У Британії розробили нові палати для недоношених

Image caption У традиційних неонатальних відділеннях надто яскраве світло, яке заважає немовлятам спати і набиратися сил, вирішили у Баті.

Сон є надзвичайно важливим для хворих і недоношених дітей - він дозволяє їм рости і одужувати. Але яскраво освітлене і шумне середовище лікарні не дуже сприяє відпочинку.

Тому в лікарні британського міста Бат спроектували спеціальну палату з урахуванням потреб батьків, малюків і медичного персоналу. Вона дозволяє немовлятам спати на 20% більше.

"У лікарнях зазвичай немає можливості контролювати світло, палати яскраво освітлені і шумні - це технічне середовище", - каже Берні Марден, неонатолог-консультант Королівської лікарні в Баті.

Контролювати стан немовлят у новому відділенні допомагає спеціальний монітор розміром із доміно. Він містить три акселерометри, які дозволяють відстежувати рухи малюка і передавати його на комп'ютер.

Утім, попри відносну простоту пристрою, розробники зіткнулися з деякими труднощами.

"Ми мали забезпечити, щоб датчик не нагрівався і жодним чином не впливав на здоров'я дитини. Етичний комітет лікарні дуже строго ставився до цього питання", - каже професор Марк Тулі.

Спершу монітор хотіли класти під пахву немовлят, але етичний комітет був проти. Тоді для пристрою знайшлося місце в підгузках.

Комфорт і затишок

Двійнята Лейла та Аїша народилися на три місяці раніше, ніж слід, і повинні провести цей термін у неонатальному відділенні.

Їхня матір Саманта Роудс відпочиває у комфортабельному кріслі з відкидною спинкою, на її грудях спочиває Аїша. У затишному, тьмяно освітленому приміщенні дівчатка добре їдять і ростуть.

"Це не схоже на лікарню, тут дуже розслаблена атмосфера", - каже Саманта.

До неонатального відділення потрапляє кожне десяте немовля, яке народжується в Королівському госпіталі. Найчастіше - це недоношені діти або ті, хто пережив під час народження серйозний стрес.

"Ми помітили, що такі матеріали як дерево створюють затишну атмосферу - дорослі навіть говорять тихіше в таких палатах", - розповідає Берні Марден про дизайн нового відділення.

"Ми з'ясували, що в цих палатах діти сплять на 20% більше, ніж у звичайних, а коли вони сплять - то ростуть і одужують", - додає професор.

Загальний рівень шуму, за його словами, упав на 8 децибел порівняно зі старими палатами. А батьки більше уваги приділяють дітям.

Крім того, відділення значно розширили і зробили великі вікна, щоб освітлення було природним.

"Вважалося, що якщо діти маленькі - палати теж мають бути маленькі. Але мамам важко було пройти до дітей, так тісно тут було", - розповідає клінічний психолог Майк Осборн.

"Раніше мене викликали до батьків, які перебували у стані паніки - так, ніби випили 17 чашок еспресо. А зараз дорослі значно менш тривожні і напружені. Інколи навіть доводиться їх будити, щоб поговорити", - додає він.