У 95 - на чемпіонат з легкої атлетики

Пара літніх людей Копирайт изображения SPL

Люди в заможних країнах старішають. Але чи справді довге життя обов'язково буде кращим? У першому матеріалі із серії, присвяченій старінню населення, Сміта Мундасад розмірковує, чи можемо ми вплинути на те, як швидко старішаємо.

З огляду на її 95 років Ольгу Котелко можна пробачити за те, що вона сидить осторонь, поки на 60 років молодші за неї люди перестрибують через жердини чи метають дротики.

Але ця весела канадійка, зростом трохи більше 150 см, долучається до інших - і робить це так, що її важко не помітити.

Цього року вона офіційно стала найстарішою жінкою у таких спортивних дисциплінах, як спринт у приміщенні, стрибки вгору, в довжину та потрійні стрибки на Світовому чемпіонаті з атлетики.

В арсеналі Ольги - понад 30 світових рекордів, і вона виграла понад 750 золотих медалей.

Але сама вона каже, що в ній нема нічого особливого, характеризуючи себе як "зовсім пересічну жінку".

Ольга вийшла на бігову доріжку у віці 77 років.

Як одна з дітей в родині, де було 11 братів та сестер, та ще й зроставши на фермі, вона завжди була активною - працювала біля корів, яких треба було регулярно доїти, та робила інші хатні справи.

Вона пережила всіх своїх братів та сестер, а також більшість друзів. Але коли її запитують, в чому її секрет, відповідає, що секрету немає.

"Мені здається, що вік - це лише цифра. Це не твій день нарождення, а те, як ти старішаєш - ось що має значення. Твоє ставлення до всього, що відбувається у твоєму житті, - саме це відіграє найбільшу роль", - каже жінка.

Додатковий час

Отже, чи можемо ми перетворити себе на 90-річних супергероїв? Чи на нас, швидше за все, чекає безрадісний процес фізичного занепаду?

Для людей, які живуть у заможних країнах, є обнадійливі новини.

За даними Університету Ньюкасла, кожні 24 години ми в середньому додаємо п'ять годин до нашого життя, а це - понад два місяці на рік і щонайменше два роки на десятиріччя. Відбувається це частково за рахунок покращення життєвих стандартів, а також медичних досягнень і відкриттів.

А в Британії кількість тих, хто доживає до свого сторіччя, збільшилася майже в чотири рази починаючи від 1980-х років. А це значить, що майже кожен п'ятий британець зможе відсвяткувати свій сотий день народження.

Отже старіння - це не звір, на якого ніяк не вплинеш.

Але навіть якщо Ользі можуть допомагати її гени, ми не залежимо від них на всі 100 відсотків. Дедалі більше досліджень вказують на те, що генетичний набір, отриманий при народженні, є лише чвертю від сукупності чинників, які визначають, як довго ми проживемо.

Це означає, що 75 відсотків наших шансів дожити до старості залежать від того способу життя, який ми обираємо.

Окрім ключового і всім відомого рецепту, який складається зі збалансованої дієти та регулярних фізичних вправ, є ще багато менш відомих чинників, які допомагають людям вести здоровіше життя у похилому віці.

Доктор Лін Корнер з Університету Ньюкасла каже, що, хоча хронологічне старіння неминуче, воно не обов'язково має супроводжуватися погіршенням здоров'я.

"Правда полягає в тому, що немає простого засобу чи простої відповіді на те, як старішати без проблем. Це і справді складна комбінація способу життя і, звичайно, здорової дієти та фізичних вправ", - каже вчений.

Науковці намагаються знайти більше підказок для винаходу еліксиру довголіття, уважно стежачи за Японією.

Ця країна, де у відсотковому відношенні проживає найбільше літніх людей, є визнаним прикладом здорового старіння.

"Взагалі кажучи, аналіз японського способу життя, який характеризується дієтою, багатою на рибу та овочі, заняттями йогою та іншими вправами, а також менш активним палінням та вживанням алкоголю, порівняно з Заходом, схоже, і є розгадкою", - каже професор Корнер.

