BBCUkrainian.com
Російська
Румунська
Інші мови

Останнє поновлення: вівторок, 24 серпня 2004 p., 16:36 GMT 19:36 за Києвом

Перешліть цю сторінку другові Версія для друку
Алкоголь та українці: традиція чи загроза?

Пити чи не пити?
Пити чи не пити?
Медики в Україні відзначають, що алкоголізм подвоївся в Україні за останні роки і офіційна статистика визначає кількість хворих алкоголізмом - 700 тисяч. Неофіційно від алкоголізму страждає у двічі з половиною більше людей. 27 серпня в прямому ефірі відбулася дискусія про те, чи можна вважати алкоголізм в Україні епідемією, яка загрожує здоров'ю нації. Наш форум не закінчив роботу - надсилайте ваші думки.
Коментарі, вміщені на форумі, відображають лише позиції їхніх авторів.

На мою думку - пияцтво в Україні, як і в багатьох інших державах - це проблема, яка триває вже досить довго, але в останній час переживає певну кризу, поперше, за умов практично повного руйнування старих шаблонів життя та ненадання націі нових. Ми, навіть, взагалі не маємо жодної національної ідеї - власної спільної (підкреслюю) мети. Як висновок- 700 тисяч людей, які не мають...майже себе вже не мають:( Ми вже маємо досвід радикальної боротьби зі вживанням алкоголю, який нам каже, що такі заходи навіть зайві. Тому що проблема не є власне в алкоголі, але в свідомісті людей.
Павло Український, Прага, Чеська Республіка

Для зниження алкоголізму в Україні вважаю, що потрібно здійснити наступні кроки на законодавчому рівні: 1. Реклама алкогольних напоїв на ТБ - після 23.00 2. Заборона реклами на біг-бордах. 3. Продаж алкогольних напоїв тільки в великих магазинах (а не в ларьках, як це відбувається зараз) 4. Заборона розпиття алкогольних напоїв в громадських місцях (наприклад, у Вашингтоні не побачиш на вулиці людину, яка п'є пиво, на відміну від Києва. Там за це карають штрафом).
Василь, Київ

Майже 15 років працюю з людьми, що мають проблеми з алкоголем і знаю, яка серйозна це проблема,яка важка це хвороба. Страждає алкоголік, страждає його родина, близькі люди.Відчай поселяється у душах. Що робити? Боляче читати листа Дмитра Свєтіна - мого земляка. Не можу "лікувати державу", як він пише, але разом зі своїми колегами з громадської організації "Центр соціально-психологічної реабілітації "Зоря" (zorya.info)ми займаємось тим, що даємо людям надію, допомагаємо розпочати нове життя, без алкоголю і наркотиків. Відчай не допоможе. Допоможе серйозна, професійна психологічна реабілітація. І сила волі тут ні при чому. А держава... Впевнена, проблеми держави мають вирішувати тверезі люди з тверезим розумом і совістю.
Наталія Хікс, Полтава, Україна

Шановна українська редакція Бі-Бі-Сі! Я також з великим задоволенням зробив посилання на Ваш форум на сайті українського журналу "Натураліст" http://proeco.visti.net/naturalist - засобу масової інформації "Ліги захисту права ни життя" - української громадської організації. Ми працюємо над проблемою профілактичного інформування молоді про венеричні захворювання, наслідки вживання алкоголю, тютюну та наркотиків, подаємо екологічну інформацію та сприяємо розповсюдженню у молодіжному середовищі природничих захоплень, котрі б позитивно впливали на організацію позащкільного дозвілля. Ми вважаємо алкоголь суттєвою загрозою майбутнього України і людства взагалі, а тому підтримуємо започаткований вами форум на цю тему.
Микола Рудь, Україна

Навіщо перетворювати приємну справу на трагедію? Алкоголь - файна річ час від часу. Не переборщуйте - і все буде класно.
Володар Валлонський, Бельгія

