Андрій Пальчевський: "І коню зрозуміло, що я ніколи не був у спецслужбах"

  • Діана Куришко, Святослав Хоменко
  • ВВС
Пальчевський

Автор фото, ВВС

Бізнесмен і телеведучий Андрій Пальчевський вважає себе новим обличчям у політиці, хоча ще у 1995 році балотувався до Держдуми РФ.

Останнім часом на вулицях побільшало реклами його партії "Перемога Пальчевського", а в пресі - інтерв'ю, в яких Пальчевський критикує владу - і теперішню, і колишню.

За кілька днів Пальчевський найпевніше оголосить про свій новий похід у політику: його прізвище - серед фаворитів на виборах київського мера.

Саме тому ми і прийшли до нього на інтерв'ю.

Ця розмова виявилась непростою.

Пальчевський порівнює себе з актором, який міг би зіграти роль шпигуна, пропонує посперечатись на мерседес, що відтиснеться від підлоги 80 разів, і розповідає про те, що тримає в спальні "Кобзар" Шевченка.

Однак незручні питання виводять його з рівноваги. У такі моменти він намагається змінити тему розмови - пропонує натомість поговорити про рівень забрудненості річок у Рівненській області або про найефективнішого римського імператора.

Коли розмова заходить про мир на Донбасі, він гостро реагує на згадки про повідомлення штабу ООС на тему обстрілів українських позицій з використанням дронів.

"Я не знаю, хто у вас кидає особисто бомби. Ви не схожі на людину, на яку хоч раз кидали бомбу. Але ви схожі на людину, яка дуже любить говорити про бомби. У вас кидали бомбу хоч раз? Ви на фронті були? У мене до вас питання. А я - був", - сказав він журналістці ВВС.

Про те, чому Пальчевський їздив на ефір російського державного каналу, хто порадив йому назвати партію своїм іменем, та що він робитиме, якщо його "Перемога" програє - він розповів в інтерв'ю ВВС.

Київ: "Чекати залишилося недовго"

Впродовж останніх кількох тижнів у Києві з'явилися десятки білбордів з обличчям Пальчевського, а його самого почали включати до передвиборчих рейтингів авторитетні соціологічні компанії.

В інтерв'ю ВВС Пальчевський заявив, що "не пам'ятає", скільки коштів було витрачено на цю масштабну рекламну кампанію. Він сказав, що "є людина, яка відповідає за це" і "коли ми підготуємося і будемо готові, ми надамо стовідсотково коректну відповідь на це (питання)".

Важко сказати, яку роль у нинішній популярності Пальчевського зіграла ця кампанія, проте серпневі рейтинги Центру Разумкова показали, що він перебуває на другому місці серед потенційних претендентів на крісло київського мера.

Пальчевський пообіцяв до виборів пожити у кожному районі Києва, щоб бути ближчим до людей. Почав він із Дарниці, а днями поділився фотографіями з Оболонського району столиці.

У відповідь на пряме питання про наміри балотуватися він відповідає ухильно: "Чекати залишилося недовго, інтрига не затягуватиметься, як у романі".

Проте вже за кілька хвилин, розмірковуючи про свої шанси і ризики у гіпотетичному проекті "київські вибори", каже: "Я думаю, що 26-го числа (26 жовтня, наступного дня після виборів) ви мені подзвоните і скажете "Це ж треба! Ви мали рацію… у тому, що буде зміна влади у місті Києві".

"Я відрізняюся (від інших претендентів на крісло мера Києва) біографією, рівнем підготовленості до вирішення тих чи інших питань… У мене немає залежності від жодного з олігархічних кланів, я сам собі режисер, і це дуже важливо", - заявив Пальчевський.

Разом з тим, Пальчевський не підтвердив і не заперечив розповсюджену газетою "Вести" інформацію про те, що до фінансування його кампанії причетний одіозний київський забудовник, нині депутат парламенту від "Опозиційної платформи - За життя" Вадим Столар, порадивши запитати це у самого Столара.

Пальчевський каже, що фінансує свою кампанію з власної кишені. Бізнесмен з тридцятирічним стажем, він оцінює свої статки у понад сто мільйонів доларів.

Автор фото, ВВС

Виборча кампанія: "Людишек надо перебрать"

Жовто-червоні агітаційні матеріали з обличчям Андрія Пальчевського можна побачити не лише в Києві, але й по всій Україні. Пальчевський - фактично єдине обличчя партії "Перемога Пальчевського", яку він очолив у червні 2020 року.

