Індію шокувало зґвалтування 86-річної бабусі

  • Гіта Пандей
  • BBC News, Делі
бабуся

Щороку в Індії повідомляють про десятки тисяч зґвалтувань, проте деякі з них виділяються на загальному тлі та викликають особливе занепокоєння.

Одним із найбільш шокуючих випадків стало зґвалтування 86-річної бабусі. У цій справі поліція столиці Делі заарештувала чоловіка, трохи старшого за 30 років.

"Жінка чекала біля дому у понеділок увечері на молочника, коли до неї підійшов зловмисник", - розповіла ВВС Сваті Малівал, голова комісії у справах жінок в Делі.

"Він сказав їй, що молочник не приїде, і запропонував відвезти її туди, де вона може купити молоко", - продовжує розповідь пані Малівал.

Літня жінка довірливо погодилась, після чого він відвіз її на сусідню ферму, де зґвалтував.

"Вона продовжувала плакати і благати його залишити її. Вона сказала, що годиться йому в бабусі. Але він проігнорував її благання і нещадно напав на неї, коли вона намагалася чинити опір і захищатись", - каже правозахисниця.

Її врятували місцеві селяни, які проходили повз і почули її крики. Вони передали зловмисника поліції.

Пані Малівал, яка відвідала жертву у неї вдома, каже, що ця зустріч краяла їй серце.

"Її руки вкриті суцільними зморшками. Розповідь про те, що вона пережила, просто шокує. У неї синці на обличчі та по всьому тілі. Вона також розповіла мені, що має вагінальну кровотечу. Вона зазнала надзвичайної травми".

насильство над жінками у Індії

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

В Індії останнім часом проблема сексуального насильства над жінками постала особливо гостро

Пані Малівал вимагає смертної кари для зловмисника, якого вона назвала "нелюдом".

"Я пишу до голови Верховного суду Делі та лейтенанта-губернатора міста, щоб пришвидшити справу і повісити його через пів року", - сказала вона.

Зґвалтування та сексуальне насильство опинилися у центрі уваги Індії з грудня 2012 року, коли 23-річну студентку зґвалтували під час руху автобусу в Делі.

Через кілька днів вона померла від травм, отриманих під час нападу. Чотирьох обвинувачених повісили в березні.

Але, попри посилений контроль за сексуальними злочинами, їхня кількість продовжує зростати.

За даними Національного бюро кримінальних справ, у 2018 році поліція зафіксувала 33 977 випадків зґвалтування в Індії - тобто, зґвалтування відбувається кожні 15 хвилин. Але активісти кажуть, що фактична цифра набагато вища, оскільки про багато випадків навіть не повідомляють.

І, звісно, не всі вони потрапляють у новини - у пресі пишуть лише про найжорстокіші чи найбільш шокуючі.

В останні кілька днів, в той час як Індія намагається впоратися з пандемією коронавірусу, з'являлися повідомлення про водія швидкої допомоги, який нібито зґвалтував пацієнтку з Covid-19 під час перевезення її до лікарні.

Минулого місяця 13-річну дівчинку знайшли зґвалтованою та вбитою на полі цукрової тростини, а її батько стверджував, що їй вибили очі та відрізали язик.

У липні шестирічну дівчинку викрали та зґвалтували, до того ж зловмисник серйозно травмував їй очі, вочевидь для того, щоб вона не могла його ідентифікувати.

Як зазначає активістка з прав жінок Йогіта Бхаяна, жодна вікова група не застрахована від подібного.

"Я бачила місячну дівчинку та жінок за 60, яких зґвалтували", - каже пані Бхаяна з організації "Люди проти зґвалтування в Індії", яка працює з жертвами насильства.

Індія

Автор фото, EPA

Після світового резонансу щодо жорстокого зґвалтування в автобусі у Делі в грудні 2012 року, Індія запровадила жорсткі нові закони про зґвалтування, зокрема смертну кару в особливо жахливих справах, і пообіцяла створити швидкі суди для розгляду справ про зґвалтування.

Але, як кажуть активісти, на місцях ситуація не сильно змінилася.

"Ситуація не змінилася, оскільки захист жінок і дівчат повинен бути на першому місці у списку державних пріоритетів, але це питання взагалі там не фігурує", - каже пані Бхаяна.

"Індія говорить про зовнішню безпеку, але я запитую - а як щодо внутрішньої безпеки? Що ви робите для убезпечення жінок і дівчат?"

Правозахисниця каже, що за ці роки вона написала понад 100 листів прем'єр-міністру Нарендрі Моді з проханням про справедливість для жертв зґвалтування, але не отримала жодної відповіді.

"Чому він не говорить про це?" - питає вона.

Перебуваючи в опозиції, пан Моді описував Делі як "столицю зґвалтувань" на кількох передвиборчих акціях.

І після того, як у 2014 році він став прем'єром, він, здавалося, визначив це питанням пріоритетом - у своїй першій промові в день незалежності того року він говорив про зґвалтування та запропонував батькам кілька порад щодо виховання кращих синів.

"Коли ми чуємо про ці зґвалтування, ми опускаємо голови від сорому", - сказав він.

"У кожному домі батьки задають дочкам багато запитань - куди вона йде, коли вона повернеться, і просять її повідомити їх, коли вона доїде місця призначення.

"Але чи запитували ви коли-небудь свого сина, куди він їде, чому він їде і хто його друзі? Зрештою, людина, яка скоює зґвалтування, також є чиїсь сином", - сказав він, порадивши батькам стежити за своїми синами.

У переважно феодальному та патріархальному суспільстві Індії це вважалося новаторством.

Але відтоді усе більше випадків сексуального насильства, у багатьох з яких фігурували впливові люди, потрапляли у новини - і пан Моді в основному мовчав, за винятком одного твіту в 2018 році про те, що "дочки Індії отримають справедливість" після звинувачень у причетності до зґвалтувань членів його власної партії.

Пані Бхаяна каже, що немає "чарівної палички", яка б могла змусити проблему гендерного насильства зникнути.

На її думку, потрібно багато змін - провести судову реформу, посилити обізнаність поліції та адвокатів, удосконалити криміналістичні інструменти.

"Але передусім нам потрібна гендерна обізнаність, нам потрібно працювати над зміною мислення, щоб запобігти таким злочинам", - каже правозахисниця.

І це непросте завдання, додає вона, адже немає жодних ознак того, що уряд серйозно ставиться до боротьби з гендерним насильством.

"Я працюю в цій галузі вісім років. Ніколи не зустрічала нікого, хто справді серйозно ставився б до цього питання", - каже активістка.

Пані Бхаяна каже, що в громадських місцях є багато агітації щодо різноманітних питань - досягнень уряду, Covid-19 або боротьби з наркотиками.

"Але чи ви коли-небудь бачили в якомусь місті інформаційні матеріали щодо зґвалтування чи гендерного насильства?" - питає вона.

"Ми часто бачимо заклики із гаслом пана Моді "Beti bachao, beti padhao [Виховуй дочок, рятуй дочок]. А я питаю: чому б нам не змінити це на Beta padhao, beti bachao [Виховуй синів, рятуй дочок]?"

Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!