Погоджуюсь з тими, хто вважає алкоголізм соціальною проблемою. До цього ж явища належать і наркотики, тютюн і решта засобів забуття і відходу від реальності. Зубожіння людей, безробіття, низькі зарплати, що постійно затримуються, дедалі більша вартість життя і т.д. і є першопричинами алкоголізму. Людина, яка зайнята працею в повному творчому обсязі, не може дозволити собі руйнувати своє здоров'я надмірним вживанням алкоголю. На алкоголізм в Україні страждають ті верстви населення, які були викинуті диким феодало-капіталізмом за межі бідності. Тут і безробітний робітничий клас, і колишня інтелігенція, і зневірена в майбутньому молодь. Спочатку треба подбати про повну зайнятість, соціальні програми, безкоштовну медицину і освіту, гідний заробіток громадян. А тоді ця проблема поступово відступить на задній план. Як доказ цього можу навести приклад українських заробітчан, яких, за останніми даними, більше 7 000 000. Працюючи за кордоном, вони практично не мають часу на пияцтво і їхня свідомість поступово переходить від жебрацько-кріпацької до класової, а, значить, тверезої.
Іван, Прага, Чехія

Алкоголь - то справді важкий наркотик. Тільки традиція 3000-річного його вживання призвела до повної легалізації цієї небезпечної сировини. У людському тілі немає жодного органу, жодної клітини, яку б не труїв алкоголь, що потрапив в організм. Відомо, що звикання до алкоголю дорівнює звиканню до опію: на пізніх стадіях людину врятувати практично неможливо. І замість того, щоб проводити "розумну", європейську політику високих цін, височенних стандартів та справжніх вікових обмежень, ми пиячимо все більше. Не варто говорити про соціальні лиха: алкоголь робить людину агресивною, відчайдушною, штовхає на злочини. Так само, як інші важкі наркотики.
Іван, Київ

Пиятика для нас, гадаю, не ключова проблема. Я бачу, що людям немає чого їсти - через ціни. А знамениті співаки і футболісти (так, так) умовляють нас віддати голоси за Я. Краще б пішли на харчовий ринок, але не в Вашингтоні, а на наш. І взагалі - пити, то, на мою думку, найлегший шлях до могили. Євген Нікітенко, Україна

Послухав сьогодні повтор суботньої передачі про алкоголь і ось що маю сказати. "Союз Вітькан" людський поговір однозначно пов'язує з кримською мафією; 5 капель - з донецькою. Кажуть що цю марку навіть не підробляють - бояться, всі знають що помста буде страшною! "Nemiroff", кажуть заснували якісь депутати, аби прославити рідне місто. Всім Харків'янам добре відомо, що "Арго" це власність Олександра Марковича Бандурки, горільчану леді "Артеміду", яка вкрала у Яворівського його демпартію також всі знають; навіть Гарант не втримався, кажуть люди "прихватізіровав" Артемівський завод шампанських вин. Так що, як кажуть "Війна - це страшна річ, але це страшно вигідна річ" так само і алкоголь. Ви лишень подивіться на агресивність реклами! Лонгер - скажений сік! І результат - школярі розповідають про восьмикласників, які, вибачте, обригалися під час уроків, бо на перерві зробили виручку кіоску біля школи, і, звісно-ж, не цукерками. Ситуація нагадує пир під час чуми. Після тих коштів, що "згоріли" на зберкнижках, народ грошей не накопичує, не вірить у завтрішній день. Заробив - спожий сьогодні, бо до завтра пропаде, інфляція з'їсть. Ви подивться що робиться по будь-яким установам! Відзначають все - дні народження, вихід у відпустку, календарні і корпоративні свята. Представники кожної профессії мають своє свято (а чим ми гірші від сусіда?). Навіть день землевпорядника колись відзначали! Будь які події, збори, заходи, закінчуються "хуршетом", який впевнено переходить у массову п'янку. Горілка тече річкою! (І гроші в чиїсь кишені теж). Таке враження, що завтра не буде, живемо останній день. Владі вигідно мати такий народ, бо нетвереза людина не здатна на політичний спротив, хіба що на п'яний бешкет! Нашим можновладцям час вже "Ще не вмерла..." (все одно не довго залишилося) замінити на "Пийте діти, пийте тут, на тім світі не дадуть!" Треба змінювати спочатку цю владу, потім ставлення до життя і до алкоголю. Давайте захоплюватись гарними винами і! бренді, а не жлуктити самогон і горілку!
Харків'янин, Харків

