Скажімо, в зразках крові, які взяли у здорових людей задовго до початку епідемії (2015-2018 рр.), виявили антитіла, здатні ефективно нейтралізувати новий коронавірус Sars-Cov-2. Хоч призначалися вони для захисту від якоїсь іншої хвороби.

Наявність таких антитіл зовсім не означає, що люди мають ефективний імунний захист. Однак це підвищує ймовірність того, що зараження Covid-19 у таких людей перебігатиме у легшій формі.

Втім, можливе і зворотне. Річ у тім, що сам по собі новий вірус не надто небезпечний для організму - основні проблеми для здоров'я пацієнтів створює їхня власна імунна система.

Найнебезпечніші симптоми у важко хворих пацієнтів починають проявлятися саме після появи антитіл до Covid-19. І цілком можливо, що наявність в крові людини подібних антитіл до перенесених раніше захворювань може лише активізувати зараження, посиливши агресивну імунну реакцію (так званий цитокіновий шторм) і ускладнивши перебіг хвороби.

Імунітет від коронавірусу забезпечують лише антитіла?

Проста відповідь - ні. Крім антитіл, у боротьбі з інфекцією беруть участь й інші агенти, зокрема так звані Т-клітини (або Т-лімфоцити), які також беруть участь у формуванні імунної пам'яті.

Крім того, як свідчать останні дослідження, Т-клітини відіграють ніяк не меншу, а може, й більшу роль в імунному захисті від Covid-19, ніж антитіла до коронавірусу, оскільки термін життя Т-лімфоцитів значно довший.

Як і у випадку з антитілами, що можуть давати частковий захист від нового вірусу, попри те що залишилися в організмі після боротьби з іншою інфекцією, Т-клітини можуть мати аналогічні властивості й доволі ефективно знешкоджувати збудника Covid-19 навіть у людей, що не зустрічалися з ним.

Це може бути одним з пояснень того, чому деякі пацієнти хворіють у дуже важкій формі, тоді як у інших Covid-19 може взагалі не викликати жодних симптомів: деякі з нас можуть бути частково захищені завдяки імунітету, що залишився після перенесених раніше захворювань.

Річ у тім, що звичайну застуду викликають чотири різних віруси однієї родини (coronaviridae). Тому в організмі багатьох людей, що перехворіли в останні кілька років на застуду, найімовірніше є або антитіла до якогось з цих коронавірусів, або Т-клітини, які пам'ятають про попередню інфекцію.

Це явище називають перехресним імунітетом і, за деякими даними, такі неспецифічні Т-клітини є майже у кожного третього. А разом з "перехресними" антитілами частковий захист від Covid-19 можуть мати близько половини населення планети.

Що таке "тренований імунітет"?

Крім Т-лімфоцитів і антитіл, є ще один захисний механізм, про який в останні роки все частіше говорять вчені, - так званий тренований вроджений імунітет.

Спадковий імунітет не є специфічним, тобто він не спрямований проти якоїсь конкретної інфекції. Однак все більше досліджень вказують на те, що він також має здатність запам'ятовувати перенесені хвороби - нехай і не так надовго.

Макрофаги, моноцити і природні кілери більш ефективно нейтралізують віруси та бактерії, з якими вони вже зустрічалися раніше, і навіть можуть захищати від інших, абсолютно нових для організму патогенів.

Зокрема, за даними деяких досліджень, щеплення від туберкульозу (БЦЖ) може частково захистити організм від жовтої лихоманки і деяких інших вірусів.

Люди з тренованим імунітетом менш схильні до інфекції, хворіють у легкій формі й одужують швидше.

Тож чи можна заразитися Covid-19 повторно?

Дослідження показують, що після одужання від Covid-19 в крові більшості пацієнтів є специфічні антитіла - навіть у тих, хто перехворів безсимптомно.

Як і у випадку багатьох інших вірусних захворювань, їхня концентрація вища у тих, хто перехворів на вірус у важкій формі, але вона зменшується приблизно вдвічі вже за три місяці, а іноді й за кілька тижнів.

Оскільки Sars-Cov-2 вперше зафіксували лише сім місяців тому, вчені поки утримуються від прогнозів про те, як довго тримається набутий імунітет і чи можливе повторне зараження в принципі. Однак деякі висновки можна зробити на підставі його попередників і близьких родичів - вірусів SARS (атипова пневмонія) і MERS (близькосхідний респіраторний синдром).

У крові пацієнтів, які перехворіли на SARS у 2002-2003 роках, специфічні антитіла до вірусу зберігалися в середньому протягом двох років (якщо бути зовсім точним, то від року до трьох). Хоча у людей, які перенесли пневмонію в особливо важкій формі, їх знаходили навіть 12 років по тому.

Пацієнти, які перехворіли на близькосхідний респіраторний синдром (від нього помирав в середньому кожен третій інфікований), зберігали специфічні антитіла до вірусу MERS щонайменше 34 місяці.

І хоч поки вчені не знають, як довго триватиме імунний захист від Covid-19 і наскільки ефективним він виявиться, сам цей факт уже навіює оптимізм.

Чим довше вони не матимуть відповіді на це запитання, тим імовірніший те, що повторне зараження неможливе.

Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!