BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови

Останнє поновлення: п’ятниця, 06 лютого 2004 p., 15:32 GMT 17:32 за Києвом

Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
Мел Ґібсон: не лише голокост, а й голодомор?

Мел Ґібсон
Мел Ґібсон: 20 століття позначилося не лише голокостом, а й смертю кількох мільйонів від голоду в Україні 32-33 рр.
У США з новою силою розгорілася суперечка довкола нового фільму Мела Ґібсона "Страсті Христові" та особистості самого актора та кінорежисера, що спонсорував цей фільм. Мел Ґібсон зазнав критики не лише за кіносцену засудження Ісуса Христа юдейськими жерцями, але й за висловлювання в інтерв'ю про те, що у 20-столітті мільйони не-євреїв, зокрема українців, загинули внаслідок переслідувань.

Цей форум закінчено. Нижче подані думки його учасників.

Голодомор 30-их
Голодомор забрав життя мільйонів українців

Дуже вдячний Мелові за те, що він помітив у 20 сторіччі трагедію українців. Я добре розумію чому саме, його критикують. Адеже комусь хотілося б, щоб єдиною жертвою, яка має викликати співчуття сучасників, були жертви голокосту. Чому? Читайте Талмуд. Ви не знаєте, де взяти текст? Немає в магазині? Немає в Бібліотеці? Саме тому, що його там немає і ніколи мабуть не буде, критикували Гібсона. Це не коректно? Критикувати євреїв за те, що вони приховують свою ідеологію? А коректно критикувати Гібсона за те, що він помітив інші страждання окрім страждань євреїв? Те що переслідували євреїв, вбивали, катували - є злочин проти людяності. Те що сьогодні єврейські політики Ізраїлю роблять проти народу Палестини - такий же злочин проти людяності. Отже, уроки історії 20 сторіччя мали би навчити нас: українців, євреїв,німців - всіх людей, що протестувати і критикувати неоюхідно не тих, хто говорить про злочини, а тих, хто їх коїть. Тоді не матимемо ані голокостів, ані голодоморів.
Олексій Попович

Я підтримую Мел Ґібсона за те, що він не боїться відкрито говорити правду – страсті Христові і голодомор 33-го є історичними і правдивими фактами. На жаль в теперішній час спостерігається тенденція бути надто критичним до однієї етнічно або релігійної групи, в той час, коли інша релігійна або етнічна група, яка була не «ліпша», не підлягає тій самій критиці і оцінці.
Василь, Канада

Я думаю, Мел Гібсон мав добре уявлення про те, про що він робив свій фільм. Неправильно критикувати його, не бачивши фільму. Я певен, що він буде дуже гарний, щоб там люди не казали про те, що йому робити. З його боку це було дуже гарне зусилля. Я збираюся піти подивитися цей фільм, без жодних сумнівів.
Vasyl, Chicago USA

Вповні згоден з коментарями Юрка Ukrayina-UK, Зиновія з Ізраїлю, Олекси та Славка зі США. Додам одне: якщо батька Ґібсона є антисемітом, бо запеерчує Голокост, як треба прозивати рабина Ботега і йому подібних, які заявляють, що Голодомор був спричинений "природними обставинами".
Oleksander Kham, Buenos Aires, Argentyna

Не розумію, чому критикують Мела Гібсона за те, що він згадав про голгодомор поряд з голокостом. І те, і друге - реальні історичні трагедії, що відбулись у 20 ст. Чи доречно їх протиставляти? Чи коректно критикувати людину за те, що вона сказала правду? Адже обидві ці трагедії дійсно мали місце. Ще можна згадати про винищення казахів (росіянами), вірменів (турками). То що, я, українець, маю заперечувати ці трагедії, бо вони "конкуруватимуть" із винищенням українців росіянами у 30-х роках? Це якесь блюзнірство.
Юрій Яремко, Львів

