Що відомо про бойовиків "ІД-Хорасан", які організували вибухи у Кабулі

бойовики

Автор фото, Getty Images

Відповідальність за вибухи біля аеропорту Кабула, де загинули понад 100 людей, взяли на себе радикальні ісламісти, що входять до угруповання "Ісламська держава".

Що відомо про Ісламську державу-Хорасан?

"ДГ-Хорасан" (повна назва - "Ісламська держава Вілаят Хорасан") створили у січні 2015 року.

Вілаят - адміністративно-територіальна одиниця у низці мусульманських країн.

Хорасан - назва історичної області, яка охоплює території Афганістану і частини Ірану, Пакистану, Туркменістану, Узбекистану і Таджикистану (англійська назва угруповання IS-K - від Khorasan).

Автор фото, AFP

Підпис до фото,

Бойовиків звинувачують у серії смертоносних нападів за останні роки - наприклад, атака на весілля у Кабулі у 2019 році

Це найбільш жорстока та екстремістська організація з усіх войовничих джихадистських груп в Афганістані. Її створення частково пов'язують з витісненням ІД з Іраку і Сирії.

Вона вербує прихильників в Афганістані і Пакистані. До угруповання входять колишні таліби, які вважають цей рух недостатньо радикальним.

"ІД-Хорасан" звинувачують у найгірших звірства останніх років, зокрема з нападами на школи для дівчат, лікарні і навіть пологовий будинок.

В останньому, за повідомленнями, бойовики застрелили кілька вагітних жінок і медсестер.

На відміну від "Талібану", інтереси якого обмежуються Афганістаном, "ІД-Хорасан" є частиною глобальної мережі, чия кінцева мета - створення всесвітнього халіфату.

Вони нападають на всіх, кого вважають "невірними".

При цьому "невірними" вони вважають не тільки Захід, а й мусульман-шиїтів.

На своїх ворогів вони нападають всюди, де можуть до них дістатися.

Де вони базуються?

Основна база "ІД-Хорасан" - це провінція Нангархар на сході Афганістану, звідки зручно контролювати маршрути перекидання людей і наркотиків через афгано-пакистанський кордон.

На піку своєї могутності угруповання нараховувало близько трьох тисяч бійців, але потім воно зазнало суттєвих втрат через бої з силами міжнародної коаліції, афганською армією і талібами.

У яких вони відносинах з "Талібаном"?

Угруповання ворогує з "Талібаном". Представників руху називають "невірними", а також не визнають їхній договір з США про припинення вогню.

Проте аналітики не виключають, що непрямим чином контакти між двома організаціями підтримуються через так звану "мережу Хаккані", що є напівавтономною частиною "Талібану".

Сираджуддін Хаккані, за голову якого призначена нагорода у п'ять мільйонів доларів, очолює найбільшу організовану і боєздатну частину талібського руху і, за наявними даними, зараз відповідає за порядок в Кабулі.

Як вважає Сайджан Гохель з Фонду Азійсько-Тихоокеанського регіону, який кілька років спостерігав за розвитком відносин між різними джихадистськими групами в Афганістані, "кілька великих терактів у 2019-2021 роках були б неможливі без взаємодії "ІД-Хорасан" з "мережею Хаккані" і з терористичними групами, які базуються у Пакистані".

Взявши 15 серпня Кабул, таліби звільнили з в'язниці Пулі-Чархи багато ув'язнених, частина з яких, імовірно, була бойовиками ІД і організації "Аль-Каїда", яка стоїть за атаками 11 вересня.

Але "ІД-Хорасан" має з талібами фундаментальні розбіжності. Вони звинувачуючи їх у тому, що ті проміняли джихад на мирну угоду, укладену в гламурних готелях в Досі.

Угруповання зараз розглядають як головну загрозу для влади "Талібану", який виявився, як це не дивно, тут в одному човні з Заходом.

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!