"Золотій ері антибіотиків" надходить кінець?

Антибіотики
Image caption Патогенні мікроорганізми стають дедалі стійкішими до антибіотиків

Не можна сказати, що нас не попереджали, проте дедалі більша загроза стійких до антибіотиків організмів – знову у центрі уваги.

Професор Джеремі Фаррар, новий керівник найбільшої медичної благодійної дослідницької організації Wellcome Trust, називає цю загрозу "проблемою справді світового масштабу".

У своєму першому великому інтерв’ю після вступу на посаду, яке професор Фаррар дав BBC Radio 4, він заявив, що у разі, якщо не буде вжито термінових заходів, золота ера антибіотиків може закінчитися.

Його коментарі по суті повторюють раніші заяви головного санітарного лікаря Англії професора Саллі Девіс.

Минулого року вона назвала зростання стійкості мікроорганізмів до антибіотиків "бомбою уповільненої дії" і сказала, що цю проблему потрібно помістити до переліку загроз національній безпеці поруч з тероризмом.

Попередники пані Девіс на цій посаді теж застерігали щодо загрози від патогенних мікроорганізмів – бактерій, вірусів та паразитів.

А міністри науки країн Великої вісімки обговорювали небезпеку стійких проти ліків інфекційних агентів на їхній лондонській зустрічі у червні минулого року.

"Старші, ніж людство"

Втім, перші попередження про це прозвучали ще багато років тому.

У 1998 році доповідь Палати лордів представила надзвичайно жорстку оцінку ситуації: "Зростання стійкості до антибіотиків загрожує людству поверненням до доантибіотикової ери".

Більшість з нас народилися у світі, в якому антибіотики були звичним явищем, хоча насправді перший з них – пеніцилін – не був широко поширеним у світі аж до 50-х років минулого століття. Сер Александр Флемінг винайшов його лише у 1928 році.

Антибіотики перебувають у нашому розпорядженні менше ста років, тоді як інфекційні збудники є старшими, ніж саме людство, а на додачу – постійно розвиваються.

Проілюструвати цю проблему можна кількома прикладами.

Кількість захворювань на лікарсько-стійкий туберкульоз (ЛСТ) неухильно зростає у всьому світі.

Навіть лондонські лікарі повідомляють про різке зростання випадків ЛСТ. Щоб вилікувати цю хворобу, може знадобитися аж два роки.

Це – досить погана новина, проте зараз з’явилися ще грізніші штами захворювання.

Image caption Над розробкою антибіотиків працює дедалі менше фармацевтичних компаній

Ще п’ять років тому я повідомляв про поширення у ПАР надзвичайно стійкого до лікарських засобів туберкульозу (XDR-TB), який, як випливає з самої його назви, є практично невиліковним.

Це – приклад того, що подібні загрози здоров’ю людей не виникають нізвідки: перші тривожні сигнали з’являються задовго до того, як потрібно бити на сполох.

Інший приклад – зростання кількості інфекцій, викликаних ентеробактеріями, мікроорганізмами, які живуть у людському кишечнику: наприклад, E.coli та Klebsiella.

Нині вони є найпоширенішою причиною інфекцій, набутих у лікарнях. Деякі з цих інфекцій стають стійкими до карбапенемів – найсильнішої групи антибіотиків, фактично останньої надії у боротьбі з подібними інфекціями.

Крім того, повідомлялося про тривожне зростання випадків гонореї, які стає дедалі складніше лікувати.

Професор Фаррар каже, що існуючі антибіотики можна використовувати краще, а дослідження у галузі лікування інфекційних хвороб потребують додаткового фінансування.

Науковець закликає фармацевтичну промисловість стимулювати розробку антибіотиків, а також вжити заходів, аби обмежити широкий доступ до таких ліків.

Всесвітня асамблея охорони здоров’я – вищий керівний орган Всесвітньої організації охорони здоров’я – обговорить ці питання у травні цього року.

Новини на цю ж тему