Говорячи про людські страждання протягом 20 століття, Гібсон заторкнув важливі моменти. Ненависть до людських істот та бажання спричинити одне одному страждання були особливо сильними у 20 столітті, найкривавішому в людській історії. Згадавши про Голодомор, він допоміг встановити місце України серед жертв. І це дуже важливо. Якби тільки одна нація зазнавала страждань, як, наприклад, євреї, 90% яких було знищено в Європі і яких переслідували століттями, то можна було б говорити про винятковість, кару небесну, Бога чи що завгодно. Але вбивство двох мільйонів вірменів турками, голодомор, етнічні чистки в колишній Югославії сталися тільки протягом останнього десятиліття. Це показує, скільки зла може бути в людській душі і як легко його розпалити найменшою іскрою. Дай Бог, аби фільм Гібсона не став іскрою, яка заново розпалить полум'я ненависті та дискримінації.
Семен, Berkeley, USA

Минулого вересня у школах Естонії було проведено урок відзначення Голокосту. Цю нову акцію, за рекомендацією міністерства освіти, реалізували як спомин ПРО УСІХ, хто постраждав у війнах та злочинах – як євреї так і естонці (естів загинуло та репресовано комуністами та фашистами 10% від загалу), а також українці, поляки вірмени... Об’єднання євреїв Естонії з розумінням сприйняло цей підхід. Інша трактова викликала б обурення. Страждання усіх згаданих людей рівновеликі. Мудра трактова вберегла від однобічності. Бо усі агнці Божі, всі народи мають право на опіку божу та підтримку людську.
Борис Таллін.

Голодомор і Голокост речі жахливі і сперечатись що було жахливішим вважаю безглуздим. Мене особисто приємно вразило те, що хтось ще крім українців знається на українській історії. (Тут я маю на увазі Мела Гібсона). Зверніть увагу, що в дискусії приймають участь лише українці з України і іноземці українського походження.
Володимир Іванців, Івано-Франківськ

Фотка Мела Ґібсона на цій сторінці мала би бути без усмішки.
Юрій Марків, Львів

Мел Ґібсон витратив 25 мільйонів доларів на "Страсті Христові"

Це лиш спроба показати хоч в невеличкій мірі історичну правду, а скільки галасу. Вклонюся низко тому сміливцю, хто покаже широкому загалу правду про тих хто привів до влади комуністів в россії нацистів в Німеччині, тих, хто реально владарює в сучасних Україні, Росії, США. Скільки мільйонів людей втратили тіж Україна та Росія за 10 років їхнього останного експерименту. Час говорити про новий голодомор.
Олександр, Торонто, Канада

Мел Гібсон - шотландець,хоча народився в Австралії, а мешкає в США.Свого піку хвиля шотландської еміграції до США, Канади, Австралії та Нової Зеландії сягнула в кінці 19 століття - після жахливого голоду в Шотландії, особливо в Хайленді. Я бачив вражаючі матеріали в музеї клану Макдоналд, острів Скай (до речі, музей створено та утримується на кошти Макдоналдів діаспори). Але прості сухі факти українського голодомору неможливо порівняти ні з чим в історії. В мирний час громадяни "своєї" держави винищувались за національною ознакою, незважаючи на стать чи вік(сьогодні в фільтраційні табори росіяни заганяють чеченських чоловіків віком від 14 років - нам навіть такої "поблажки" не давали). Росія не могла простити нам не тільки куркульства - це була помста титульної нації для нації, яка могла стати - і стала - гробарем імперії. Зрозумівши, що ідею незалежності неможливо знищити, вирішили знищити становий хребет українства. Мел Гібсон, як представник пригнобленого (англійцями) народу, відчуває це. Взагалі, не будучи патріотом свого народу неможливо було б зняти "Відважне серце". Стосовно Голокосту, дійсно, простежується тенденція до монополізації права на страждання виключно одним народом - євреями. Гібсон - молодець, сказав правду про страждання всіх. А взагалі, він мені подобається і як актор, і як режисер.
Анатолій Бученко, Хмельниччина, Україна

Голокост забрав життя мільйонів євреїв

У нас виходить як у Жванецького радянських часів: "Давайте сперечатися про смак вусриць і кокосових горіхів, до хрипоти, до драки ...з тими,хто їх їв!" Так іми - фільму не бачили, інтерв'ю не читали, але обговорюємо. Хочите чи ні, але за цим обговоренням невблаганно і беззаперечно встає привид, згадувати який навряд чи наважиться редакція ВВС - привід єврейського питання. Ось уже і згадка про "Сільські Вісті" з вашого сайту зникла.

