Білоруські айтішники тікають до України

Godel Technologies

Автор фото, facebook.com/godeltech

Підпис до фото,

Компанія Godel Technologies повідомила, що вже перевезла частину співробітників до України

У зв'язку з жорстоким розгоном протестів у Білорусі після президентських виборів деякі великі IT-компанії вивозять, а деякі планують вивезти з країни частину співробітників.

Україну називають однією з країн, куди переїздять білоруські айтішники.

Під час протестів затримали десятки айтішників, 57-х вже звільнили, 22 все ще залишаються в ув'язненні, повідомляє галузевий портал dev.by

"Київ, Пітер, Нікосія"

13 серпня, коли в мінському офісі російської компанії "Яндекс" з'явилися силовики, компанія Wargaming - розробник всесвітньо відомої комп'ютерної гри World of Tanks - попросила людей залишити офіс і працювати з дому. Про це повідомив галузевий портал dev.by.

Правда, згодом пресслужба Wargaming повідомила, що вони і так працювали з дому у зв'язку з коронавірусом.

Потім на порталі App2Top.ru з'явився скріншот листа засновника Wargaming Віктора Кислого, який опублікували у закритій групі Facebook.

У ньому йшлося про те, що компанія розробляє "план можливої релокації частини співробітників і членів їхніх сімей в інші країни у разі форс-мажорних обставин".

У листі йдеться, що компанія з розумінням ставиться до позиції кожного.

"Ми працюємо над варіантами віддаленої роботи за бажанням: Київ, Пітер, Нікосія та інші варіанти", - писав Віктор Кислий.

Представник Wargaming Олександра Явід переслала ВВС цей лист. Від додаткових коментарів пресслужба відмовилася.

Автор фото, EPA

Виїхали до України

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Водночас інша велика ІТ-компанія Godel Technologies 22 серпня повідомила, що вже перевезла частину людей до України.

Таке рішення прийняли у зв'язку з ситуацією в Білорусі, зокрема у зв'язку з відключенням інтернету.

Під час протестів у Білорусі були великі перебої з інтернетом. Зв'язок був майже відсутнім протягом декількох днів. Для IT-компаній це загрожує великими збитками.

Про переїзд замислюються й інші. Наприклад, альянс компаній IBA Group розглядає можливість переведення частини спеціалістів в Чехію, Болгарію або Україну, де є офіси.

"Є варіанти і щодо інших країнах. В першу чергу ми хочемо зберегти наших співробітників, а також збільшити присутність на ринках поза межами Республіки Білорусь", - повідомила ВВС начальник відділу розвитку персоналу Тамара Бутова.

Одна з найвідоміших IT-компаній з білоруським корінням - EPAM Systems - поки не повідомляла про можливе переведення з Мінська, де у EPAM є найбільший центр розробки.

Засновник EPAM Аркадій Добкін заявив, що компанія буде допомагати тим, чиїх рідних несправедливо затримали.

Автор фото, EPA

EPAM також виділила кошти на допомогу постраждалим під час акцій протесту. Їм запропонували пройти безкоштовне навчання на IT-спеціальності.

Країну можуть залишити й іноземні інвестори. Так, японська компанія Rakuten, якій належить месенджер Viber, може зупинити інвестиції у Білорусь, сказав 21 серпня гендиректор Rakuten Viber Джамел Агауа російському журналу Forbes.

Агауа в інтерв'ю кілька разів повторив, що компанія не висловлюється з приводу політичних питань, але виступає "проти жорстокості і проти страху".

"Можливо, якщо ситуація не покращиться, ми не будемо більше інвестувати у Білорусь", - сказав він.

Він висловив сподівання, що Білорусь повернеться до більш спокійних часів без насильства і страху.

"Якщо ми цього не побачимо, нам доведеться прийняти рішення, і ми запропонуємо нашим співробітникам в Білорусі переїхати в один з наших офісів до Росії, України чи Західної Європи", - повідомив глава компанії.

"Стартапи не народжуються в атмосфері страху"

З 2005 року білоруська влада розвиває Парк високих технологій (ПВТ), який для країни став не тільки іміджевим проєктом, але і постачальником валютної виручки.

За підсумками 2018 року експорт ПВТ виріс на 38% до 1,4 млрд доларів, а у 2019 році експорт склав вже 2 млрд доларів, говорив в січні 2020 року Сергій Румас, який займав тоді пост прем'єра країни.

Румас називав ПВТ найбільш швидкозростаючим сектором економіки і національним пріоритетом. У березні 2018 року влада країни звільнила резидентів ПВТ від більшості податків, включаючи податок на прибуток, до 2049 року.

Після виборів президента і жорстоких розгонів протестів резиденти ПВТ закликали зупинити насильство і провести нові прозорі вибори президента.

Відкритий лист, який підписали близько 4 тис. людей, опублікував галузевий портал dev.by

"Ми не експерти в політиці, але ми експерти в технологічному бізнесі. У країні формуються умови, в яких технологічний бізнес не зможе функціонувати. Стартапи не народжуються в атмосфері страху і насильства. Стартапи народжуються в атмосфері свободи і відкритості", - йдеться у зверненні.

Відкрите звернення до Лукашенка і адміністрації ПВТ опублікувала також Міжнародна асоціація розробників ігор. У листі йдеться, що якщо влада не зупинить насильство і тиск на мирних громадян, асоціація буде змушена рекомендувати бізнесу уникати співпраці з Білоруссю.

Влада не коментувала звернення бізнесу. Президент Олександр Лукашенко не раз заявляв, що вважає протести проплаченими.

До березня 2017 року ПВТ очолював Валерій Цепкало. Він збирався балотуватися в президенти в цьому році. Його не зареєстрували. Він виїхав з країни. Його оголосили у розшук.

Російський інтернет-гігант "Яндекс" вже вивіз частину людей з Білорусі, повідомило у вівторок видання The Bell з посиланням на свої джерела. Це сталося після обшуків силовиків, які пройшли в компанії 13 серпня.

Акції протестів у Білорусі тривають вже понад два тижні. Протестувальники висловлюють незгоду з результатами президентських виборів, на яких офіційно президентом оголосили Олександра Лукашенка.

У перші дні влада жорстоко придушувала протести. Затримали близько 7 тисяч людей, сотні отримали поранення.

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!