Як отримати тисячу гривень за вакцинацію. Детальна інструкція від уряду

  • Діана Куришко
  • BBC News Україна
Дія

Автор фото, Мінцифри

Українці, які пройшли повну вакцинацію від коронавірусу, можуть отримати по тисячі гривень за неї.

Верховна Рада виділила на це 8 млрд гривень з держбюджету. Ці гроші можна отримати кожному вакцинованому, але витратити їх дозволили лише на певні сфери й тільки протягом чотирьох місяців.

Для отримання виплат на першому етапі цього року треба подати заявку в Дії до 29 грудня.

Станом на 22 грудня, понад 4,5 млн людей подали заявку на тисячу гривень через Дію. 2,3 млн людей отримали по тисячі гривень. Витратили у рамках програми вже 206 млн гривень.

Розповідаємо детально, як отримати тисячу гривень за вакцинацію.

Витратити ці гроші можна на книжки, кіно, театр, концерти, спортклуби, Укрзалізницю. Пізніше президент Володимир Зеленський оголосив, що люди у віці 60+ зможуть витратити їх на ліки - з січня 2022 року.

Що робити?

Для того, щоб отримати тисячу гривень, потрібно виконати низку умов:

- мати 18 років;

- отримати два щеплення від ковіду;

- завантажити додаток Дія та оновити його до останньої версії PlayMarket або AppStore;

- згенерувати електронний ковід-сертифікат у додатку Дія;

- оформити спеціальну картку "єПідтримка" в одному з банків-партнерів. Онлайн або офлайн;

- зайти у Дії до розділу Послуги та натиснути "єПідтримка".

"Якщо людина просто вакцинована і не має сертифіката, то отримати гроші не зможе", - розповідає Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації.

Мінцифри закликають людей відразу після вакцинації генерувати у Дії ковід-сертифікати.

Гроші за вакцинацію доступні лише для громадян України. Їх не можна буде отримати, якщо є лише паперовий сертифікат від лікаря з мокрою печаткою.

Коли й куди прийдуть гроші?

16 грудня перші українці вже отримали на рахунки перші тисячі гривень.

Офіційно програма "єПідтримка" стартувала 19 грудня.

Щоб отримати гроші за щеплення, потрібно оновити додаток Дія, зайти у розділ "Послуги" і натиснути кнопку "єПідтримка".

Автор фото, Мінцифри

Гроші за щеплення прийдуть на картку банку, який ви оберете. Немає значення, чи був у людини рахунок у цьому банку до цього.

Мова йде про новий спеціальний банківський продукт - віртуальну картку у Дії.

Віртуальну картку з вакцинальними грошима можна відкрити також у додатках банків.

Через сайт Дії відкрити такий рахунок поки що неможливо.

Після того, як ви обрали банк і там вам відкриють віртуальну картку, гроші мають прийти орієнтовно через два дні.

Станом на 22 грудня, до програми підключені шість банків — А-Банк, Альфа-банк, ПриватБанк, Укргазбанк, Монобанк, Ощадбанк. Невдовзі підключать всі інші.

Також картку можна отримати і у відділеннях банків - офлайн. У Мінцифри обіцяють, що отримати пластикові картки можна буде до кінця 2021 року.

Головне сказати у банку, що вам потрібна картка "єПідтримка". Тоді під час отримання послуги Дія одразу підтягне ваш рахунок і не потрібно буде оформлювати віртуальну картку в онлайн-банкінгу.

Автор фото, unian

На що можна буде витратити тисячу?

Гроші з віртуальної картки у Дії не можна буде зняти у банкоматі, не можна буде комусь переслати чи поповнити.

Їх можна витратити лише на певні види товарів і послуг. Наприклад, розрахуватися за квитки чи їжу у кінотеатрі, купити квитки у театри, музеї, на концерт, придбати книги чи розрахуватися у спортзалі, купити квитки на залізницю.

Автор фото, unian

Визначили, який бізнес може отримати ці гроші, по спеціальному mcc коду.

Що таке mcc код? Коли будь-який бізнес отримує платіжний термінал, то такому терміналу присвоюється mcc код у залежності від критеріїв його діяльності. Наприклад, mcc кодам присвоюються назви "розваги", "спорт", "кіно".

Якщо людина витрачає гроші у кінотеатрі, це mcc-код "кіно". У разі, коли бізнес зареєстрований в іншій категорії, здійснити оплату не вдасться.

"Якщо людина отримала гроші і вирішила купити собі светр, оплата не пройде. Бо ця торгова точка має mcc-код "одяг". А якщо людина піде купувати книжки або квитки, то платіж пройде. Тому що ця торгова точка має відповідний mcc-код, який входить у програму єПідтримка. Програма спрямована на підтримку креативної індустрії, культури, внутрішніх перевезень. Вони найбільше постраждали від карантинних обмежень", - зазначила заступниця міністра культури Анастасія Бондар. За її словами, карткою не можна буде розрахуватися за книжки у супермаркеті, бо ця програма не розрахована на участь продуктових магазинів.

Такою віртуальною карткою можна буде розрахуватися за послуги онлайн, наприклад, замовивши книги через сайт. Або оплатити ці ж самі книги офлайн у книгарні, розрахувавшися за них телефоном.

Практика показала, що гроші витратити можна і на супутні продукти, які продають книгарні чи кінотеатри, адже при цих транзакціях застосовується "книжковий" чи інший профільний mcc-код.

13 грудня президент Володимир Зеленський оголосив, що люди у віці 60+ зможуть витратити їх на ліки. За словами пана Федорова, витратити тисячу гривень в аптеках літні українці зможуть з другої половини січня. Ліки можна буде купити онлайн та офлайн.

Автор фото, Мінцифри

Підпис до фото,

Для того, щоб отримати кошти з 19 грудня, потрібно мати додаток Дія та ковід-сертифікат

Витратити ці гроші можна буде лише на український бізнес.

З моменту запиту на отримання грошей дається чотири місяці на те, щоб витратити тисячу гривень.

Якщо їх не витрачають, гроші повертаються державі, а рахунок закривається.

"Для того, щоб підключитися до цієї послуги, бізнесу не треба якісь додаткові реєстрації. Це буде визначатися лише по mcc-код", - зазначив керівник з розвитку електронних послуг у Мінцифрі Мстислав Банік.

Якщо немає Дії?

Українці, які не мають додатку Дія чи банківських карток, зможуть отримати 1 тисячу гривень з другого кварталу або з другого півріччя 2022 року, заявив заступник керівника офісу президента Ростислав Шурма.

"Для тих людей, які не будуть в змозі отримати кошти цифровим способом або через відсутність додатку Дія, або через відсутність цифрового банкінгу, або через відсутність пластикових карток, буде в другому кварталі або в другому півріччі (2022 року - Ред.) запропонований механізм отримання цих коштів", - сказав він.

Якщо щось не працює, також можна звертатися у технічну підтримку Дії у чат-бот.

В Україні майже за рік дві дози щеплення отримали понад 12 млн людей. Уряд сподівається, що виплата грошей стимулює вакцинацію українців.

Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!