Папа сказав - йому видніше. Але хто б гідно оплакав сучасний голокост? Чому тепер вимирає Україна? Кому вигідно, хто багатіє? Трагедія чекає нового Шекспіра!

Іван, Москва, Росія

Я не антисиміт, мені байдуже якої нації людина. Головне "який ти?" а не "якої ти національності?" Були друзі і серед євреїв, зараз вже нема, роз'їхалися світами. Глибоку повагу викликає, наприклад, те, як вони відродили свою мову - перетворили іврит з мертвої мови богослужбових книг на живу розмовну, літературну мову. Разом з тим, солідарність цієї нації також не знає меж. Куди там українській корупції до єврейських зв'язків! В цьому зв'язку виникає питання: чи є в Україні український капітал? Де наші Терещенки? Навряд чи ви це опублікуєте. В Індії є каста "недоторканих" зі знаком "мінус", а в усьому світі недоторкані зі знаком "плюс". Боронь, Боже заторкнути... Ти вже і сякий і такий! Ну прямо як про мертвих - або добре, або нічого! Панове світове єврейство! Так, дійсно голокозт був, і погроми колись були, і це дійсно жахливі злочини! Але перелік злочинів ХХ сторіччя ними не вичерпується! Було і винищення вірменів під час І Світової війни, і український голодомор, і білоруська Катинь, і в'єтнамське Сонгмі, і югославська Срєбрєніца, і конфлікт між хуту і тутсі! Упокой, Господи, душі всіх безневинно убієнних рабів твоїх. До речі, під час голокосту пряд з євреями так само беззастережно, просто за приналежність до певної нації розстрілювали і циган. Не можна монополізувати право на пам'ять і співчуття! За Брежнєвських часів був анекдот: "Що таке Велика Вітчизняна війна? - Це невеличкий епізод з битви за Малу Землю." А тут виходить " Що таке ІІ Світова війна? - Ряд незначних подій, якими супроводжувався голокост." Двайте ж пом'янемо загиблих і зробимо все од кожного з нас залежне, щоб ніколи не міг повторитися геноцид, а ні у формі голокосту, а ні у формі голодомору, а ні в будь-якій іншій формі! На те ми і Люди. а вже потім представники різних націй.
Харків'янин, Харків, Україна

Хоч не фільм подивитися, так би інтерв'ю почитати. Українські засоби масової інформації мали б ухопитися за бесіду з таким відомим кіномитцем, якщо він там і справді веде мову про українців, особливо - невдовзі по Року вшанування пам'яті жертв Голодомору.
Андрій, Одеса, Україна

Фільму не бачив. Я народився відразу після війни. Дуже, дуже мало чув правди про голокост. Тільки в останні десятиріччя пізнав правду про голокост. Для мене ГОЛОДОМОР чи ГОЛОКОСТ - без різниці. Головне - це те, що і перше, і друге - це жахливий злочин проти українців та євреїв, злочин проти людства. Дуже хочу подивитись цей фільм...
Мирон Пилип'як, Сіеттл, США

Страшний голодомор 1932-33 років можна назвати справжнім голокостом, адже тоді загинуло більш як 7 мільйонів (а це населення такої країни як Швеція) ні в чому невинних українців. Світогляд україського трударя-селянина дійсно кардинальним чином відрізняється від світогляду пролетаря-комуніста. Міцні та заможні фермерські господарства України становили дуже велику загрозу для комуністичного режиму. Розправа над українським народом в такий спосіб це велика трагедія не тільки для нас, але й для всього людства і її не тільки можна, але й треба називати українським голокостом.
Ігор, м. Хмельницький , Україна

Фільму я не бачила, однак хочу сказати те, що Голокостом має називатися загибель євреїв, а дії СРСР проти українців- голодомором, це дійсно був геноцид, але різний. проте тоді ані фюрер, ані вождь не бачили глобалізації, тому ці два поняття мають стояти поряд, але окремо і не бути обєднаними в єдине, так потрібно зробити для того, щоб показати різні диявольські руки і Сталіна, і Гітлера!
Алчу, Київ, Малоросія