Я працюю з залежними від алкоголю багато років.Останнім часом - у команді професіоналів громадської організації "Зоря". Прагнемо створити реабілітаційний центр для людей з алкогольними проблемами та їх сімей. Як пише Андрій Булат, б"ємо у всі дзвони: надіслали десятки листів у різні державні і комерційні структури Полтави.Отримали 6 офіційних відповідей з відмовою у виділенні приміщення для оренди.Чого варта тільки одна фраза: "Ми переймаємось вашими проблемами, але...". Але ми не можемо дозволити собі заспокоїтись, адже у нас є висококваліфіковані фахівці найдієвішої у світі програми реабілітації, повний комплект адаптованої для українського споживача літератури, все необхідне для початку роботи сьогодні і велике бажання працювати.
Надія Пиркало, Полтава

Подала інформацію про ваш форум і на своїй україномовній сторінці www.hli.org.pl Мусимо більше піднімати такі актуальні проблеми. Людське життя під загрозою:алкоголізм-лише одна з загроз. Єднаймося в боротьбі за людське життя. Дякую, що ви є!
Ніна Падун, Гданьськ, Польща

Бухати - це для нас не першочергова проблема, як на мене. Я бачу, що людям нічого їсти через ціни на базарах. Оці славетні співці та футболісти, які агітують за Y, то краще було б, якби вони сходили на базар, але не в Вашингтоні, а на рідний базар. А загалом це неправильно - пити так звані "напої". Я думаю, що це найлегший шлях у могилу.
Євген Нікітенко, Україна

Алкоголізм буде традицією доки існуватимуть соціяльні труднощі, бо звичайно алкоголізм не є проблема, але симптом проблеми.
Джеральд Суходоляк, Нова Зеландія

В Україні взагалі чиниться свавілля у справі реклами алкоголю та тютюну. Ондо у Росії навіть пару днів тому суттєво обмежили рекламу пива. Просто наші чиновники, мабуть, не можуть встояти перед хабарями таких безсовісних людей, як горілчані магнати. У мене немає доказів про ці хабарі, але іншого пояснення легалізації агресивної алкогольной реклами не бачу.
Руслан Кухарчук, Україна

Якщо наш уряд і надалі думатиме лише про те, як вкрасти все, що тільки можна, з країни, включно з нашим з вами майбутнім, то люди не лише спиватимуться - вони скоро божеволітимуть, а потім, якщо дасть Бог, вчинять бунт. В останньому дуже сумніваюся.
Ігор Кочерга, Мадрид, Іспанія

Алкоголь - в малих дозах ейфоризуюча отрута - один з безлічі старих, традиційних та науково нових (хімічних, фізичних, психологічних) засобів затьмарення свідомости. Прикро, що добродії (і на цьому форумі) ще тільки дипломатично затримуються на докорах шісткам влади. Таке маму рідну продасть за 30 серебряників, та з білої гарячки саме повіситься. Практично - значно винні ми самі (трохи таки свідомі люди, котрі знають міру у всьому, але чомусь терплять, на сміх курам, 26 кандидатів в президенти і взагалі вертеп). Лихо, що не з'єднались ми (в "Громаду Здорового Розуму" чи в "Партію Тверезої Політики"?) так, щоб без начальства підставних цапів... Давно б пора, своєчасно насолоджуючись усіма проявами життя, свідомо-критично слухати: "пийте - це кров моя" та "Пітіє на Русі - вєсєліє єсть". Пора керуватись Колективним Розумом, шануючи Дух Прадідів Наших. Якби то добре змовитись та разом втікти за пороги кріпацької сідомости у вольне Козацьке Коло "на розмову тихо-сумну, на раду...", та побрататись, "та й заходиться вже будить"? Де б в інтернеті знайти таку Хортицю? БО ЛЮДИНА З ЛЮДИНОЮ РАЗОМ.
Анатолій Олександрович, МОсква, Росія

