Що про отруєння Навального кажуть розробники "Новачка"

  • Анастасія Голубєва, Андрій Сошніков, Ольга Шаміна
  • Російська служба BBC
Навальний

Автор фото, Getty Images

У середу німецька влада оголосила, що в місцевих вчених є безсумнівні докази наявності в аналізах Олексія Навального, який вже майже два тижні перебуває в комі, нервово-паралітичної речовини "Новачок".

Російські лікарі, які лікували його до відправки в Німеччину, наполягають, що слідів отруєння в аналізах Навального, які брали в Росії, виявлено не було. Російські правоохоронці вже звернулися до німецької сторони, аби ті надали їм результати аналізів, взятих в опозиціонера в Берліні.

Розробники "Новачка" у розмові з BBC розійшлися в думках щодо заяви німецької влади про отруєння Навального цією отрутою.

"Якщо його випустили з Росії, значить нічого не знайшли"

Доктор хімічних наук, професор Леонід Рінк входив у гупу розробників отруйних речовин родини "Новачок". Він вважає заяву уряду ФРН "маячнею".

Вчений сумнівається у висновках німецької сторони, оскільки російські медики й лабораторії не виявили слідів отрути. Професор твердить, що "Новачок" - це багатокомпонентна система, і що-небудь з цієї системи "звісно ж, знайшли б у нас тут".

"Але якщо його випустили туди, значить нічого такого не знайшли. А виникнути сліди отруєння можуть, якщо хтось із розумних людей туди щось засуне. Тоді виникне різниця в аналізах - що було до цього і після цього. І порівняння аналізів одразу покаже, на якій стадії що виникло", - вважає Рінк.

За його словами, якби йшлося про речовину групи "Новачок", то отруївся б не один Навальний, а весь літак разом із ним. "Звісно, це була не бойова речовина і не отрута такого типу. Інакше це все давно знайшли б у Росії - і людина стояла б живою і здоровою. Якби був "Новачок", він давно був прикопаний", - каже Рінк.

"Сліди лишаються"

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Іншої думки дотримується вчений-хімік Володимир Углєв, ще один із розробників "Новачка". За його словами, є декілька видів "Новачка".

"234-й, який отруїли Скрипаля, - рідкий, - каже Углєв. - В разі його використання можуть постраждати випадкові люди. Є 242-й, твердий. Він наноситься на готові вражаючі елементи та діє внутрішньом'язово. Через органи дихання і через шкіру він не "лізе", тому що він твердий. Моє останнє ураження було саме ним: діє блискавично, я одразу руку в соляну кислоту всунув, рука "відпотівала" після цього кілька років, весь час була вологою. 242-й "Новачок" використовується для терористичного, індивідуального отруєння".

Углєв припустив, що якщо Навального дійсно отруїли "Новачком", то його організатори помилково вважали, що його неможливо знайти.

"Новачок можна виявити навіть в організмі померлих, оскільки він намертво сідає на всі види холінестераз, а наявність зв'язку фтор-фосфор при аналізі підтвердить використання як отруйної речовини "Новачок" або інші фосфорорганічні отруйні речовини зі зв'язком фтор-фосфор, а саме зарін, зоман".

"Новачок" існує в різних версіях і варіантах"

Фахівець в галузі хімічної зброї Віл Мірзоянов своєю чергою пояснив, що сучасні засоби дозволяють швидко виявити отруйну речовину.

"Так що тут запитань немає. Коли Скрипалів отруїли, там через пів години англійці розкодували й розшифрували, чим їх отруєно. У випадку Навального, навіть якщо речовина розклалася, то можна за продуктами розкладу зробити висновок. Сучасні аналітичні методи дуже потужні, нічого принципово нового тут немає. Можна будь-які отруйні речовини виявити й відновити їхню формулу".

На думку Мірзоянова, передусім лікарі, коли побачили перші симптоми, взяли аналізи на індикатори холінестерази. "Там специфічна реакція на пригнічення холінестерази, на органічні з'єднання. І вони ввели якісь сигнали пригнічення цієї холінестерази. Це перша ознака", - пояснює він.

"Крім того, в нього, були, мабуть, симптоми, оскільки лікар дав йому атропін. Атропін якраз проти дії фосфор-органічних зєднань. Це, звісно, не сильний антидот. Є більш сучасні - наприклад, афін. Але вже перший же лікар дійшов висновку, що отруїли фосфор-органічними речовинами", - каже Мірзоянов.

На його думку, у випадку з Навальним отрута, найімовірніше, потрапила в травний тракт, і "організм Навального був вже якби дегазатором, тобто ніяк не міг бути небезпечним і отруїти когось іще".

"У випадку зі Скрипалями, отрута потрапила на кури, на дверні ручки і далі вже чого б вони не торкалися - вони залишали цю отруту", - додає вчений.

"Новачок" існує в різних версіях і варіантах. Можна було б, мабуть, проковтнути, мабуть, сіль - отруту швидкого розчинення або рідину. Навіть малої кількості достатньо, щоб вбити людину. Це дуже маленька доза, і ця доза ніяк не може змінити смак чаю чи води, які навальний випив".

Хочете отримувати головні новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!