А чи хтось знає, коли фільм вийде в прокат в Україні?
Роман

Мел Ґібсон вважає, що голодомор рівний голокосту. А Буш молодший вважає Африку нацією :) А Жана Стінгерей вважає Закаєва борцем за свободу. А я вважаю, бо мій дід пережив німецький полон 1941-45 рр, що жахи голокосту тьмяніють у порівнянні з долею радянських військовополоненних у нацистському полоні.
Вадим, Челябінськ, Росія

Мел Гібсон проявив і людську порядність, і мужність, бо зараз це дуже не просто чесно заявити про те, що іде всуперечь кліше про винятковисть страждань єврейського народу під час 1939-45 років. Для цього спеціально придумали поняття "холокост". Українці, вірмени, поляки і навіть німці та інші народи пережили свої холокости. Страждання всіх народів переживших це -рівні. Дякую Мелові Гібсону.
Юрій Крючков, Австралія

Ми в Канаді вже довгий час чуємо, що євреї хочуть собі затримати назву “голокост“. Вони не хочуть перечити, що Голодомор був – тільки аби ніхто не називав його Голокостом. Неначе хочуть trademark. “Проблема“ що Мел Ґібсон назвав обоє цих жорстоких подій однією назвою – Голокост.
Ігор, Канада

Дуже приємно, що така знаменитість, як Мел Гібсон, згадав про Україну і про гіркі моменти в нашій історії. З нетерпінням очікую на показ фільму.
Taya, Boston, USA

Я вважаю, що Мел Гібсон - гарний професіонал і що він має право робити фільми без чийогось втручання.
Luba USA

Мел Ґібсон - австралієць, чи не так?

Avid, WorldWideWeb

Як українці ми повинні лише вітати обізнаність іноземця, тим більше - американця, більшість з яких не знають, де знаходиться Україна, про жах голодомору. Стосовно юдофобії Гібсона маю великі сумніви.
Андрій Чесноков, Київ

Не поважати цього хлопця просто неможливо, і він доводить це не тільки своїми фільмами, а і своєю громадською позицією. Забувати Голокосту нам не треба, але прийшов час повідати світу і про нашу, українську трагедію, і про геноцид вірменського народу, і ні в якому разі не змагатися, хто більше постраждав. А фільму з нетерпінням чекаю і обов'язково подивлюся. Вдячний вам, містере Гібсон.
Vitaliy, San Francisco, USA

Я думаю, що треба бути дуже обережним у стосунку до висвітлення розп'яття Ісуса, і не треба цю вину спихати повністю на євреїв. Я думаю, це перебільшення. За Його розп'яттям стоїть група людей, а не всі євреї. І ще пророк Ісаїя за сотні років до Христа детально описав Його прихід і страждання, і навіть до таких деталей, що Його одіж буде поділено за жереба і що Він, невинний, буде розіп'ятий зі злочинцями. Це був спосіб урятувати грішний світ і в першу чергу євреїв. Ісус сам сказав, що Він прийшов, аби спасти заблуклих овечок Ізраїля.
Roman, Norway

На мою думку тема голокосту та голодомору подається в діаметрально протилежній площині від площини істини. Причину масового знищення треба шукати у першу чергу в самому собі, зрозуміти і ніколи більше не допустити. Мало хто це розуміє, ще менше тих хто наважується публічно про це говорити. Мені подобаються роботи Гібсона в кінематографі.
Володимир, Україна

Коли я прочитав таке повідомлення - у мене мурашки побіглии по шкірі! Я дуже вдячний панові Гібсону за таке його інтерв'ю! Досить важко спостерігати, коли весь світ тільки і говорить про єврейський голокост і начебто не існувало мільйонів жертв інших народів! Дуже прикро за тих, хто робить спроби звинуватити Мела в його спробі нагадати людству деякі "дрібниці" з його історії! Що до фільму - де та повага до будьякої точки зору, навіть якщо вона альтернативна, в так званому західному "демократичному" суспільстві?! Браво містере Гібсон!
Юрко, Україна-Британія

На мою думку, російський комунізм також потрібно засудити, як судили німецьких фашистів в Нюрберзі. Сталін за один рік винищив стільки українців, скільки Гітлер винищив євреїв за декілька років. А якщо порахувати закатованих українців і насильно переселених в Сибір за період Совєтського уряду, то трагедія Українського народу не менш жахлива, ніж Голокост.
Зіновій, Йозефталь, Ізраїль