Алкоголізм є основною причиною в Україні розпаду сімей. Так, про це прикро чути нарікання старшого покоління, кого вікові проблеми та проблеми переродного суспільства викинули за борт життя. Але недопустимо чути скарги про це від молодого покоління. Чого ви сидите? Від кого чекаєте ласки? Хто вам має побудувати ваше безалкогольне нове суспільство? Мафія? Котра робить все для того щоб ви спивались, щоб засліпленими алкоголем очима ви не бачили як грабують ваш край, забирають у вас жінок, дівчат, руйнують ваш національний корінь. Чому замість організованого супротиву мафії ви спиваєтесь? Тому, що справжніх мужчин в Україні стає все менше і менше. Де ваша внутрішня чоловіча воля і гордість, коли ви пишете на інтернет і жалієтесь, що запиваєте з горя, з приниження вашої гідності. Як на мене, то краще померти на полі брані, аніж позорити рід свій прикрою славою алкоголіка. Схаменіться, козаки, не ганьбіть себе і нас перед світом. Чому слава українки така висока в світі? Тому що кожна з нас дбає про цю славу, де б вона не була. А чому слава українця-чоловіка така низька? Бо він дбає за неї, на жаль, в другий бік. Сором нам і ганьба вам. Отямтеся! Благаємо! Так думаю не лише я, а всі українські жінки. Не вірите? Запитайте.
Роксолана Клин, Каліфорнія, США

Весь алкоголізм в нас від Пушкіна О.С. Він сам пив з ліцеїстами, і нам заповідав.
І. Андронніков, Донецьк

Алкоголь - не хвороба.. але брак волі... я сам спиваюся нині... мені 40... і я не бачу перспективи...потрібно лікувати державу...потрібно дати людям надію.
Дмитро Свєтін, Полтава

У сучасних умовах склалася ситуація, коли держава свідомо заохочує громадян до спиртного. Будь-яке свято у нас перетворюється на масову пиятику. П'ють з приводу і без приводу. Заради прибутку продавці продатють спиртне неповнолітнім. Але це мало кого турбує. А подивіться, як рекламують у нас алкоголь: та це ж найрідніший, найпотрібніший продукт, невід'ємний атрибут нашої держави... Соромно.
Уляна, Хмельницький

Аналізуючи ситуацію, що склалася в Україні, я вважаю, що можна сміливо сказати: алкоголь - загроза для України. Чому? Вік осіб, які вживають алкоголь, юний. Для них це справа престижу та спосіб розслабитися, вбити час. Тому давно вже пора "бити в дзвони"!
Андрій Булат, Україна

Так, алкоголізм - це наша біда, і це нам лишили в спадок, бо моя бабуся розповідала, що в генах українців ніколи не було звички - пити до безтями. У часи її дитинства пиятика не була таким поширеним явищем. А то були давні часи - до революцїії. Шкода, що ми так легковажимо - то ще один спосіб на знищення нації.
Ніна Падун, Польща

На мою думку, алкоголізм вже є в Украіні епідеміею. Складається таке вреження, що сама влада сприяє поширенню цього зла... Тільки в нашому місті на кожного його мешканця, за неофіційними данними, припадає 4 місця в барах, ресторанах, різного роду генделиках.
Влад Ущенко, Ужгород

Переконаний, що нині п'ють багато більше, ніж кілька років тому. На мій погляд, одна з найважливіших причин цього - дозвіл державою реклами т.зв. торговельних марок спиртних напоїв. У Донецьку мало не третина біґбордів - це реклама тих чи інших спиртних напоїв. На телебаченні ще гірше. Під виглядом реклами торговельних марок просувають горілку тощо. Замовники реклами багаті, вони замовляють її виготовлення найкращим фахівцям. І ця реклама працює! На вулицях дедалі більше п'яних підлітків. Держава це неподобство заохочує!
Сергій, Україна

Пити чи не пити? Це питання ставить собі більшість українців. І, даючи собі відповідь "ні", все ж таки прикладаються до чарки. Бо не знають, по-перше, чим замінити це сорокаградусне джерело задоволення, по-друге, воно все ж відводить від думок про гіркі будні. Рівень жиитя кожної родини диктує поведінку більшості українців. Сьогодні ті українці, які мають можливість непогано заробляти, майже не вживають, бо мають достатньо коштів, щоб організувати своє дозвілля без надмірного, стабільного вживання дешевих, підробних алкогольних напоїв. Влада та її реформи мають змінити ситуацію з рівнем життя, коли буде пити нецікаво!
Володимир, Луцьк

Бувши в Києві у відпустці (я народився в цьому місті), був вражений тим, що пиво можна пити відкрито на вулицях і в усіх громадських місцях. І в будь-якому кафе, у тому числі - в торгівельних центрах, продається алкоголь будь-якої міцності на розлив. Ситуація немислима в будь-якій цивілізованій країні. Враження, що влада свідомо заохочує продаж алкоголю.
Тоні, США

Алкоголізм в Україні - епідемія. Ось тільки два докази: 1) Алкоголізм, на перший погляд, руйнує тіло, але ж більшою мірою руйнує духовну сферу людини. Про стан духовності в Україні достатньо прочитати "Думки нарозхрист" Павла Загребельного, якому щойно виповнилося 80 років. 2) Алкоголізм - це хвороба залежності, коли розвиток особистості зупиняється з початку зловживання. Тому хворий на вигляд - доросла людина, а насправді - підліток. Підліток "все знає", але ж робить так, як батько каже (бо залежний). Домінуюча думка виборця в Україні (за результатами соціологічних досліджень): "Краще Ющенко, але стане Президентом Янукович". Що це, як не рівень підлітка?
Сергій Седих, Полтава

Масова проблема зі зловживанням алкоголем в Україні, як і в Росії, існує. Вона традиційна, але цю "традицію" потрібно терміново змінювати і на державному, і на індивідуально-громадському рівні.
Серж, Київ

Вважаю, що алкоголізм в Україні - епідемія, яка загрожує, без усяких сумнівів, здоров'ю нашої нації! Коли жив в Україні, дуже часто вживав алкоголь і любив такі компанії і все таке... Але перебуваючи в Британії, помітив, що не тільки я, але і всі українці мало вживають алкоголь тут. По-перше, нема коли вживати, бо багато часу йде на роботу і всякі проблеми. По-друге, алкоголь тут дуже дорогий. Вважаю, що тільки на рівні ДЕРЖАВИ можна припинити вимирання нації. Бо алкоголізм є одним з головних критеріїв загрози нації і її вимирання.
Сергій Філімонов, Англія

Як казали давні греки, "Вино вимислили мудрі люди для мудрих людей". Оскар Уайльд зауважив, що "робота - прокляття питущих класів". От і виходить, що алкоголізмом страждають бідні і знедолені, але чому не дбає про це влада? Можливо затуманений розум люмпену комусь вигідний?
Шура, Лондон

Читайте також

Перешліть цю сторінку другові Версія для друку

RSS News Feeds

BBC Copyright Logo ^^ На початок сторінки

Головна сторінка| Україна| Бізнес | Світ| Культура i cуспільство| Преса|Докладно| Фотогалереї| Learning English| Погода|Форум

BBC News >> | BBC Sport >> | BBC Weather >> | BBC World Service >> | BBC Languages >>

Технічна допомога|Зв’язок з нами |Про нас|Новини е-поштою|Права та застереження