Як генерал гестапо уник покарання і працював на західні спецслужби

  • Ольга Івшина
  • ВВС
Франц Йозеф Хубер

Автор фото, NATIONAL ARCHIVES OF SLOVENIA

Підпис до фото,

Франц Йозеф Губер шість років очолював гестапо у Відні. За цей час його підлеглі катували і допитали понад 50 тисяч людей

Нацистський генерал гестапо, відповідальний за висилку десятків тисяч людей до таборів смерті, уникнув переслідування, бо після Другої світової війни погодився працювати на розвідку західних країн. До такого висновку прийшли журналісти німецького телеканалу ARD після вивчення щойно розсекречених архівних документів про Франца Йозефа Губера.

Губер очолив гестапо у Відні відразу після того, як Адольф Гітлер анексував Австрію у березні 1938 року, і займав цю посаду до кінця 1944 року. Відомство Губера було другим після Берліна за величиною центром нацистської таємної поліції.

У 1948 році Губер потрапив під суд, але уникнув покарання. Як стало відомо тепер з розсекречених документів, від переслідування Губера врятувала протекція з боку ЦРУ.

"Я ніколи не бачив там ніякої жорстокості"

Під керівництвом Губера у Відні працювало 900 співробітників гестапо. Їхня штаб-квартира була в готелі "Метрополь". До захоплення Відня нацистами це був один з кращих готелів міста.

З приходом Губера готельні номери переобладнали в кімнати для тортур. За роки війни там допитали понад 50 тисяч людей.

Автор фото, NATIONAL ARCHIVES OF SLOVENIA

Губер тісно співпрацював з керівником так званого "єврейського відділу" СС Адольфом Ейхманом у питаннях масової депортації євреїв до концентраційних таборів.

З 1938 по 1945 рік загинули близько 65,5 тис. австрійських євреїв — більшість з них мешканці Відня.

Уже пізніше — на допитах — Губер визнавав, що відвідував кілька концентраційних таборів: Дахау, Заксенгаузен і Маутгаузен у 1936-39 роках.

"За його словами, він ніколи не бачив там ніякої жорстокості, а людяність завжди була для нього найвищим стандартом поведінки", - цитують Губера американські історики Річард Брайтман і Норман Года, які отримали доступ до розсекречених документів ЦРУ.

Насправді ув'язнених нацистських концтаборів систематично били і катували охоронці СС. В'язнів також морили голодом, посилали на важкі роботи або відправляли в газові камери. Так 70% людей, яких привозили в концтабір Освенцим, вмирали в першу добу.

Підпис до відео,

Століття в житті однієї людини: Голодомор, концтабір і дві війни

Губер був майстром вчасно змінити свої погляди і позицію, щоб вижити. У 1920-ті роки талановитий молодий поліціянт Франц Губер у Мюнхені стежив за членами різних політичних партій, зокрема і за нацистами.

Після приходу Гітлера до влади в 1933 році він став ревним нацистом, а незабаром після цього перейшов на роботу в секретну поліцію гестапо.

"Губер скористався можливістю і перетворився з дрібного оперативника в найуспішнішого лідера гестапівського терору на території Австрії", - сказав New York Times Міхаель Хольцман, який багато років вивчав діяльність гестапо в Австрії.

Після закінчення війни вміння підлаштовуватися і віртуозно змінювати позицію знову знадобилося Губеру.

"Надійний і вартий довіри"

Керівника віденського гестапо спіймали й арештували американські військові на території Австрії в травні 1945 року. Його старшому колезі — Ейхману — вдалося втекти до Аргентини, звідти його викрали розвідники "Моссад". У 1962 році за скоєні злочини генерала СС засудили в Ізраїлі до смерті через повішення.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Губер (крайній зліва) на нараді з іншими генералами СС

А Губер провів за ґратами три роки і вийшов на свободу. Чому?