Я вважаю, що заяви Абрахама Фоксмана, Раббі Шмуля Ботеаха та інших щодо коментарів Мела показують, наскільки люди у США мало знають про Україну. Наприклад, пан Фоксман із Нью-Йорк Таймс твердить, що українці були жертвами війни. Якби він відкрив книжку з історії, то він зі здивуванням виявив би, що Друга світова війна почалася лише 1 вересня 1939 року, а Голодомор стався на 6 років раніше (1932-33). Що ж стосується Мела Гібсона, то чи правий він був, чи ні в своїй інтерпретації Нового Заповіту, проте в його коментарях щодо України немає нічого неправильного з точки зору історії. Насправді я був приємно здивований, що Гібсон взагалі знав про Україну. Більшість американців чи австралійців, з якими я спілкувався протягом останніх років, не знали геть нічого про українців.
Oleksyk, Maryland

Це дивує - коли євреї вважають за необхідне запровадити у світі культ шанування євреїв. Вони такі ж добрі люди, як і всі інші, але ж юдейські жреці таки засудили Ісуса Христа до страшної смерті. І що б не сталося в їхній історії пізніше - це не привід, щоб на радість юдеям християни коригували Євангеліє.
Критик критиків, Суми

Мені це нагадує твори Солженінцина (Даніеля, Сінявского і т.д.) у стилі - не читав, але з тим, що вони погані - згоден. Де фільм? Подивлюся - скажу!
Анатолій, Німеччина

Мене дивує, що Бі-Бі-Сі навіть так ставить питання, чи був правий Мел Гібсон, нагадуючи громадськості, що євреї не були єдиними жертвами переслідування в 20-му столітті. Звичайно, він був правий і його треба за це похвалити! Смерть мільйонів українців під час Голодомору 1932-33 років, влаштованого радянським урядом, була людською трагедією не меншою і не менш жахливою за Голокост. Ті євреї, які і далі наполягають, що Голокост був чимось унікальним і жахливішим за інші геноциди, і що смерть євреїв важливіша і жахливіша, ніж загибель інших, глибоко помиляються і не роблять послуги пам"яті мільйонів загиблих під час Голокосту. Лише визнавши, що переслідування та винищення будь-якої нації чи групи є морально хибним, ми можемо запобігти повторенню подібних жахіть у майбутньому.
Славко Березовський, місто Трой, США

Важко казати, не бачивши фільму, адже прем'єра ще попереду, але особисті погляди Гібсона представлені в інших його картинах і мені імпонують. Гадаю, що він вільний від антисемітизму, як вільне й Євангеліє, записане самими юдеями або з їхніх слів. Хвиля ж критики, здається, вже потонула у ще більшій хвилі - рекордній кількості бажаючих подивитися нову стрічку.
Юрій, Київ, Україна

Папа Іван Павло Другий сказав після перегляду "Страстей Христа", що фільм зображає "все так, як воно було". З пісні слова не викинеш, з Євангелія не викреслиш. Судячи з реакції критиків, фільм має бути сильнішим за "Останню спокусу Ісуса Христа". Слава Ісу!
Шура, Лондон

Мел Ґібсон молодець. Шкода, що австралієць, а не українці переймаються проблемами багатостраждальної України. Ґібсон знає про 33 рік, а Кучма якось "підзабув", здав Тузлу, підписав ЄЕП і приятелює з Путіним. Ґібсон, до речі, вже не вперше згадує про Україну і українців. У фільмі "Ми були солдатами" його герой - полковник армії США, зокрема, говорить, що під його командуванням є капітан-українець. Ми з дружиною підтримуємо Мела Ґібсона і зокрема матеріально - спеціально будемо пропагувати серед людей фільми з його участю.
Лукас, екс-USSR

Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за думки та факти, висловлені на форумі, і залишає за собою право не публікувати або скорочувати дописи. Форум публікується українською мовою

Також на цю тему

Читайте також

Перешліть цю сторінку другові Версія для друку

RSS News Feeds

BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки

Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум

BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>

Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження