Чи потрібні вам вісім склянок води на день?

склянка води

Пити щонайменше два літри води на день - порада, яку можна почути всюди.

Але доктора Кріса ван Тюллекена цікавить питання, наскільки ця рекомендація виправдана.

Пам'ятаєте, як рекламники нагадують, що навіть найменше зневоднення сильно позначиться на вашому здоров’ї, тому необхідно "підтримувати організм ізотонічною суперводою", яку вони продають?

Все це здається дуже науковим, чи не так? Людина в білому халаті, спортсмен в електродах та інше. Та й продати таку ідею дуже легко - коли ви спітнілий і розпашілий, здається, що поповнити втрачену рідину, - природно і необхідно.

Так от, цього року спортивні лікарі з Австралії провели унікальний експеримент, подробиці якого опубліковані у виданні British Journal of Sports Medicine. Там стверджується, що уявлення про втрату води організмом як про обмежувач фізичних можливостей є в корені неправильним.

Дослідники хотіли зрозуміти, що трапиться з велосипедистами після виведення з їхнього організму 3% маси тіла у вигляді поту.

Результати зусиль спортсменів оцінювали після: а) максимальної втрати рідини; б) відновлення 2% втраченої рідини; в) після повного насичення водою.

Нічого незвичайного, проте різниця в підході до цього та інших досліджень полягала в тому, що спортсмени не усвідомлювали, скільки саме рідини вони отримували: воду їм подавали внутрішньовенно.

Це особливо важливо, оскільки всі ми маємо вкрай тонке психологічне сприйняття того, скільки води ми випиваємо.

І що ж? Жодної різниці в результатах між тими, хто повністю відновили рівень води, і тими, хто втратив максимум вологи.

Дослідники відносять себе до "руху проти перепою спортсменів", які сподіваються донести до атлетів, що їм не варто пити надмірну кількість води, оскільки в такому випадку їм загрожує небезпечний стан - гіпонатріємія, під час якого кількість натрію в крові падає до критичної позначки.

Еволюція і реклама

Можливо, не варто так сильно дивуватися отриманому результату. Люди еволюціонували, займаючись фізичною працею в умовах екстремальної спеки та посухи.

Image caption Чай, кава, алкоголь та їжа можуть відновлювати втрату рідини в організмі

Так що ж залишається тим з нас, хто не долає на велосипеді простори пустель Західної Австралії?

Існує незнищенна ідея, за якою ми маємо випивати щонайменше вісім склянок (два літри) води на день, без врахування інших напоїв та їжі.

Наш мозок промитий позитивними ідеями зцілення водою від усіх хвороб: від головного болю до коліків в кишечнику, а без неї ми помремо в муках за лічені дні.

Це такий очевидний логічний стрибок: оскільки нестача води це погано, тоді її гіперкомпенсація для організму - те, що лікар прописав.

Звичайно, вода покращує вашу шкіру, прискорює розумові процеси, не дає утворитися камінню в нирках, надає вашій сечі здоровий блиск і світлий відтінок замість тієї темно-помаранчевої смердючої рідині, на яку вона перетворюється, якщо ви не п'єте на роботі і не відвідували вбиральню протягом тривалого робочого дня.

Так я натрапив на статтю, в якій йшлося про все це і навіть більше. У ній група заслужених фахівців з Франції і США підтримувала вимогу пити по 2-3 літри води на день.

Окрім перерахування цілющих властивостей води, група лікарів також посилалася на статтю, в якій стверджувалося, що вживання підвищеної кількості води підвищує ризик раку сечового міхура, але йшлося про воду з-під крана.

А потім маленька виноска в кінці статті чітко дала зрозуміти, що ця публікація в науковому журналі - додаток, проспонсорований великим виробником мінеральної води.

Її автори отримали гонорар. І ось вона - розгадка. Це ж не дослідження, а маркетинг.

Ось чому ми це обговорюємо: дедалі більше питної води дістається нам не безкоштовно з-під кранів. Її нам продають ті ж розумні люди, що додають біфідобактерії до йогуртів, хоча можливо, від них не так вже й багато користі.

І ті ж самі співробітники корпорацій наполегливо переконують нас, що потрібно пити щонайменше два літри води на день.

Пити як дихати

Тож звідки взялася ця цифра, яку ніхто не насмілюється оскаржити?

Ось зерно істини: не сильно перевантажені фізично мешканці помірного поясу планети і справді потребують 6-8 склянок води на день, але велику частину цієї вологи вони можуть засвоїти з їжі, чаю, кави чи алкоголю.

Так, пиво та кава аж ніяк не виводять з вас багато рідини, про що ще в 1982 році дотепно написали любителі пива студенти-медики, які взялися досліджувати власну сечу.

Немає жодних доказів, що додавання восьми склянок води до того, що ви і без того п'єте, раптом принесе вам користь, навіть навпаки.

Але є навіть більш чудові новини: вам, як і будь-якому титулованому спортсмену, не варто турбуватися про кількість випитої рідини, оскільки організм вирішує цю проблему "на автоматі".

Якщо ви вип'єте занадто багато, доведеться частіше відвідувати вбиральню. Якщо ви ледь влили в себе рідину, вас буде мучити спрага. Все це так само природно, як і кількість вдихів і видихів.

Тому заявляти, що вам потрібно більше води, - все одно, що вимагати від вас дихати частіше "для кращого надходження кисню в легені".

Як і з багатьма речами в житті, тут важлива золота середина.

Новини на цю ж тему