Що таке телеграм-канал NEXTA і як він з'явився

  • Діана Куришко
  • BBC News Україна
Підпис до фото,

Фото протестів з Telegram NEXTA Live

У той час, коли у Мінську тисячі людей вийшли на протести і пролилася перша кров, головний телеканал країни "Беларусь 1" показував детектив.

"Сидимо як у бункері" - так описували ситуацію білоруси, коли інтернет заблокували, а телебачення про протести мовчало.

Більшість інформаційних сайтів у країні працювала з перебоями або взагалі лежали, про спроби блокування повідомляв Twitter, не працював Facebook.

Якимось дивом тримався Telegram, засновник якого Павло Дуров розповідав, що у компанії застосували інструменти проти цензури.

На цьому фоні важливим джерелом оперативної інформації про події в країні став Telegram-канал NEXTA.

Автозак, який в'їжджає у натовп, ОМОН, який лупцює і скручує людей на вулицях, обстріли, коктейлі Молотова - під час протестів NEXTA постив сотні повідомлень.

Цей Телеграм-канал публікував анонімні фото і відео користувачів з усієї Білорусі. А також поширював головні новини основних білоруських ЗМІ, сайти яких могли бути заблоковані. Таким чином майже мільйонна аудиторія каналу мала доступ до новин.

У якийсь момент у NEXTA почали координувати протести.

Розповідаємо, що ж таке NEXTA і як з'явився цей проєкт.

Підпис до фото,

За відсутності лідерів опозиції роль координатора протетсів у Білорусі неочікувано взяв на себе Telegram-канал NEXTA

Як зробили NEXTA?

ЗМІ, у якого немає власного сайту, немає штату працівників, а є Youtube і телеграм-канали з аудиторію у понад 1,5 млн підписників станом на серпень 2020 року.

NEXTA вимовляється як "нехта" з наголосом на перший склад. З білоруської це перекладається як "хтось".

Заснований п'ять років тому 17-річним школярем, NEXTA був просто каналом у Youtube, музичним проєктом Степана Путили, відомого вже зараз під ім'ям Степан NEXTA і Степан Свєтлов.

Першим відео на цьому каналі була перероблена пісня "Выбора нет", саркастичний кавер на музику групи "Сплін", у якому співали, як у Білорусі "все 20 лет выбора нет, есть только лысая резина". Присвятили її президентським перегонам у Білорусі 2015 року і відсутності на них будь-якого вибору для громадян.

Пропустити YouTube допис, 1
Підпис до відео, Увага: інші сайти можуть містити рекламу

Кінець YouTube допису, 1

"Акумулювати весь треш"

Згодом у Youtube NEXTA, крім музики, почали з'являтися розслідування про корупцію у Білорусі, розкрадання і п'яних чиновників за кермом.

"Чесні публікації про білоруські реалії, інформація про життя чиновників і про те, що намагаються приховати", - розповідали про себе автори каналу.

"З'явилося бажання акумулювати весь треш, який є в лукашенківській Білорусі", - гооворив про свій проєкт пан Путило в інтерв'ю виданню Charter97.org

Він навчався у Польщі, а в Білорусі його звинуватили в образі президента Олександра Лукашенка за слова "Лукашерлок" в одному з відео.

У 2018 році з'явився Telegram NEXTA Live, а у 2019 році NEXTA опублікував документальний фільм "Лукашенко. Кримінальні матеріали", який вийшов у тренди білоруського Youtube, отримавши майже 3 млн переглядів.

Пропустити YouTube допис, 2
Підпис до відео, Увага: інші сайти можуть містити рекламу

Кінець YouTube допису, 2

"У фільмі детально розповідається про те, як Лукашенко вкрав у нас країну, мрії, свободу, майбутнє і 25 років життя", - говорив Степан Путило.

Державна експертна комісія назвала фільм екстремістським.

За два роки Telegram-канал NEXTA отримав 200 тисяч підписників. А після виборів і протестів 2020 року - понад мільйон.

NEXTA зараз

Автори проєкту називають NEXTA "децентралізованим медіа ХХІ століття" і кажуть: "Кому в 2020-му році потрібен сайт, який будь-який чиновник з Міністерства інформації може заблокувати одним клацанням миші".

В основному канал використовує user generated content - матеріали, які анонімно присилають користувачі з усієї Білорусі.

"Telegram - це анонімний майданчик, це безпечна передача інформації і "NEXTA" - це тисячі білорусів, які діляться якоюсь інформацією, які надсилають її нам і, таким чином, розповідають її на всю країну. Вони розповідають ті історії, які повинні бути почуті, які ніколи не прозвучать на білоруському телебаченні або в офіційних білоруських медіа", - розповідав про концепцію проєкту його головний редактор Роман Протасевич в інтерв'ю Euronews.

Протасевич працює у проєкті з лютого 2020 року. Він також, як і Степан Путило, живе у Польщі, де попросив політичного притулку. У NEXTA Live Протасевич займається обробкою інформації від підписників і фактчекінгом.

NEXTA на чолі опозиції?

У ніч виборів аудиторія каналу NEXTA Live зростала по 100 тисяч підписників за кілька годин.

Після двох ночей протестів у Telegram-каналу було вже 1,1 млн підписників.

Зняті таємно кадри масових затримань і розгонів мітингів, розпилення сльозогінного газу, використання гумових куль отримували по 500 тисяч. переглядів у Telegram.

Підпис до фото,

Шокуючі кадри пораненого під час протетсів у понеділок першими опубілкувала NEXTA

Фото і відео з каналу розповсюджували і звичайні користувачі, соцмережі і ЗМІ з усього світу. NEXTA Live дозволив вільне використання свого контенту.

"Telegram хороший тим, що це єдина платформа, яка працювала хоч якось. Повільно, не завантажувалися мультимедійні дані, але вона хоч якось працювала. Більшість людей в Білорусі бачили тільки текстовий варіант, але вони хоча б так отримували інформацію про те, що відбувається (протести. - Ред.)", - говорить Протасевич, головний редактор проєкту.

Він каже, що хоча канал в основному використовує надіслану користувачами інформацію, вона проходить ретельну перевірку.

Під час протестів NEXTA вийшов за рамки роботи медіа. Враховуючи те, що представники опозиції, штабу Світлани Тихановської, не були присутні на протестах, а сама вона опинилася за кордоном, канал NEXTA став своєрідним координатором акцій.

Крім фото і відео про оперативну ситуацію, на каналі з'являлися заклики про допомогу, карти розміщення міліції, адреси, де можна сховатися, коди до під'їздів, контакти адвокатів і правозахисників.

Пропустити YouTube допис, 3
Підпис до відео, Увага: інші сайти можуть містити рекламу

Кінець YouTube допису, 3

Крім того, NEXTA радив підписникам, як обійти блокування інтернету, як використовувати проксі, VPN, Tor.

"Ми намагалися максимально робити все для того, щоб у кожного білоруса був безумовний доступ до інформації", - розповідав пан Протасевич.

Він каже, що у певній мірі NEXTA зараз можна назвати рупором опозиції.

У вівторок ввечері, перед третьою ніччю протестів у NEXTA опублікували зверенння до військових білорусів із закликом переходити на сторону протестувальників, а ще стратегію демонстрантів з детальною інструкцію про те, як діяти на вулицях.

Але опозиційні білоруські ЗМІ з певним застереженнями ставляться до такого виду подачі інформації, до повідомлень, які важко перевірити. Журналістка відомого опозиційного в Білорусі ЗМІ Tut.by Анна Калтигіна вважає, що NEXTA девальвує роботу ЗМІ, публікуючи неперевірену інформацію і роблячи революції в Telegram-каналі. "Працюючи в Польщі, важко проводити фактчекінг повідомлень, які приходять з Білорусі",- розповіла вона в інтерв'ю Ехо Москви.

Хто фінансує?

У Telegram NEXTA немає реклами. Наразі відомі ім'я лише двох людей, які працюють над проєктом - Степан Путило і Роман Протасевич.

Про джерела фінансування пан Путило раніше розповідав, що гроші жертвують небайдужі люди, а ще у нього була стипендія, коли він навчався в університеті.

Представники NEXTA дають суперечливу інформацію про фінансування проєкту.

В інтерв'ю ВВС Роман Протасевич заявив, що NEXTA "ніколи не отримував ні грантів, ні будь-якої допомоги від третіх осіб", а існують вони за рахунок реклами. Щодо того, що у їхньому каналі не було видно рекламних постів, пан Протасевич зазначив, що "рекламний пост зберігається 24 години, 48 годин або 72 години, а потім віддаляється".

Нещодавно на білоруському сайті петицій "Удобный город" з'явилася вимога виділити державні гроші на підтримку NEXTA, бо для інформування громадськості цей "канал приносить в рази більше користі", ніж державне телебачення.

Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!