В інтерв'ю ВВС політик стверджує, що особисто був проти використання свого прізвища у назві партії, однак у тому, що так буде краще, його переконали політтехнологи, які працюють з ним на виборах, - зокрема, Вадим Карасьов.

"Я з ним часто раджуся, але він не є членом партії, і нікуди не обирається", - пояснює Андрій Пальчевський.

За його словами, зараз активно триває підбір кадрів до "Перемоги Пальчевського". Причому, каже політик, зараз він більше звільняє людей, ніж наймає: "Прибираю, бо дедалі більше отримую інформації про них - наприклад, забудовник такий-то не поставив ліфти в будинках. Він йшов у нашому списку, і вже не йде".

Андрій Пальчевський не виключає, що такі кадрові ротації триватимуть до останнього моменту перед виборами.

"Людишек надо перебрать, - описує він свою кадрову політику висловом російського царя Івана Грозного. - І це справді принцип будь-якої влади. А у нас люди не перебираються, вони як зайшли 30 років тому, так і грабують нас 30 років".

Пальчевський вважає, що кандидати від його партії боротимуться за перемогу на виборах мерів Одеси, Харкова та Дніпра. Утім, останні соцопитування показують, що дуже сильні позиції у цих містах мають їхні нинішні мери Геннадій Труханов, Геннадій Кернес та Борис Філатов, а Пальчевський наразі не називає прізвищ кандидатів у міські голови від своєї партії.

Більше того, стверджує, що боротися за перемогу у цих кампаніях буде особисто він.

"(Виборці), які підтримують мене, довірять мені провести свою людину (на посаду мера)… Я відповідаю за цю справу. За Зеленського голосували саме таким чином: він же нікому не показав (членів своєї команди)… Плюс, звичайно, незаплямованість людей, які підуть (в мери)… Бажано, щоб був досвід управління, бажано досвід роботи в урядових органах, бажано розуміння, як працює бізнес. Такі люди вже є", - стверджує Пальчевський.

На питання про те, чи готові у "Перемоги Пальчевського" та її поки не названих кандидатів у мери великих міст програми розвитку для кожного з цих міст, лідер партії відповідає: "Може, ще для кожного будинку? Є стратегічне розуміння розвитку країни. Або ми йдемо до архаїзмів: "Церква, глечики, бджоли, мова, армія - вам, а гроші - нам", або ми починаємо займатися кластерною економікою в будь-якому місті. Наука, освіта і сучасні технології".

Автор фото, palchevskiy.win

Підпис до фото,

"Якщо таких, як ви, (туди) пошлють, то буде кров литися тоннами". - сказав Пальчевський журналістці ВВС

За словами Пальчевського, фракції його партії у місцевих радах будуть входити до коаліцій з тими політсилами, які пропонуватимуть ефективні рішення на місцях. При цьому "Перемога Пальчевського" не зважатиме на ідеологічну специфіку своїх потенційних партнерів: "Хай то буде "Свобода", ОПЗЖ чи Порошенко (мається на увазі партія "Європейська солідарність"), ви ж мене не засудите, якщо (завдяки такій коаліції) ми побудуємо на чотири станції метро більше?"

Відповідаючи на питання про свої плани у разі, якщо похід його особисто та його партії на місцеві вибори закінчиться невдачею, Пальчевський каже, що не прагнув би починати наступного етапу своєї політичної кар'єри.

"Але якщо люди почнуть тиснути і говорити, що у нас є перспективи, мені доведеться це зробити… Я думаю, що ми візьмемо хорошу цифру, і якщо раптом почнеться колапс влади, то стовідсотково буде запит на сили та людей, схожих на нас. Тобто на достатньо досвідчених людей, у молодих вже шансу не буде, хоча я не проти молодих", - прогнозує Пальчевський.

У відповідь на уточнююче питання про наміри взяти участь у наступній парламентській кампанії з "Перемогою Пальчевського" Андрій Пальчевський каже: "Запросто".

Проте наразі, на думку Пальчевського, ймовірніше виглядає інший варіант розвитку подій: що влада, усвідомивши, що хорошого результату на виборах вона не покаже, просто скасує голосування.

"Президента тримають у теплій ванні", - каже він.

"Я вважаю, що десь за два тижні до строку (дня виборів) ми почуємо, що буде надзвичайний стан, і вибори буде перенесено", - переконує Пальчевський.

