Вчені закликають довіряти не Вікіпедії, а лікарю

Лікар Копирайт изображения
Image caption Лікарі порівнювали дані текстів Вікіпедії та наукових статей

Дев’ять з десяти перевірених вченими статей Вікіпедії на тему охорони здоров’я містять помилки, а тому ставитися до них треба дуже обережно.

Такими є результати дослідження, що його провели американські вчені, пише профільний кореспондент ВВС Піппа Стівенс.

Вчені порівнювали статті найпопулярнішої онлайн-енциклопедії, присвячені таким темам як хвороби серця, рак легенів, депресія та діабет з даними рецензованих медичних досліджень. Виявилося, що більшість статей у Вікіпедії містять "багато помилок".

У британському відділі Вікіпедії заявили, що "критично важливо", аби люди, які мають проблеми зі здоров’ям, перш за все консультувалися зі своїм сімейним лікарем.

Проблема вільного доступу

Вікіпедія є неприбутковим проектом. Вона містить близько 30 мільйонів статей 285-а мовами.

Редагувати її може будь-хто, однак багато професійних медиків-добровольців перевіряють сторінки на предмет неточностей, кажуть у британській Вікіпедії.

Американське дослідження, опубліковане в журналі тамтешньої остеопатичної асоціації, піднімає питання про достовірність шостого найпопулярнішого сайту в інтернеті, зміст якого може редагувати будь-хто.

Десятеро дослідників з усієї Америки роздрукували статті Вікіпедії про 10 найбільш "коштовних" хвороб у США, в тому числі про остеоартрит, проблеми з і спиною та астму, станом на 25 квітня 2012 року, а, проаналізувавши їх, виявили, що у 90% текстів містилися твердження, що суперечать найновішим медичним дослідженням.

Керівник групи дослідників доктор Роберт Гесті з Школи остеопатичної медицини в Північній Кароліні заявив: "Вікіпедія є зручним інструментом для проведення досліджень, однак з точки зору здоров’я пацієнтів її не можна використовувати в якості первинного джерела інформації, тому що ці тексти не проходять через такий самий процес рецензування, що і статті в медичних журналах".

"Найкращим джерелом" інформації для людей, які турбуються про своє здоров’я, є їхній лікар, додав дослідник.

Спочатку – до лікаря!

Стіві Бентон з британської Вікіпедії розповідає про цілу низку ініціатив, спрямованих на те, щоб поліпшити якість статей енциклопедії, "особливо тих, що стосуються охорони здоров’я і медицини".

Зокрема проект ініціював об’єднання редакторів Вікіпедії, які мають медичну спеціальність, для пошуку статей, що потребують покращення, оновлення їх з використанням достовірних джерел та полегшення їх для сприйняття читачем.

Крім того, додає пан Бентон, Вікіпедія співпрацює з Cancer Research UK – благодійною організацією, що переймається дослідженнями у галузі онкології, – аби залучити вчених, що працюють у цій галузі, до перевірки профільних статей та їх оновлення найновішими даними.

"Однак критично важливо, аби кожен, хто має проблеми зі здоров’я, перш за все контактував зі своїм сімейним лікарем. Вікіпедія, як і будь-яка інша енциклопедія, не може замінити кваліфікованого медика", – заявив він.

Крім того, у Вікіпедії звернули увагу на те, що малий розмір вибірки проаналізованих статей може бути нерепрезентативним.