Друзі проти тліну

Стає також стає дедалі очевиднішим, що чим раніше ми починаємо вести здоровий спосіб життя, тим вищі наші шанси, коли ми старішаємо.

Але є й інші моменти, над якими варто попрацювати.

Доктор Керол Холланд, директор дослідницького центру з проблем здорового старіння при Університеті Естона, каже, що одне з найдивовижніших відкриттів в останні роки є те, що час, проведений з друзями, має величезний вплив на те, як ми старіємо.

Image caption 95-річна Ольга Котелко - авторка понад 30 світових рекордів

Якщо ви заводите друзів десь у середині життя, це захищає вас від фізичної слабкості в старості.

Доктор Холланд пояснює: "Дедалі більше досліджень старіння показують, що чим більше у вас друзів, коли вам 50-60 років, тим менш ймовірною буде самотність у літньому віці. А чим менше ви самотні, тим менша вірогідність того, що ви з роками ви захворієте".

Одне з наймасштабніших досліджень на тему старіння, проведених в Англії, показало, що соціально ізольовані люди мають менші шанси прожити наступні сім років, аніж ті, у кого більше соціальних зв'язків.

Цьому може бути багато пояснень - друзі можуть помітити у вас певні ознаки поганого самопочуття та переконати звернутися за допомогою.

Втім, професор Ендрю Стептоу з University College of London, який брав участь у дослідженні, каже, що може бути тісніший зв'язок між людської біологією та соціальною ізоляцією - зв'язок, який ми поки що повністю не розуміємо.

Види соціальних контактів теж відіграють роль. Коли мова заходить про те, як запобігти депресії, дослідження показують, що час, проведений з друзями, має більше значення, ніж час, проведений з родиною.

Як з ентузіазмом свідчить Ольга, навіть зміна алгоритму мислення може мати неабиякий вплив.

У дослідженні, проведеному в Єльському університеті, доктор Бекка Леві зробила висновок, що літні люди з позитивними ставленням до старіння переважно живуть довше, ніж ті, у кого ставлення до нього негативне.

Дані, зібрані серед 9 тисяч людей, які брали участь в одному з досліджень, показують, що ті, хто, за їхніми словами, найбільше насолоджуються життям, живуть довше, навіть з урахуванням здоров'я та заможності.

Час на роздуми

Люди часто хвилюються, що їхні спогади неодмінно потьмяніють з віком, але професор Іан Деарі з Університету Едінбурга, який роками вивчав природне старіння мозку, каже, що це не завжди так.

Деякі сегменти нашої пам'яті навіть покращуються з віком - наш запас знань та слів можуть поліпшитися з часом.

"Тому в середньому на старості будьте готові до того, що знатимете більше, ніж молоді, але придумувати щось нове зможете не так швидко", - каже професор Деарі.

А доктор Корнер зазначає, що хоча багато молодих людей хвилюються, що старість пов'язана з неміччю та залежністю, дослідження, проведені в Британії, це не підтверджують - більшість літніх людей живуть щасливо та незалежно.

У дослідженні 85-річних, яке нещодавно провели в Університеті Ньюкасла, більшість опитаних заявила, що оцінює своє здоров'я як "добре або відмінне", хоча у кожного з них було щонайменше три діагнози і кожен щодня приймав по 10 різних пігулок.

Професор Джеймс Гудвін, керівник досліджень у доброчинній організації Age UK, каже: "Це справді свідчить, що наше ставлення до старіння суттєво змінюється".

Навіть офіційна статистика в Англії демонструє, що ми найщасливіші у віці від 65 до 80 років.

Але Ольга, якій за 90, каже, що її не зупинити.

"Межі немає. Хто сказав, що в певний момент треба зупинитися? Я просто хочу рухатися далі, поки не впаду. От тоді, гадаю, я і зупинюся".