Що він робитиме у такому випадку? "Нічого, будемо пити каву і згадувати часи, коли ми планували вибори. І все", - відповідає він.

У серпні цього року головний санітарний лікар України Віктор Ляшко припускав, що рішення про проведення в Україні місцевих виборів можуть переглянути. За його словами, це станеться у разі, якщо більша частина території країни потрапить до "червоної" карантинної зони.

Автор фото, ВВС

Росія: "Щасливий день возз'єднання"

Чимало фактів з біографії Андрія Пальчевського пов'язують його з Росією, тож час від часу українські ЗМІ підозрюють Пальчевського у роботі на кремлівські спецслужби.

На прохання прокоментувати ці закиди в інтерв'ю ВВС він відповів: "Вони ж ідіоти, ті, хто називає (агентом - Ред.), тому що і коню зрозуміло, що я ніколи не був в спецслужбах, тим більше російських".

За його словами, з Росією, точніше СРСР його пов'язує минуле - Пальчевський закінчив військовий інститут міністерства оборони СРСР, служив у радянській армії, працював військовим перекладачем.

Згодом - пішов у запас на території Росії, зайнявся бізнесом і навіть балотувався до Держдуми РФ у 1995-му році від "Партії любителів пива", але невдало. Сьогодні Пальчевський каже, що то була не політика: він, мовляв, просто мав стосунок до пивоварного бізнесу і намагався забезпечити цій галузі лобі у російському парламенті.

Автор фото, Кадр з програми 60 хвилин

Підпис до фото,

Ефір програми "60 минут" з Ольгою Скабєєвою від 22 березня 2019 року. Там Пальчвський сказав таке: "Що більше ви будете нас лаяти, то далі ми будем від нашого щасливого дня возз'єднання"

В інтерв'ю ВВС Пальчевський заявив, що не дивиться російські канали, але за останні кілька років щонайменше шість разів брав участь у ефірах російського державного телеканалу "Россия 1".

Кілька разів він включався до програми одіозної журналістки Ольги Скабєєвої "60 минут" по скайпу і ще раз, у березні 2019 року, приїхав для участі у програмі до московської студії.

Каже, що поїхав до Москви з власної ініціативи: щоб розповісти російській громаді, що "у нас (в Україні) не якийсь кровожерливий маленький (Зеленський - Ред.) приходить до влади, а людина, яка хоче встановити мир".

Свою участь у російських ток-шоу Пальчевський вважає цілком виправданою.

"Якщо таких, як ви, (туди) пошлють, то буде кров литися тоннами, - каже він журналістці ВВС. - А я поїхав показати, що в Україні новий президент йде на заміну. З яким можна знаходити спільну мову і припинити кровопролиття".

Разом з тим, Андрія Пальчевського помітно роздратувала згадка про фразу, сказану ним у студії програми "60 минут" на адресу чи то росіян в цілому, чи то інших учасників програми Ольги Скабєєвої: "Чим більше і грубіше ви будете лаяти Україну, то далі ми будем від нашого щасливого дня возз'єднання".

Пальчевський кілька хвилин наполягав, що не міг сказати у цьому контексті слово "возз'єднання".

Автор фото, ВВС

Підпис до фото,

Журналісти ВВС Діана Куришко та Святослав Хоменко

"Я пройшов 90-ті роки і я фільтрую базар, я таких дурниць про возз'єднання не міг сказати", - стверджує Пальчевський і вимагає негайно показати йому відео, на якому він вимовляє цю фразу.

"Рийтеся, знайдіть. Хоча, якщо ви вважаєте, що слов'янські народи повинні бути роз'єднані, то це ваша особиста думка, а якщо від імені вашої радіостанції (ВВС), то я проти. Я - за те, щоб братні в минулому народи знаходили мову взаєморозуміння на економічному рівні, на рівні відсутності агресії, на рівні людському", - резюмував він.

Дискусія на тему "возз'єднання" продовжилась і після інтерв'ю. Після закінчення розмови знімальна група ВВС провела у квартирі Пальчевського, у якій проходив запис, кілька незапланованих хвилин: господар помешкання стояв у дверях і наполягав, що йому мають негайно продемонструвати його точну цитату, стверджуючи, що "йому соромно, що на ВВС працюють такі журналісти".

Цитата знайшлася, хоч і дещо пізніше, ніж того хотів Андрій Пальчевський. Зате тепер усі охочі можуть ознайомитися з нею та з відповідним фрагментом інтерв'ю.

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!