"Ми в жодному разі не забуваємо про небезпеки, пов'язані з залученням в гру генерала гестапо, — йдеться в розсекреченому документі ЦРУ від 1953 року. - Ми також вважаємо, що, враховуючи наявну в нас інформацію, наша організація може вигідно використати Губера".

США цікавили агенти, раніше завербовані Губером і його людьми в Австрії, — особливо на території, яку після війни стали контролювати радянські війська.

Автор фото, UNIVERSALIMAGESGROUP

Підпис до фото,

За даними істориків, під час Другої світової війни вбили близько 40% євреїв з Австрії. Це понад 65 тисяч людей

"У той час вже починалася холодна війна, тому [американські] розвідники першою чергою шукали запеклих антикомуністів. На жаль, занадто часто вони знаходили таких людей серед колишніх нацистів", - пояснив історик німецьких спецслужб Бодо Хехельхаммер в інтерв'ю ARD.

Як тепер стало відомо, протягом кількох десятиліть після Другої світової війни американська розвідка завербувала щонайменше 1000 колишніх нацистів для роботи проти країн "комуністичного блоку" в холодній війні.

З розсекречених повідомлень зрозуміло, що в 1950-х роках глави ЦРУ і ФБР вважали, що розвідувальна цінність колишніх нацистів у боротьбі проти СРСР переважує те, що один чиновник назвав "моральними помилками, зробленими на службі Третього рейху".

Історія Губера — показовий приклад такого підходу. Американські військові знали про його злочини, але вважали за краще не давати цій інформації хід.

Поки достеменно невідомо, про що саме говорив генерал СС з військовою розвідкою США протягом двох років утримання в таборі для військовополонених.

Але в травні 1947 року, попри численні суперечливі свідчення, американський слідчий написав, що Губер був "справедливим і неупередженим офіцером, який виконував поліцейські функції без партійних упереджень чи расових і політичних упереджень".

Далі в документі йдеться, що Губер "не був прихильником ідеології нацистської партії", а також "надійний і вартий довіри".

Кар'єра, добробут, пенсія

Після звільнення з американського табору Губер перейшов під крило західнонімецької розвідки. Шеф віденського Гестапо швидко пройшов процес денацифікації, обійшовся штрафом і невеликим умовним терміном.

Губер повернувся у своє рідне місто Мюнхен і жив там під своїм ім'ям, ні від кого не ховаючись. З 1955 року він почав працювати на західнонімецьку розвідку, більш відому як BND.

"BND завербувала у свої лави багато нацистів, але навряд чи ще хтось з них був настільки високоповажним, — зазначив в інтерв'ю ARD історик Стефан Майнінг. - Вони точно знали, що Губер був не якимось дрібним гестапівським вбивцею, а генералом СС, який обертався в найвищих колах нацистського терористичного апарату і був відповідальним за смерть десятків тисяч євреїв і противників режиму".

Багато років після війни австрійська влада направляла в ФРН запити на екстрадицію Губера, родичі постраждалих також намагалися притягнути його до відповідальності. Але всі ці спроби блокувалися ЦРУ і BND.

У 1964 році BND зробила висновок, що подальша робота з Губером може бути токсичною для спецслужби.

Але формально звільнити Губера не було за що, тому його на три роки відправили в оплачувану відпустку. У 1967 році Губер вийшов на пенсію і до кінця життя отримував хорошу виплату від влади ФРН як службовець на пенсії. Він помер у себе вдома в Мюнхені в 1975 році.

Які саме завдання колишній шеф віденського гестапо вирішував на прохання ЦРУ і BND, невідомо. В одному з розсекречених документів згадується, що в кінці 1940-х років ЦРУ намагалося використовувати Губера, щоб вийти на главу таємної поліції нацистської Німеччини Генріха Мюллера.

Той до останнього був поруч з Адольфом Гітлером в його бункері, але потім зник.

Досі невідомо, що саме далі сталося з Мюллером.

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!